Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
27. november 2016

Aj ja v nedeľu pracujem

Dnes poobede, na prvú adventnú nedeľu, som mal v diecéznom centre prednášku pre manželov a snúbencov. Urobil som niečo zlé? Aj toto mi chcú zakázať?
Aj ja v nedeľu pracujem

Téma voľnej nedele a zákazu nedeľnej práce prináša so sebou veľa emócii i nedorozumení. Problém s nedeľou však nevyrobila Cirkev, ani to nie je populistická agenda konzervatívnych politikov. Je to reálny problém, o ktorom hovoria seriózne fakty.

Chcete vedieť, kto je jednotkou v nedeľnej práci medzi 500 miliónmi obyvateľov EÚ? Ak tušíte odpoveď, bohužiaľ, nemýlite sa. Áno, je to 5 miliónov obyvateľov Slovenskej republiky. Každý piaty Slovák pracuje pravidelne aj v nedeľu. Tento údaj by sme asi ťažko mohli prezentovať ako výsledok ekonomického a sociálneho pokroku, či prejav pracovnej slobody.

Naopak, nedeľná práca na Slovensku je vážnym sociálnym problémom. Preto treba pochváliť každého, kto sa ním zaoberá a hľadá riešenia. Odbiť ho s tvrdením, že to iba farári chcú nahnať ľudí v nedeľu do kostolov, je slaboduché a najmä, nezakladá sa na pravde.

Riešiť problém nedeľnej práce jej prísnou reguláciou a dokonca celoplošným zákazom v niektorých odvetviach totiž chcú nielen kresťanské cirkvi a politici, ale aj zástupcovia zamestnávateľov a odbory. Súhlasí s tým alebo si to aspoň vie predstaviť aj väčšina občanov.

Výzva riešiť nedeľnú prácu sa v posledných týždňoch ozýva zo všetkých strán. Aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny je pripravený o tom rokovať. Na rozdiel od neho si však myslím, že Slovensko je v situácii, keď je pripravené zákonne obmedziť predaj či iné prevádzky, kde nie je nevyhnutná nepretržitá práca, nielen počas (pätnástich) štátnych sviatkov, ale aj v nedele.

Je to totiž veľmi rozumné. Jeden voľný deň v týždni je evidentne prospešný pre jednotlivcov, rodiny i pre celú spoločnosť. Štát má dbať na spoločné dobro všetkých a presadzovať ho napriek námietkam a zlým zvykom niektorých jednotlivcov. Bežne tak robí v oblasti zdravia, ekológie či dopravy. Aj liberálmi obdivované vyspelé krajiny sú nekompromisné pri zákaze fajčenia, predaji alkoholu, triedení odpadu, preventívnych prehliadkach či obmedzení používania automobilov.

A prečo to nemožno nechať len tak na ľudí a obchodníkov, aby sa slobodne rozhodli, či chcú vyrábať, predávať a nakupovať? Lebo táto sloboda obmedzuje iných. Ak jeden obchodník zatvorí v nedeľu svoj obchod, zatiaľ čo ostatní budú mať otvorené, spôsobí mu to ekonomické straty. Ak niekomu vyhovuje nakupovať v nedeľu, spôsobuje tým, že predavači musia byť v práci.

Absolútna liberalizácia nedeľnej práce prináša so sebou mnohé škody. Dovolím si citovať z dnešného pastierskeho listu: „Prvou obeťou stierania rozdielov medzi pracovnými dňami a nedeľou je rodina.“ Rodinný život na Slovensku je vo vážnom ohrození. Rozpad rodín, zlý demografický vývoj, ekonomické a sociálne problémy. Jedným z vážnych dôvodov je aj rozdelenie rodinných príslušníkov kvôli práci. Ak je to už nevyhnutné cez pracovný týždeň, absolútnym minimom by mohla byť aspoň spoločná voľná nedeľa. Mať pravidelne jeden spoločný deň pracovného pokoja je aj vecou fyzické a psychického zdravia. To sa samozrejme premieta aj do efektivity pracovného výkonu.

Som presvedčený, že treba spojiť legislatívnu úpravu so zmenou mentality a správania v tejto oblasti. Ľudia si bez problémov môžu postupne zvyknúť, že obchody sú v nedeľu otvorené len výnimočne (napr. adventné nedele). A že pečivo či soľ si môžu počas voľných dní výnimočne kúpiť v nejakej malej prevádzke pri železničnej stanici alebo na benzínovej pumpe. Tak ako je to nakoniec vo vyspelých európskych krajinách úplne bežné.

Inzercia

Toto nie je žiadna ideológia či náboženstvo. Je to veľmi rozumné. Ľudia, ktorí sú alergickí na náboženstvo či cirkev, budú namietať: „Prečo teda nedeľa a nie napríklad utorok? Vy si riešite len vaše náboženské predpisy a chcete k tomu nútiť aj tých, čo sú bez vyznania!“ Voľný deň nie je náboženskou požiadavkou, ale prirodzenou a rozumnou. A prečo zrovna nedeľa? No, keby sme boli v Izraeli, asi by bolo najrozumnejšie a najprirodzenejšie presadzovať voľnú sobotu. V Belgicku majú dokonca zákonom stanovené, že obchodník si môže sám určiť, ktorý deň v týždni bude mať voľno. Prekvapuje vás, že absolútna väčšina si volí nedeľu? Mňa nie. V našom kultúrnom prostredí, kde sa zhruba tri štvrtiny obyvateľstva vyslovene hlási k niektorej z kresťanských cirkví, je voľba nedele hlasom rozumu.

Čo môžem urobiť pre to ja osobne? Pokračovať v nedeľnom nenakupovaní, vychovávať k tomu aj svoje deti a vplývať v tomto duchu aj na svoje okolie. Naopak využívať nedeľu na oslavu Boha, oddych, upevňovanie rodiny.

Ako poslanec Národnej rady sa snažím využiť svoj vplyv a hľadám s kolegami reálne zlepšenie súčasného nevyhovujúceho stavu. Momentálne to vyzerá nádejne s obmedzením nedeľnej práce počas štátnych sviatkov. Pri hlasovaní túto alternatívu samozrejme podporím. Mojim politickým cieľom je však dosiahnuť štandard voľnej nedele, tak ako to môžeme vidieť napríklad v Nemecku a Rakúsku. Verím, že v tejto veci sa posunieme ešte v tomto volebnom období.

A čo tá moja prednáška v nedeľu poobede? Nie je v rozpore so snahou o voľnú nedeľu? Som presvedčený, že nedeľa má byť voľná práve na takéto aktivity. Podobne píšu aj otcovia biskupi v dnešnom pastierskom liste: „Tam, kde je to možné, pokúste sa obnoviť tradíciu nedeľných popoludňajších pobožností alebo iného hodnotného duchovného programu.“

Snaha o voľnú nedeľu je len jednou z mojich aktivít v prospech manželstiev a rodín. Spomínaná prednáška sa uskutoční v najbližších dňoch aj na iných miestach na Slovensku v rámci prednáškového turné A nikdy ťa neopustím (udalosť na Facebooku).

Rád sa s vami stretnem.

Požehnanú nedeľu a dobre využitý Advent!

Poslanec NR SR, predseda Výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Manžel, otec štyroch detí.

Odporúčame

Blog
Pocta Danielovi

Pocta Danielovi

V Národnej rade som zažil niekoľko historických momentov. Bol som napríklad osobne prítomný na tlačovke, na ktorej Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš oznámili svoje rozhodnutie vystúpiť z SDKÚ. Aj dnešnú tlačovku Daniela Lipšica, pri ktorej oznámil svoje rozhodnutie zriecť sa poslaneckého mandátu, pokladám za chvíľu výnimočnosti.

Blog
Ako koná Boh vo svojej prozreteľnosti?

Ako koná Boh vo svojej prozreteľnosti?

Stál som pod šmykľavkou, ktorá mohla mať výšku okolo 6 metrov, a zrazu sa spoza nej ozval hrozný plač dieťaťa. Hlas sa podobal na nášho chlapca. Išiel som sa pozrieť, čo sa tomu dieťaťu stalo, či nepotrebuje pomoc, a kto to vlastne bol. Za nafukovačkou ma čakal vnútorný otras – bol to náš synček Samko (4)! Silno plakal, v šoku, nehýbal sa na zemi, neskôr sa mu nedalo znova nadýchnuť. Tvár v slzách a v šoku. „Padol na mňa! Padol zhora na mňa!“ kričal postarší muž, dvíhajúci sa z trávnika. Začali sa zbiehať ľudia.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.