Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
11. december 2016

Čo s čiernou zástavou z Úradu vlády SR?

Nie, nie je tam reálne. Narozdiel od banskobystrického župana, ktorý vyvesil čiernu zástavu 29. augusta, premiér tejto krajiny disponuje sofistifikovanejšími metódami ako si nepripomenúť víťazstvo nad totalitnou ideológiou. Dňa 17. novembra by ste reálne na Úrade vlády SR čiernu zástavu nenašli, no pomyselne tam visí stále, pretože sa pán premier ešte stále neospravedlnil ľuďom ako kardinál Korec, Anton Srholec, Kolakovičovci, obetiam násilnej pravoslavizácie, násilnej kolektivizácie a tým, o ktorých by sme bez Novembra´89 nemohli povedať ani jedno dobré slovo.
Čo s čiernou zástavou z Úradu vlády SR?

Dávnejšie som prečin premiera tejto krajiny, ktorý nevedel prísť na meno štátnemu sviatku, ktorý oslavujeme dňa 17. novembra okomentoval dosť nevkusne. Prečo opäť vyťahujem staré hriechy a pripomínam túto udalosť? Nie, nie je to kvôli výsluhovým dôchodkom.

1. ...lebo Dobiáš

Mal soml tú česť prečítať na konferencii Ústavu pamäti národa príhovor Rudolfa Dobiáša. Bol to veľmi obsažný text. Sumarizoval obete, perzekúcie. Ponúkal odpovede na hrôzy násilia, väzenia, súdov z čias komunistického režimu. A v závere Rudolf Dobiáš, ktorý nedávno dostal Cenu pamäti národa v Prahe napísal:

Milé dámy a vážení páni, priatelia!

Pred týždňom sme si pripomenuli 27. výročie pádu komunizmu v bývalom Československu. Zatiaľ čo český národ urobil z tohto dňa naozajstný celonárodný sviatok a ľud vyšiel na námestia a do ulíc,  politici medzi svojich voličov,  mládež sa manifestačne prihlásila k odkazu nežnej revolúcie a Česká televízia prelustrovala situáciu v desiatkach ďalších miest a mestečiek Českej republiky, my, občania, ale aj politici sme si z tohto dňa, ktorý v dejinách nášho národa bezpochyby patrí k najvýznamnejším... sme si z tohto dňa urobili priam odpočinkový deň voľna. Česť výnimkám, ktoré zásluhou primátorov, starostov, alebo politických strán nezabudli vzdať hold tým, ktorí sa pričinili o pád komunizmu a návrat demokracie. Aj v tomto spôsobe slávenia sviatku boja za slobodu a demokraciu je vidieť našu historickú rozpoltenosť,  ktorá s nami putuje dejinami a zväzuje nám nohy na ceste k budúcnosti. Namiesto zápasu o čoraz prijateľnejšiu podobu demokracie, uspávanka, ako keby sme sa chystali na odpoludňajšiu siestu. Ďakujem za pozornosť.

Predtým ako som čítal tento text som s pánom Dobiášom telefonoval. Po náročnej operácii srdca nemohol prísť do Prahy a neskôr ani do Bratislavy, kde pri príležitosti konferencie zložil aj báseň k téme November´89.

2. ...lebo 17. november 2017 nemôže byť siestou

Mám pocit, že sa musíme učiť mnohým veciam. Už ani doma nie je spoločné stolovanie samozrejmosťou. No Vianoce, Vianoce sú ešte stále tou chvíľou, keď sa stretneme spoločne pri stole. Môžeme si dať darčeky akéhokoľvek druhu, no môžeme tam pribaliť aj info "vďaka Novembru 89" :) . No krajšie bude pri horiacej sviečke pospomínať na príbuzných, ktorí trpeli, boli vyhodení zo škôl.. alebo nemohli vycestovať. 

Ak bol 17. november 2016 siestou, tak cez spomienku aj počas Vianoc sa 17. november 2017 nemusí (nemôže?) stať siestou.

Podnikatelia by si mohli odložiť trošku peňazí na oslavy 17. novembra 2017. Organizácie by mohli pozvať hostí na tento deň na Slovensko. Hudobníci by mohli ponúknuť koncert. Politici v obciach aj v dedinách by mohli premyslieť ako si pripomenúť obete komunistického režimu z danej obce veď plány na rok 2017 sú už rozbehnuté nie, niečo sa ale ešte stále dá doladiť do konca roka...

3. ...lebo vďačnosť motivuje

Inzercia

Viem, že ak budeme vďačný za Deň boja za slobodu a demokraciu, tak ju tu budeme mať. Ak za tento deň, skúmanie príbehov "nenápadných hrdinov" etc. vďační nebudeme... s ich zabudnutím odíjde aj sloboda, demokracia. Kolíska znovuzrodenie slobody na Slovensku je pri spomienke na 17. november 1989. Premýšľať pri jasliach, ktoré zrodili našu duchovnú spásu nad slovami pápeža Františka, aby sme nezabúdali na martýrov neslobody.. sú na mieste. Nie?

Slovensko, to nie je "len" štát na čele s politikmi. Je to aj katolícka cirkev, ktorá môže žiadať o slávenie slávnostnej sv. omše s priamym prenosom v TV dňa 17. novembra 2017 (a možno aj 25. marca, keď je pamätný deň SR). A dohodnúť sa dá už teraz, keď prídu TV štáby riešiť polnočné sv. omše. Kto zabráni, aby boli adorácie, premietanie filmov, zvonenie zvonov dňa 17. novembra 2017 po celom Slovensku? Slovensko je aj kraj, mesto, obec.. ktorá môže investovať do osláv 17. novembra 2017 viac ako inokedy, či v iné dni. Ohňojstroj sa dá spustiť aj 17. novembra a na Silvestra to môže zasponzorovať podnikateľ... Nie? Slovensko je aj občianska spoločnosť, občania, ktorí sa môžú a chcú angažovať. Záleží len na nás. Obzretím sa za minulosťou sa z nás nestane "žena Lótová", ale ľudia schopní postaviť sa zlu, ťažkostiam.

Slová príhovoru Rudolfa Dobiáša (tohto večného optimistu) končia smutne: "Aj v tomto spôsobe slávenia sviatku boja za slobodu a demokraciu je vidieť našu historickú rozpoltenosť,  ktorá s nami putuje dejinami a zväzuje nám nohy na ceste k budúcnosti. Namiesto zápasu o čoraz prijateľnejšiu podobu demokracie, uspávanka, ako keby sme sa chystali na odpoludňajšiu siestu."

Aká však bude skutočnosť v roku 2017? Odpovedzme si už dne. Lebo ide o niečo viac ako štátny sviatok. Ide o "cestu k budúcnosti".

František Neupauer

PS: Inšpirácia, ako sa to dá je aj tu... http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11588121920-ceny-pameti-naroda-2016. Verím, že v roku 2017 bude oslava o to veľkolepejšia, že Slovensko získa prvú Nobelovú cenu za literatúru - pre Rudolfa Dobiáša. Urobme pre to niečo...

Foto (autor): Rudolf Dobiáš v Leopoldove v dialógu s médiami.

 

 

Autor je historikom Ústavu pamäti národa, autorom projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom (www.november89.eu), riaditeľom Nadácie Antona Srholca ANTÓNIO. Vyučuje novodobé dejiny na VŠZaSP sv. Alžbety a je výkonným riaditeľom OZ Rodičovské združenie pri ZŠ Limbach.

Odporúčame

Blog
V šlapajách Antona Srholca (1. časť)

V šlapajách Antona Srholca (1. časť)

Prešlo 24 hodín od kedy sa vybrala skupina študenti, učiteľov, členky KPVS na cestu, ktorú môžeme označiť aj ako cestu "po stopách Antona Srholca". Na konci tejto trojdňovej cesty zavítajú do Bratislavy, kde žiaci odprezentujú práce o bývalých politických väzňov a následne ich príjme prezident SR Andrej Kiska (program: www.november89.eu)

Blog
Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj

Rastúca popularita strany Mariana Kotlebu je logická a je výsledkom dopytu po morálnej obnove spoločnosti. Prejavujú ho mladí, študenti, podnikatelia. Problémom je nesprávny adresát.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.