Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
09. novembec 2016

Tr(i)ump(h) of Democracy against system and media

Kým si politickí analytici pospia po prebdenej a šokujúcej noci, ja si zatiaľ úplne čerstvý trošku pomudrujem. :-)
Tr(i)ump(h) of Democracy against system and media

1. Ako z nadpisu vyplýva, zvíťazila demokracia nad systémom a médiami. Václav Klaus mladší tipoval prehru Trumpa z dôvodu príliš veľkej sily stojacej proti nemu. Dodal k tomu veľmi výstižne: "Pokud budu zase za vola – budu šťastný vůl." Stalo sa a je to až neuveriteľné. Ty vole...

2. Analytici, výskumníci verejnej mienky, komentátori a ďalší mienkotvorní zlyhávajú. To, čo hlásajú, je úplne mimo realitu. Čím to je? Vnímajú realitu správne, len nám zámerne poskytujú lživý obraz, aby ju pretvorili na svoj (tzv. mienkotvornosť)? Alebo zlyhávajú už vo vnímaní samotnej reality? Neviem. Sú šokovaní z víťazstva rakúskeho Hofera v prvom kole, sú šokovaní z Kotlebových percent, sú šokovaní z Brexitu a teraz budú vyjadrovať svoje prekvapenie z Trumpa. Budú šokovaní aj z víťazstva AfD v Nemecku?

3. Pomerne radikálne rozdelenie spoločnosti na dva tábory. V USA na anti-Trupm a ani-Clinton, u nás na ZA a PROTI referendu o homomanželstvách, v Čechách aktuálne na ZA a PROTI Zemanovi. Volič jedného tábora nevie prísť na meno voličovi druhého tábora. Zástanca jednej strany si o tých druhých myslí, že sú úplní idioti. V Čechách je to doslova a výstižne "kavárna proti hospodě".

4. Politická korektnosť dostala v USA na frak. Bol zvolený heterosexuálny biely muž. Ľudia boli príliš dlho tlačení do kúta aby si mysleli to čo chcú moderní mienkotvorci. V súvislsoti s touto otázkou je zaujívý jav doublethinku, ktorý popisoval už George Orwell v románe 1984 a ktorý sme zažívali počas celého obdobia komunizmu. Ľudia sa boja povedať svoj názor navok, pretože môžu byť obvinení z politickej nekorektnosti. Navonok sú buď ticho, alebo vyjadria súhlas s Gay Pride, ale v krčme pred kamošmi hovoria o buzerantoch a vo voľbách dajú hlas Kotlebovi. A to len preto, že svoj normálny postoj nemôžu nahlas slobodne vyjadriť a navonok ho vyjadruje jedine Kotleba (možno ešte Posledný Križiak). Jeden môj známy z USA mi v lete vravel, že nepozná vo svojom okolí ŽIADNEHO voliča Trumpa. Mám silné podozrenie, že vďaka politickej korektnosti ho nemôže spoznať, ani keby sedel s ním v jednej kancelárii deň čo deň.

5. Klasické systémové strany majú problém. Na Slovensku sa nedá hovoriť o nejakej politickej stabilite, čo sa týka strán a hodnôt. V Čechách to už je iné a trvalky typu ODS a ČSSD dostávajú na frak od bezhodnotovej ANO. V Nemecku a Rakúsku sa tiež k slovu postupne dostávajú neštandardné strany. V USA to zatiaľ nie je ten prípad, lebo Trump bol kandidátom strany štandardnej, ale jednak tam prišiel takpovedia zvonku a prebojoval sa primárkami a jednak sa tá štandardná strana ku koncu kampane k nemu radšej ani nehlásila a neviem, či to tá strana bude vôbec považovať za jej víťazstvo. Takže aj Trump sa dá aspoň čiastočne považovať za nesystémového politika.

Svet sa mení a voľby v USA to len potvrdili. To čo bolo včera už neplatí a čo bude zajtra nevieme. Vieme len to, že politikov a novinárov čaká veľká sebareflexia. Pokiaľ nevyjdete z kaviarní medzi ľudí a namiesto mudrovania a vytvárania hlúpych umelých ideologií nezačnete používať sedliacky rozum, nečaká nás nič dobré. Hádam kaviareň konečne pochopí, že nadávať na Putina v prípade volieb v USA nepomôže. Nie som generálom po bitke a ani nie som prorokom. Ale niečo mi hovorí, že by sme si mali prečítať knihu Levy prichádzajú. Možno sa pán Palko mýli v tom, ako to dopadne, ale zrejme sa nemýli v koreňoch celého problému...

Inzercia

Odporúčame

Blog
Všetkých svätých, možno aj nás.

Všetkých svätých, možno aj nás.

Včera na sviatok všetkých svätých som si prečítal jeden príbeh, ktorý má ku svätosti veľmi blízko. Je to príbeh ženy, Marty Fülüpovej, ktorá prijala život svojho dieťaťa napriek istote jeho smrti pomerne krátko po narodení. Ten príbeh ma nielen dojal, ale hlavne donútil sa zamyslieť.

Blog
1700 jubileum narodenia sv. Martina

1700 jubileum narodenia sv. Martina

Svätého Martina z Tours poznáme ako vojaka, ktorý mečom delí svoj plášť, aby polovicu dal žobrákovi. Okrem toho ešte lampiónový sprievod, ktorý voľakedy sme prisúdili Veľkej októbrovej revolúcii, ktorá sa aj tak konala v novembri. A možno husacie hody. Stačí to?