Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
30. október 2016

Hlava ako úľ

Hlavu občas prirovnávame k úľu. Trochu som uvažoval, a naozaj!
Hlava ako úľ

V úle je hluk. Aj v hlave mi hučí. To je dobre, lebo aspoň niečo sa deje.

V úle sú včely. To predsa vie každý. Ale to, že majú rôzne úlohy, to už nevie každý. Lietajú vonku a zbierajú – väčšina povie – med. Nie, to nie je pravda. Zbierajú nektár, ktorý fermentačne premieňajú na med, ktorý im kradneme. Okrem toho zbierajú peľ do košíčkov na nožičkách. Občas z peľu trochu stratia a tak plnia dôležitú, nenahraditeľnú úlohu – tento stratený peľ slúži na oplodnenie rastlín. Neviditeľná, nedocenená práca.

Peľ spolu s nektárom slúži na kŕmenie dorastu. Podľa toho, ako to zamiešajú včelie kuchárky, tak sú z toho robotnice, trúdi a zriedkavo, ale predsa kráľovné. Pokiaľ kráľovná je ešte mladá, dosť silná, tak nová vyletí von aj s časťou včiel ako roj. Nepobijú sa, ale jednoducho sa hľadá nové teritórium. Je síce pri tom veľký hluk, čierny mrak, potom strapec včiel visiaci a čakajúci na nasledujúci deň, aby si vyhliadol nové miesto pobytu. Je to ako roj nápadov, ktoré môžu uniknúť nevieme kam, pokiaľ nepríde múdry a šikovný včelár a roj nestrasie do hrnca a nevysype do nového, pre túto príležitosť pripraveného úľa.

Na vrátnici úľa – letáči - sú vojaci, ktorí preveria každého, kto prichádza z vonku. Pomaly ako na letisku. Pred úľom lietajú mladé robotníčky, ktoré sa učia lietať a spoznať svoj úľ.

V úle sú trúdi. Nie stále, iba občas. Nakoľko nič nerobia, tak ich vyhadzujú von z úľa. Veď prečo by ich mali trpieť. Ale predsa majú úlohu – keď sa nová kráľovná ujme žezla, tak jeden trúd má šťastie a oplodní ju na celý jej ďalší život. Teda bez trúda by neexistovali ani včely. Občas mám pocit, že tých trúdov je akosi mojom živote priveľa, nechápem, že mnohí z nich čakajú na svoju vysnívanú kráľovnú.

Úžasná spoločnosť. Všetko fantasticky zorganizované. Len mi nie je jasné, čo by sa stalo, keby v úli bola demokracia, voľby, parlament s opozíciou, vláda, ktorá vládne ľudu, ktorí ju nezvolil, lebo vznikla ako dohovor tých, ktorí boli demokraticky zvolení.

Inzercia

Z mojich úvah ma prebralo volanie – už si ošúpal zemiaky na obed?

Daj mi pokoj, v hlave mi hučí ako v úle!

 

 

úľ z múzea v Kráľovej pri Senci

Inzercia

Celý život hľadajúci. Ale aj nachádzajúci, aby som vytrval hľadať ďalej. Ceniaci si život, lebo život je najväčší dar, ktorý sme dostali. Ale aj preto, lebo spolu s manželkou sme ho mohli dávať, boli sme pozvaní plným priehrštím rozdávať. Vzdelanie? Prečo sa na to pýtate, aj tak som vždy robil čosi iné!

Inzercia

Odporúčame

Blog
Utečenci – nezmysly a fakty

Utečenci – nezmysly a fakty

Kresťanstvo je náboženstvom lásky a je povinnosťou kresťanov milovať aj svojich nepriateľov (Mt 5,44). Táto láska by prinajmenšom mala vylučovať nenávistné a ohovárajúce rečí, resp. v modernej dobe nenávistné a ohovárajúce príspevky v diskusiách na rôznych fórach.

Blog
Ako pomôcť ľuďom bez domova?  How to help homeless people?

Ako pomôcť ľuďom bez domova? How to help homeless people?

Ak sa zamyslíme nad jednotlivými osudmi bezdomovcov, pocítime ľútosť a možno aj znechutenie a odpor. Množstvo predsudkov, s ktorými je problém bezdomovectva spojený, navodzuje občas v spoločnosti atmosféru strachu s presvedčením „expertného názoru“, že si za to aj tak môžu sami a keby chceli, tak pracujú, veď „ani mne nikto nič zadarmo nedal“.