Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
27. september 2016

Trump mal zostať nudný. Nestalo sa, preto prehral debatu

CNN urobila po skončení debaty bleskový prieskum, podľa ktorého si 62% ľudí myslelo, že víťazom diskusie je Hillary Clinton, pričom 27% favorizovalo Trumpa.
Trump mal zostať nudný. Nestalo sa, preto prehral debatu

Trump: „Nemá (Clinton) výdrž.“

Clinton: (smiech) „Keď precestuje 112 krajín, vyjedná mierovú dohodu, pokoj zbraní, prepustenie disidentov...Alebo strávi 11 hodín pred výborom kongresu, aby vypovedal...nech mi začne rozprávať o výdrži.“

 

Clinton: „Za posledných 40 rokov, každý, kto kandidoval na prezidenta USA zverejnil svoje daňové priznanie. Možno nechce, aby sa americká verejnosť dozvedela, že na daniach nič nezaplatil.“

Trump: „To ma naopak robí chytrým.“

Clinton: "Človek, ktorý sa nechá vyprovokovať správou na twitteri, by nemal dostať prístup k nukleárnym kódom."

 

Hillary Clinton poctivo a dôsledne trénovala na včerajšiu televíznu diskusiu. Na druhej strane, kuloárne informácie z volebného štábu Donalda Trumpa, že sa na debaty nijako zvlášť nepripravuje, spočiatku pôsobili ako dobre premyslený marketingový ťah.

Trump, ako od prírody nadaný diskutér, ktorý si urobil ostrohy v reality show...

Inzercia

Trump, ako tribún amerického ľudu, ktorý sa nepotrebuje pripravovať, lebo všetko hovorí od srdca a intuitívne...

Trump, ako synonymum úspechu, má jednoduchú a zrozumiteľnú odpoveď na všetky pálčivé problémy USA...

V skutočnosti sa dalo predpokladať, že si Trump spraví domácu úlohu a bude na debatu tvrdo cvičiť. A prekvapí tak verejnosť, moderátora, a najmä Hillary rozvahou, štátnickejším vystupovaním a detailnou znalosťou jednotlivých politík.  Ako sa však ukázalo, nebol to žiadny„spin“ alebo marketingový plán... Trump naozaj necvičil, bolo to cítiť, v debate výrazne prehral.

Konzervatívny politický komentátor Charles Krauthammer pred diskusiou povedal, že Trumpovi  stačí, ako zostane 90 minút „nudný“. Jeho cieľom nemalo zvíťaziť v argumentácií o podstate jednotlivých predstáv, ako spravovať krajinu. Len ukázať, že jeho temperament mu nebude brániť vo výkone funkcie prezidenta USA. Namiesto toho sa nechal niekoľkokrát vyprovokovať, no napriek tomu zostal v defenzíve.

Clinton na druhej strane dosiahla dve zásadné veci. Na rozdiel minulosti, odpovedala priamo, stručne a krátko na kontroverzné otázky ohľadom využívania privátnej mailovej adresy na oficiálne účely, ako aj na ďalšie neuralgické body. Predtým robila zbytočnú chybu, keď odpovedala rozvláčne a rozsiahlo, využívala príliš právnický jazyk, plný klišé, na čo ľudia začali byť alergickí, keďže to pôsobilo ako snaha toľko sa „vykecávať“ až sa vytratí podstata.

Zároveň sa jej v priamom prenose podarilo vyvrátiť dlhodobý argument, nosný pilier Trumpovej kampane, že je hlasným obhajcom americkej strednej triedy. Doteraz sa tváril, že reprezentuje drobného človeka, ktorý sa v postmodernom svete ocitol na strane porazených, ktorý je obeťou voľného obchodu a globalizácie. Clinton však konkrétne dokázala, že Trumpov život nie je americká „succes story“. Že nie je typickým „človekom-milión“, ktorý tvrdo pracoval, až vybudoval svoje miliardové impérium. Zdôraznila, že Trump  v žiadnom prípade nezačínal podnikať v skromných podmienkach, keďže dostal 14 miliónovú pôžičku od svojho bohatého otca. V kontraste s východiskovými podmienkami D. Trumpa, načrtla príbeh jej otca, ktorý bol malý podnikateľ. Práve kondícia strednej triedy je jedným z hlavných tém volieb, pričom práve štáty ako Pennsylvánia, Ohio, Colorado, alebo Severná Karolína, ktoré na konci dňa rozhodnú voľby, sú domovom zneistenej masy voličov.

Podľa výskumu focusových skupín, Trumpovi tiež uškodili útoky na  Clinton, že nemá výdrž, aby vykonávala funkciu prezidenta, ale aj podpichovanie Trumpa zo strany Clinton, či už išlo o jeho správanie sa k ženám, údajný rasizmus, prípadne sympatie k Putinovi. Ukázalo sa, že Trump síce kraľoval republikánskym debatám, lebo vedel tlmočiť názory a obavy časti republikánskeho voličstva, no v prípade celoplošnej debaty pre všetkých voličov sú jeho názory, výpady, prípadne agresívny, nadutý štýl skôr kontraproduktívne.  

CNN urobila po skončení debaty bleskový prieskum, podľa ktorého si 62% ľudí myslelo, že víťazom diskusie je Hillary Clinton, pričom 27% favorizovalo Trumpa. Debaty môžu znamenať vzpruhu pre Clintonovej kampaň, no nemuseli nič rozhodnúť. Trump v ostatných mesiacoch ukázal obrovskú schopnosť regenerácie a do volieb je stále šesť týždňov. Obidvaja kandidáti nepochybne upevnili svojich kmeňových prívržencov, a zároveň Trump zrejme svojim výkonom odradil väčšinu nezávislých, nerozhodnutých voličov. Či však títo automaticky prejdú do tábora Hillary Clinton, uvidíme v najbližších dňoch.  Ameriku však čakajú ešte dve debaty, 9. októbra v St. Louis a 19. októbra v Las Vegas.

Odporúčame

Blog
Rusi zabili v Sýrii prvých Američanov

Rusi zabili v Sýrii prvých Američanov

Vojna v Sýrii sa pritvrdzuje. 17. septembra Američania vraj omylom bombardovali pozície sýrskej vládnej armády okolo mesta Deir al Zour. Pri náletoch zahynulo 62 sýrskych vojakov a ďalšia stovka utrpeli zranenia. Viacerí z nich vraj už zomreli.

Blog
Pocta Danielovi

Pocta Danielovi

V Národnej rade som zažil niekoľko historických momentov. Bol som napríklad osobne prítomný na tlačovke, na ktorej Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš oznámili svoje rozhodnutie vystúpiť z SDKÚ. Aj dnešnú tlačovku Daniela Lipšica, pri ktorej oznámil svoje rozhodnutie zriecť sa poslaneckého mandátu, pokladám za chvíľu výnimočnosti.