Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
13. november 2016

Odkaz z USA: voľby ako vzdor nevypočutých

Minulý týždeň som bol na jednom podujatí za okrúhlym stolom, kde vystúpila známa slovenská sociologička. Pri diskusii o posledných prezidentských voľbách v USA poznamenala, že voliči hlasujúci za víťazného Donalda Trumpa sa vlastne vzopreli všeobecne presadzovanému modelu usporiadania spoločnosti a liberalizačných prúdov, ktoré ho vystužujú. Ich postoj treba brať do úvahy. Nemožno ich za to odsudzovať, lebo je to ich spôsob videnia sveta, na ktorý majú nárok. Inými slovami, tí čo prehrali, nemajú patent na rozum, sú tu ďalší, ktorých treba počúvať.

Keď som sa jej po podujatí opýtal, či by s týmto názorom bola ochotná vystúpiť v slovenských médiách, zaváhala. Asi vedela prečo. Možno by ju označili za prívrženkyňu D. Trumpa, a to je na Slovensku nebezpečné.

Nepíšem o tom preto, že by som obdivoval spôsoby a myslenie víťaza amerických volieb. Nejako podrobne som sa dvoma súperiacimi kandidátmi nezaoberal, ale správy z médií, hoci často mi podsúvali uprednostňovanie jeho protikandidátky, ma predsa utvrdili v tom, že v USA majú ťažkú voľbu. Nevdojak som spomenul na situáciu na Slovensku v roku 2004, keď proti sebe stáli kandidáti na post prezidenta Vladimír Mečiar a Ivan Gašparovič. Nuž, vyberať nebolo veľmi z čoho.

Voľby v USA zrejme budú mať na Slovensko dopad, hlavne v zahraničnopolitickej oblasti. No nielen tam. Ukázali, čo naznačila sociologička, že demokratický svet sa začína veľmi vážne búriť proti vyznávaniu čoraz liberálnejších prístupov v riadení spoločnosti a hlavne proti plošnému označovaniu ich kritikov za extrémistov, xenofóbov, fašistov. D. Trumpa určite nevolili len ľudia z tejto kategórie krajných prúdov, ale mnohí iní so zdravými názormi, ktorí už toto neoprávnené onálepkovanie nemienili ďalej znášať.

Podobný, ale oveľa menší prejav vzdoru zažilo Slovensko v marcových parlamentných voľbách. Osem percent voličov, čo podporili stranu Mariana Kotlebu, nemožno označovať za fašistov, a na ďalších sedem percent hlasujúcich za stranu Borisa Kollára sa nemôžeme dívať ako na naivných hlupákov. Bude medzi nimi veľa ľudí, ktorí sa vzopreli tomu istému, ako voliči D. Trumpa v USA. Rovnako ako za Atlantickým oceánom, i na Slovensku si budeme musieť zvyknúť na to, že bude rásť počet občanov, ktorí nebudú hlasovať za niečo, ale proti niečomu.

A to je to najdôležitejšie. Recept na rozum nemá nikto. Nikto si nemôže uzurpovať, že jeho presadzovaný názor je štátonázor a ostatní to len nechápu. Keď sa takéto myslenie presadzuje dostatočne dlho, narastá napätie. Demokratický režim v USA nám ukazuje, že nakopený vzdor sa môže zhmotniť v potretí presadzovanej doktríny a hľadaní alternatív. Bude to samozrejme bolestné, lebo postaviť sa proti niečomu nie je to isté ako ponúknuť niečo nové, zmysluplné.

Už tento rok ukázal, že na Slovensku sa môže v budúcnosti stať niečo podobné ako v USA. Alebo netreba chodiť ani tak ďaleko, možno nás čaká cesta Maďarska či Poľska. Ako sa tomu vyhnúť? Veľmi jednoducho.

Tí, čo sami seba označujú za politické či spoločenské elity, musia zliezť dolu zo svojich slonovinových veží. Ak sa naozaj cítia liberálmi, potom musia byť liberálni voči ostatným názorom, hoci sa im nepáčia. Ba dokonca by ich mali vyhľadávať. Len diskusia pri vzájomnom rešpekte tvorí spoločenskú rovnováhu a odsúva extrémistické názory skutočne na okraj. Ak takejto diskusii bránia, posilňujú extrémizmus, ako prejav najskôr bezmocného, neskôr skutočného vzdoru.  

Inzercia

Analytik a publicista. Žije v Bratislave. Pracoval v médiách ako ekonomický redaktor, naposledy v týždenníku Trend vo funkcii šéfredaktora. Je autorom viacerých kníh zameraných na ekonomické, spoločenské témy a históriu.

Odporúčame

Blog
Dnes Lipšic, zajtra hocikto iný nepohodlný

Dnes Lipšic, zajtra hocikto iný nepohodlný (výber z blogov)

Nedotýkajte sa mocných, lebo vás zničia a štát vám nepomôže. Takúto atmosféru môžeme cítiť v spoločnosti po najnovšom obvinení Daniela Lipšica a Gábora Grendela, pretože sa mali pred štyrmi rokmi dopustiť trestného činu pri skúmaní nekalých aktivít občana Mariána Kočnera.

Blog
Čierno-biela evanjelikálna realita

Čierno-biela evanjelikálna realita

Donald Trump v prezidentskej kampani v jednom rozhovore pre kresťanské rádio uviedol, že podpora evanjelikálov bude pre neho kľúčová, aby vo voľbách mohol uspieť. Po výsledkoch amerických volieb sa skutočne na prvý pohľad môže zdať, že evanjelikáli mu výrazným spôsobom pomohli otvoriť dvere do Bieleho domu. Nielen v Amerike, ale aj na Slovensku, veľa evanjelikálov buď otvorene podporovalo Trumpa, alebo ho minimálne uprednostňovali pred demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou.

Blog
Chlapec v okne

Chlapec v okne

Vtedy sa po prvý krát v  okne mojej izby objavila čierna hlava Ignatiusa, môjho malého priateľa. Bolo to veľmi prekvapivé a – priznám, akési neočakávajúce. Prekvapil ma. Ale deti sú bezprostredné, nerobia si od ľudí taký odstup ako my dospelí. Vedia sa priblížiť k človeku, keď chcú. A kedy chcú. Mohol mať pätnásť rokov.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.