Audiatur et altera pars

Spojená vyšetrovacia skupina o príčinách zostrelenia malajzijského dopravného lietadla nad východnou Ukrajinou v roku 2014, pod vedením Holanďanov, vydala tuším tretiu priebežnú správu. Oznámila v nej svoje stanovisko, že za zostrelenie sú zodpovední Rusi lebo dodali separatistom z Donecka a Luganska protilietadlový (a protiraketový) systém Buk a raketa z tohto systému zostrelila lietadlo, naviac z územia, ktoré držali separatisti. Systém sa potom vrátil na územie Ruska. Správa je pohladením brucha všetkých mediálnych rusofóbov. V slovenských médiách rozoberali detaily správy od predu aj zo zadu.

Najskôr k vyšetrovacej skupine. Ide o medzinárodnú vyšetrovaciu skupinu pod vedením Holanďanov. Pozoruhodné je jej členstvo. Holandsko a Malajzia sú samozrejmé, je v nej aj Belgicko, OK, ale je v nej Ukrajina a nie je v nej Rusko. Po páde lietadla ktorýsi ukrajinský predstaviteľ do dvoch hodín označil za páchateľa Rusko. Rovnako mohla byť páchateľom Ukrajina hoci neúmyselným. Jej letectvo operovalo nad separatistickým územím a – okrem toho – ukrajinskej armáde sa podarilo zostreliť dopravné lietadlo s izraelskými turistami nad Čiernym morom v roku 2001. Podozriví sú minimálne dvaja, Rusko a Ukrajina. Serióznosť vyšetrovania potom vyžaduje, aby mali obaja rovnakú možnosť alebo sa zúčastniť na vyšetrovaní alebo prednášať vyšetrovacej skupine svoje návrhy. Už pre právnikov antického Ríma bola táto zásada, pravidlo, samozrejmosťou a nazvali ju „audiatur et altera pars“ – nech hovorí aj druhá strana. Zásada sa rozšírila do celého európskeho práva, aj do medzinárodného. Viete si predstaviť, že by na Slovensku v trestnom procese mohol vystupovať len prokurátor, obhajca nie a ani obžalovaný by nemal slovo? A prokurátor by bol zároveň súdom. Ale taká je spojená vyšetrovacia skupina pod vedením Holanďanov. Členom skupiny je Ukrajina, ktorá má vrchovatý záujem obviniť zo zostrelenia Rusko a Rusko nie je členom ani jeho občania nepracujú pre skupinu a s návrhmi či argumentmi Ruska sa skupina nezaoberala. Samozrejme ich nemusela prijať. Ale bola povinná sa s nimi vyrovnať. Napríklad tak, že by napísala, prečo daný argument nepovažuje za rozhodujúci. Prečítajte si ktorýkoľvek rozsudok slovenského súdu, občiansky alebo trestný. Nájdete tam vymenovanie všetkých argumentov strán a názor súdu, prečo tomu argumentu uveril a tamtomu nie.

Spôsob práce skupiny tiež nevyvoláva osobitnú dôveru. Skupina nedostala k dispozícii všetky relevantné ukrajinské radarové záznamy. Nedostala ani americké satelitné zábery priestoru a času činu a neoznámila, či ich od USA žiadala a prípadne akú dostala odpoveď. Preto bolo dôležité, aby Rusko nebolo členom skupiny? Hneď po páde lietadla americký prezident Obama povedal, že USA majú fotografie udalosti a zodpovedné je Rusko. Potom akosi sa fotografie neobjavili.

Práca spojenej vyšetrovacej skupiny vytvára pole pre amatérskych detektívov. Stačí sa pozrieť na google, koľko je tam rôznych pozorovaní v súvislosti s katastrofou lietadla. Aj tretia správa skupiny toto pole len rozširuje. Individuálne osudy obetí katastrofy ani v google nenájdete.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo