Nemám rád Čarnogurského články

Nemám rád Čarnogurského články

Tradične zaujatým, jednostranným a neobjektívnym názorom Jána Čarnogurského chcem oponovať aspoň krátkym rozhovorom starostu Aleppa, ktorý odznel dňa 7.12.2016 v poľskej rozhlasovej stanici RMF FM. Brita Hagi Hassan apeloval na medzinárodné spoločenstvo, aby zastavilo masaker civilistov, ktorý sa koná na území ním spravovaného mesta. Keďže odvtedy sa situácia zmenila, je to dnes len smutný pohľad na to, že slová tohto človeka sa, žiaľ, potvrdzujú.

Hassan tiež kritizoval Rusko za lži a vojnové zločiny, vrátane bombardovania škôl a nemocníc. Podľa starostu v Aleppe počas mnohých mesiacov prebiehajú zúrivé ozbrojené boje. Moskva zapojená do konfliktu hrá politické hry a cynicky klame. Hassan zároveň obviňuje ruskú armádu z častých útokov na sýrske verejné budovy vrátane škôl, nemocníc, ako aj na obytné budovy. Konštatoval, že ruské vojská sa schovávajú za snahu bojovať proti ozbrojencom islamského štátu, ale realita je úplne iná. Podľa starostu v Aleppe už roky nie sú žiadni džihádisti ISIS. Džihádisti islamského štátu v Aleppe už vôbec nie sú tri roky a tých z Fatah al-Sham (Frontu pre dobytie Levantu) je len asi tristo. Navrhujeme, že tých sami odovzdáme Rusom, keď zastavia bombardovanie, ale Moskva o to neprejavuje záujem - hovorí Brita Hagi Hassan. Nalieha na medzinárodné spoločenstvo, aby zastavilo masaker sýrskych civilistov, ktorý sa koná každý deň v boji, ktorý vedú ruské jednotky. Podľa Hassana ak bude bombardovanie Aleppa pokračovať, zvýši sa počet sýrskych migrantov, ktorí budú prúdiť do Európy, ako aj počet islamských extrémistov. Počas konfliktu sýrske mesto opustilo viac ako 1,5 milióna obyvateľov. Všetci ľudia, ktorí napriek tomu, že vidia tieto zločiny proti civilnému obyvateľstvu, mlčia, sa stávajú spolupáchateľmi zločincov - hovorí starosta Aleppa.

Je prvým starostom veľkého sýrskeho mesta, ktorý odporuje vláde Bašára al-Asada i bojovníkom islamského štátu. Nezávislá mestská rada vytvorená umiernenou opozíciou sa stala pre sýrsku vládu obzvlášť nebezpečným precedensom, ktorý treba za každú cenu v zárodku zlikvidovať. Režim chce zničiť dôkaz, že spoločnosť ho nepotrebuje, lebo umiernená opozícia dokáže riadiť mesto moderným spôsobom a starať sa o záujmy obyvateľov, povedal Hassan pre RMF FM.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo