Európa – ako ďalej?

V súvislosti s Brexitom a víťazstvom Donalda Trumpa sa ozvali triumfálne hlasy rôznych euroskeptikov. Podľa nich je to predzvesť rozpadu celej EU. Čo by malo nasledovať potom, už veľmi neriešia. Že by sme začali zase na Slovensku budovať druhé Švajčiarsko, ako za vlády HZDS? Alebo zase sa privinúť k dubisku na východe? Žiadna z týchto dvoch alternatív sa, mierne povedané, neosvedčila.

Ako sa však môže vyvíjať svet a čo by bolo pre nás výhodné? A teda o čo by sme sa mali, prostredníctvom svojich politikov, snažiť?

Bipolárny svet, ktorý trval vyše 40 rokov sa skončil zhruba pred štvrťstoročím. Na jeho póloch stáli dve superveľmoci – USA a ZSSR. Nebol to dobrý svet – medzi iným bol neprestajne vo vojnovom stave, aj keď to bola len takzvaná vojna studená, ktorá sa však sem-tam nebezpečne zahriala. A navyše tento stav viedol k podstatnému obmedzovaniu ľudských práv, čo sme zlizli najmä my, v sovietskom bloku.

Po páde Sovietskeho zväzu vznikol unipolárny svet, kde na jedinom póle moci stáli USA. Nanešťastie Amerika mala tendenciu ho zneužívať. Prejavovalo sa to napríklad v bezbrehom tlačení dolára, ktorý bol svetom prijímaný ako tzv. rezervná mena. Táto záplava peňazí umožnila Amerike vybudovať najsilnejšiu armádu sveta. Nuž a v posledných rokoch medzi produkty tohto sveta patrí aj  rozbitý Stredný východ a utečenecká kríza.

Vo svete sa však teraz stále výraznejšie črtá niekoľko finančno-ekonomických, v konečnom dôsledku mocenských blokov, ktoré budú ovplyvňovať beh sveta. Môžeme povedať, že po Brexite to bude anglosaský blok (hlavne USA, UK, Kanada, Austrália), východná Ázia (hlavne Čína, Japonsko, Kórea) a Európa (hlavne štáty EU).

Kde sa však pripojí Ruská federácia? Rusko má nielen nukleárne zbrane, ale aj rakety, bez ktorých by sa napríklad americký kozmický program nateraz prakticky zastavil. Budem tu však hovoriť o skupine krajín, ktorá je známa ako Euroázijská únia a  ktorá sa skladá z Ruskej federácie, Bieloruska, Kazachstanu a Arménska. Pozrime si zopár zaokrúhlených čísel:

Anglosaský blok má rozlohu 28 miliónov km2, počet obyvateľov 451 miliónov a HDP 24,2 biliónov USD.

Euroázijská únia rozlohu 20 miliónov km2, počet obyvateľov 175 miliónov obyvateľov  a HDP vo výške 4,5 biliónov USD.

Východoázijský blok má rozlohu 12 miliónov km2, počet obyvateľov 1614 miliónov a HDP 29,3 biliónov USD.

Európska únia má rozlohu 4 milióny km2, počet obyvateľov 445 miliónov a HDP 16,6 biliónov USD.

Pri pohľade na tieto hodnoty je zrejme, že dva bloky v niečom podstatne zaostávajú za ostatnými. EU v rozlohe a Euroázijská únia v počte obyvateľov a v HDP. Bolo by teda logické, keby tieto dva bloky vytvorili spojenectvo.

Dôjde k takémuto vývoju, vedúcemu k Európe, ktorá by bola rovnocenným a rešpektovaným hráčom na svetovom ihrisku? Dúfajme – alternatívou by totiž bola Európa roztrieštená na rozvadených trpaslíkov, ktorí by síce mohli rečniť o svojej suverenite, ale museli by poslúchať tých silnejších. Už sme to tu mali -  viedlo to k neprestajnym konfliktom a napokon ako k nacizmu, tak ku komunizmu.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo