Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. december 2016

Šéfom Pentagonu bude "Besný Pes"

Novým ministrom obrany USA, bude štvorhviezdičkový generál, veterán z Iraku i Afganistanu, James“Mad Dog” (Besný Pes) Mattis. Prezývka“Besný pes” môže pri prvej zmienke vzbudiť určité obavy. Máme sa báť?
Šéfom Pentagonu bude "Besný Pes"

„Nestavajte sa nám do cesty! Lebo ak to spravíte, vaši pozostalí budú písať o tom čo sme postvárali ďalších 10 000 rokov!“

„Prichádzam v mieri. Nemám zo sebou delostrelectvo. Ale so slzami v očiach vás upozorňujem, ak so mnou vyj***te, všetkých vás pozabíjam!“

Niektoré z výrokov budúceho ministra obrany USA, Jamesa „Besného Psa“ Mattisa. 

Designovaný prezident USA, D. Trump pokračuje v obsadzovaní postov v novej americkej administratíve. Vzhľadom na relatívnu neochotu D. Trumpa zaoberať sa detailmi, špecifikami a  každodennou prevádzkou jednotlivých politík, sa dá predpokladať, že jednotliví členovia kabinetu budú mať väčší vplyv na bezprostredné rozhodnutia, ako napríklad činitelia Obamovej administratívy. Z pohľadu strategických záujmov Slovenska a Európy, sú najzaujímavejšie tri pozície - minister zaharaničných vecí (Secretary of State), minister financií (Secretary of Treasury) a minister obrany (Secretary pf Defense). Post šéfa diplomacie zatiaľ Trump neobsadil (na túto tému sa rozprával s Mittom Romneym, do úvahy prichádza aj Rudy Guliani, každopádne nový prezident prejavil prekvapivo triezve uvažovanie, kiež by mu to vydržalo..), ministrom financií by mal byť Steven Mnuchin, investor hedgových fondov (jeho otec bol partnerom Goldman Sachs). Je však už známe meno nového šéfa Pentagonu. Stane sa ním štvorhviezdičkový generál, veterán z Iraku i Afganistanu, James “Mad Dog” (Besný Pes) Mattis.  

Prezývka “Besný pes” môže pri prvej zmienke vzbudiť určité obavy, navyše ak si neinformovaný pozorovateľ bez znalosti kontextu vypočuje citáty, ktoré sme uviedli na začiatku článku. Ide naozaj o duševne nestáleho, neurotického, priam zúrivého človeka, s horkokrvným temperamentom? Chce Trump takej osobe zveriť kontrolu nad ozbrojenými zložkami najmocnejšej krajiny na svete? Ako si priblížime v nasledujúcich riadkoch, prezývka „Besný Pes“, je skôr určitá hyperbola, ktorá reflektuje morbídnu tradíciu šibeničného amerického humoru. Zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že Mattis je naopak človek miernej povahy a úspešný profesionálny vojak. 

Ako v konzervatívnych, tak paradoxne aj v liberálnych médiách sa jeho nominácia stretla s pomerne priaznivými ohlasmi. Ide o vojaka telom i dušou, svoju prezývku si vyslúžil v období, keď sa osvedčil pri velení americkej námornej pechoty pri jej postupe na Bagdag. Spolu s ďalším významný generálom D. Petraeusom, bol autorom konceptu operácie “Surge” (záplavová vlna) v roku 2007, ktorá priniesla priaznivý obrat v irackom ťažení, keď sa krajina dovtedy zmietala v krvavom sektárskom násilí. 

V tomto svetle môžeme za zaujímavé považovať dva príspevky, ktoré poodhaľujú osobnosť nového ministra obrany. Škótsky publicista a profesor histórie na Harvarde, Niall Fergusson  (poradca kampane Johna MacCaina v 2008 a podporovateľ Mitta Romneyho v 2012) vo svojom komentári v britskom denníku Times venoval svojmu priateľovi zo Standford University komentár, kde priblížil jeho osobnosť. Ako konštatuje, Mattis v žiadnom prípade nie je nepríčetná psovitá šelma, ale uhladený a sčítaný profesionál. “Strategický mysliteľ” a “hrôzu naháňajúci bojovník”  si na vojnové ťaženia do Iraku i Afganistanu zobral spisy Marca Aurélia. Ide o prvého vojaka z povolania na poste ministra obrany od čias, čo Harry S. Truman na tento post nominoval Georgea Marshalla. V politike USA dlhodobo funguje pravidlo, že vojenské “mosadzné helmy” (brass helmets) by mali svojim vplyvom vyvažovať politici a civilní úradníci, teda “redingoty” (frock coats). Kongres preto bude musieť v tomto prípade dokonca schváliť výnimku, ktorá Mattisovi umožní nastúpiť na výkon funkcie, keďže bývalí vojaci z povolania môžu vykonávať úrad v štátnej správe až 7 rokov po odchode z aktívnej služby. Najväčšia výhoda je však Mattisova orientácia v zahraničnej a bezpečnostnej politike. Ostro kritizoval Obamovu administratívu za nukleárnu dohodu s Iránom, poukázal na  to, že odpoveďou na agresívne čínske manévre v Juhočínskom mori musí byť robustnejšia americká vojenská prítomnosť v regióne, a na rozdiel od Trumpa nemá ilúzie o Putinovej politike, pričom ako erudovaný vojak v teórií i praxi vie, že len rozhodnosť a sila sú nástroje, ktorým rozumejú autokrati po celom svete. Trump, ktorý sa zahraničnej politike len učí orientovať, a v predvolebnej kampani sa viac riadil inštinktmi, predsudkami, prípadne svojou impulzívnou a egocentrickou povahou, tak bude mať v osobe nového šéfa Pentagonu užitočného radcu. 

Steve Coll, reportér liberálneho amerického magazínu “The New Yorker”, spovedal generála Mattisa na jeho misiách počas jeho aktívnej služby v armáde. Pamätá si ho ako otvoreného a vtipného človeka miernej povahy. Štvorhviezdičkový generál sa veľmi dobre orientoval v blízkovýchodnej problematike, pričom za najväčšiu hrozbu pre stabilitu regiónu považoval Irán. Aktívne sa zasadzoval o spolupráci medzi sunnitskými krajinami (Maroko, Egypt, Saudská Arábia, Jordánsko, Spojené arabské emiráty), ktoré  majú prirodzené obavy z posilňovania teokratického režimu v Teheráne. Napriek presadzovaniu asertívnejšej politiky voči mulláhom v Iráne v rámci svojho pôsobenia v bezpečnostnom zbore prezidenta Obamu, však nikdy nepresadzoval ďalšie neisté vojnové dobrodružstvo v regióne. V tejto súvislosti je zaujímavý postreh, že už v období takzvanej “arabskej jari”, bol Mattis na rozdiel od mnohých vtedajších idealistov, vysoko skeptický voči budovaniu demokracie v arabských krajinách, a inklinoval skôr k upevneniu pôvodných, síce autoritatívnych, no vypočítavých režimov. Ako sa raz v rozhovore zdôveril: “Je oveľa ľahšie zostať idealistom, keď musíte napísať každý deň 2-5 sústrastných listov rodinám zosnulých vojakov.”

Inzercia

Autor článku tiež spomína na Mattisovu sentimentálnu podporu baltských krajín, zoči-voči potenciálnej ruskej hrozbe. Na bezpečnostnej konferencií v Estónsku napríklad Mattis predniesol emotívny prejav, kde krajine ďakoval za nasadenie svojich vojakov v Afganistane. Pobaltské krajiny si tak môžu aspoň trochu vydýchnuť, že D. Trump bude mať napriek sporadickému flirtu s Putinom po boku človeka, ktorý vníma americkú aktívnu prítomnosť v Europe ako seriózne poslanie, ktoré je aj v záujme USA. 

Teda, ako konzervatívne orientovaný komentátor, tak liberálny analytik sa zhodujú na tom, že štvorhviezdičkový generál James “Besný Pes” Mattis je vlastne človek na správnom mieste, rázny vojak, odborne zdatný stratég a diplomat. Dúfajme, že sa jeho pokojná povaha aspoň čiastočne prenesie na jeho nadriadeného! Tak či onak, treba D. Trumpovi k tomuto výberu pogratulovať, ide o príjemné prekvapenie.  

 

Zdroje, ktoré boli použité:

http://www.newyorker.com/news/news-desk/travelling-with-james-mattis-donald-trumps-pick-for-secretary-of-defense

http://www.thetimes.co.uk/past-six-days/2016-12-04/comment/trumps-mad-dog-has-all-the-method-needed-to-make-the-world-safer-t20vjjnd9

Odporúčame

Blog
Je násilie tak silné, že vyžaduje na boj proti nemu násilie?

Je násilie tak silné, že vyžaduje na boj proti nemu násilie?

Násilie sa prejavuje voči druhým tým, že vzbudzuje pohnútku, riešiť veci opäť násilím. Dnes je páchané násilie na nás. Máme prijať niečo, čo nám nevonia. Naša reakcia na násilie je žiaľ násilie. Oko za oko, zub za zub. Násilie je ťažká téma. Nezrozumiteľná, nepochopiteľná. Vyžadujúca pokoru a odpustenie. Možno aj modlitbu.

Blog
Akcia K – 4. časť

Akcia K – 4. časť

Akcie ŠtB mávali vždy svoje vyhodnotenia a výnimkou nebola ani Akcia K. Správa konštatovala veľký úspech, po akcii boli príslušníci ŠtB odmenení. Správa však nemohla zamlčať, že akcia neprebehla bez problémov. Pritom prvotné priebežné hlásenia nehovorili o ničom výnimočnom. Rehoľníci, ktorým bolo stroho oznámené, že v spoločnosti nastávajú zmeny, prijímali – až na výnimky, väčšinou mladých - svoj osud pokojne až apaticky. Nie však obyvatelia, ktorí sa rozhodli rehoľníkov brániť.