Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
30. október 2016

Utečenci – nezmysly a fakty

Kresťanstvo je náboženstvom lásky a je povinnosťou kresťanov milovať aj svojich nepriateľov (Mt 5,44). Táto láska by prinajmenšom mala vylučovať nenávistné a ohovárajúce rečí, resp. v modernej dobe nenávistné a ohovárajúce príspevky v diskusiách na rôznych fórach.

O utečencoch sa však v týchto diskusiách  opakovane šíria zrejme nezmysly. Skúste ich vyvrátiť a stanete sa  hneď „slniečkárom“. Niektoré z týchto nezmyslov som okomentoval tu. Chcel by som teraz poukázať na dva takéto nezmysly:

1. Utečenci prichádzajú do Európy parazitovať, nezamestnať sa, ale žiť zo sociálnych dávok.

2. Utečenci prichádzajú do Európy islamizovať.

Ad 1 Znovu a znovu čítame o tisícových podporách, ktoré utečenci dostávajú a o tom, že z toho milióna utečencov, ktorých Nemci zobrali, sa zamestnalo len pár desiatok ľudí.

Nuž pravda je taká, že (dospelí) utečenci u nás dostávaju 40 centov na deň vreckového, čiže 12 € mesačne. Pokiaľ ide o zamestnanosť, odhaduje sa, že v Nemecku asi 30 000 utečencov už našlo zamestnanie. A približne 300 000 utečencov pracuje v tzv. šedej ekonomike.Túto poslednú kategóriu neschvaľujem, ale existuje a je v totálnom rozpore s obrazom utečencov ako ľudí, ktorým sa nechce pracovať. Ide tu totiž o práce, do ktorých sa Nemci nehrnú a ktoré sú zle platené.

Inzercia

Ad 2 Čo sa týka islamizácie, tí ktorí sa jej obávajú prejavujú prinajmenšom slabú vieru v kresťanstvo. Omnoho pravdepodobnejšie je totiž konvertovanie prichádzajúcich moslimov na kresťanskú vieru. A k nemu už aj dochádza.

Do tejto kategórie patria aj obavy zo zavedenia islamského práva – šarie. Vedel by mi však niekto povedať, prečo by tí, ktorým teroristický Islamský štát rozvrátil životy a často aj vyvraždil členov rodiny chceli v Európe zavádzať to, pred čím utekajú?

Ťažko sa ubrániť dojmu, že tí čo najohnivejšie odmietajú utečencov v hĺbke svojho srdca vedia, že ich postoje sú z morálneho hľadiska neprijateľné. Vymýšľajú si teda nezmysly o hroziacej budúcnosti Európy, kde na každom rohu je minaret, a kde sa všade povaľujú nič nerobiaci migranti, ktorí žijú z našich sociálnych systémov.

Alebo sa mýlim a niekto vyvráti moje názory?

Odporúčame

Blog
Zápas o EU

Zápas o EU

Po rozpade ZSSR (1991) sa tzv. bipolárny svet zmenil na monopolárny, kde existovala len jedna superveľmoc – USA – ktorá by toto svoje miesto rozhodne nechcela nikomu prepustiť .

Blog
Ako pomôcť ľuďom bez domova?  How to help homeless people?

Ako pomôcť ľuďom bez domova? How to help homeless people?

Ak sa zamyslíme nad jednotlivými osudmi bezdomovcov, pocítime ľútosť a možno aj znechutenie a odpor. Množstvo predsudkov, s ktorými je problém bezdomovectva spojený, navodzuje občas v spoločnosti atmosféru strachu s presvedčením „expertného názoru“, že si za to aj tak môžu sami a keby chceli, tak pracujú, veď „ani mne nikto nič zadarmo nedal“.