Americké prezidentské voľby 2016

Od amerických prezidentských volieb nás delia doslova hodiny a na celom svete stúpa horúčka. Pretože sa zdá, že v týchto voľbách nejde len o voľbu osoby, ale o zachovanie alebo zásadnú zmenu amerického systému.

Hillary Clintonová predstavuje zachovanie systému, Donald Trump jeho zásadnú zmenu. Obaja kandidáti sú plodmi amerického systému, ale Hillary mu svojou politickou dráhou a verejným vystupovaním aj sľubuje vernosť. Donald je vlastne viac plodom systému ako Hillary, je miliardár, vlastní nehnuteľnosti, kasína, kupuje a predáva čo sa len dá kúpiť a predať, ale medzi ním a systémom to zaškrípalo a Donald je dostatočne drzý, aby vyzval celý systém. Sídlo jeho podnikov, mrakodrap Trump Tower na Piatej Avenue v New Yorku je známou budovou v meste a Donaldovi sa podarilo ušetriť ju všetkých konkurzov, ktoré ho ako podnikateľa postihli. O spojení Hillary a systému by sa dalo napísať veľa, ale azda stačí jedno. V roku 2008 prehrala primárky v Demokratickej strane o prezidentskú nomináciu proti Barackovi Obamovi a aj do našej tlače prenikli jej náreky, aké dlhy si narobila a ako ich splatí. Veľmi rýchlo ich splatila. Vysoké školy a bohaté firmy ju pozývali na prednášky o jej vládnych skúsenostiach za bohaté honoráre.

Vnútropolitický program oboch kandidátov sa javí ako štandardný program Demokratického kandidáta a Republikánskeho kandidáta. Demokrati sa trochu  podobajú európskym sociálnym demokratom, republikáni európskym stredovým pravičiarom. V zahraničnej politike však akoby si vymenili úlohy. Tradične boli bojovnejší republikáni, teraz má bojovnejší program demokratka Hillary. Asi sa nepoučila zo svojich vládnych skúseností. V roku 2003 ako senátorka hlasovala za vojnu v Iraku, ktorá sa ešte stále neskončila napriek státisícom mŕtvych. V roku 2011 ako ministerka zahraničia sa zaslúžila o vojnu v Lýbii, ktorá viedla k faktickému zániku lýbijského štátu, zabitiu amerického vyslanca a tiež sa stále neskončila. Podporila arabskú jar, ktorá vniesla chaos do viacerých arabských štátov. Tentoraz chce ako prezidentka dodávať Ukrajine smrtiace zbrane, v Sýrii chce zaviesť bezletovú zónu. Charta OSN ju netrápi, bezletovú zónu by bolo možné zaviesť len na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, kde by ju určite Rusko a Čína vetovali. Bezletová zóna v Sýrii by znamenala zrážku s Ruskom (a legitímnou vládou Sýrie), smrtiace zbrane Ukrajine by taktiež znamenali zrážku s Ruskom a boj za záujmy Ameriky až do posledného Ukrajinca. Americký ekonóm a nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Paul Krugman mal 28. 9. 2011 na internete uverejnený výrok: „Ekonomika USA potrebuje finančný ekvivalent vojny“. Hillary ako prezidentka by americkému hospodárstvu taký ekvivalent dopriala. Hillary Clintonová by ako prezidentka upevnila americký mocenský a hospodársky systém, pokračovala by v globalizácii na úkor iných národov sveta. Iné národy sveta (my) by nedostali oddych na preskupenie síl a premyslenie taktiky na zachovanie svojej samostatnosti.

Donald Trump všetky neduhy amerického systému perzonifikuje, ale nie systemizuje. Vymieňa ženy ako sa mu zapáči, zarába aj na kasínach, ktoré my nechceme, zbohatol na obchode s nehnuteľnosťami, kde sa dá najľahšie pritlačiť na slabšieho (som advokát, viem, o čom to je), jeho reči znižujú úroveň amerického verejného prejavu. Ale nechce zaťahovať Ameriku do ďalšieho ozbrojeného konfliktu, naopak, z doterajších ju vytiahnuť. Chce oslabiť až zrušiť NATO, ktoré je americkým pláštikom na šírenie konfliktnej zóny v Európe. Iste, chce urobiť Ameriku „znovu veľkou“, ale to je legitímne heslo každého kandidáta vo voľbách. Uvedomuje si, že Rusko by vedelo odpovedať na americký útok jadrovou odvetou, ktorá by zmietla americké veľkomestá a chce tomu čeliť dohodou s Putinom. Zvolenie Donalda Trumpa by zbavilo súčasný americký spoločenský systém, budovaný desaťročia, prezidentského vyvrcholenia a tým by ho narušilo. Systém by sa začal budovať znovu, ale s modifikáciami a trvalo by to roky. Bol by to čas nášho oddychu. Všetky svetové médiá, vrátane slovenských, napojené na doterajší americký systém, si to uvedomujú a idú proti Trumpovi.

Pre súčasný americký systém je Rusko vďačnou témou. Aj v Spojených štátoch si uvedomujú, že Rusko je jediným štátom na svete, ktorý sa im môže postaviť. Čína sa im môže postaviť ekonomicky, ale vojensky nie. Hillary, ako momentálne vyvrcholenie systému, zaťahuje Rusko do volieb a vyhráža sa mu, ako sa len dá aj nedá. Neviem, či Rusko hackuje Clintonovej počítačový systém alebo nie, ale ak sa to dá, vlastne nevidím dôvod, prečo by to nemalo robiť. Za čo má byť Rusko voči USA a osobitne Clintonovej zdržanlivé? Za vyhrážky, ktoré voči nemu prednáša? Za porušovanie prísľubov o nerozširovaní NATO na Východ, dané ešte Gorbačovovi? Za vnášanie chaosu do medzinárodných vzťahov, v ktorom chce Hillary pokračovať?

O tom budú americké prezidentské voľby. V stredu ráno budeme všetci s veľkým záujmom počúvať ich výsledok.   

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo