Bratislavský komický summit

Bratislavský summit som prežíval v Prahe na konferencii (ešte sa ku nej vrátim). Nemal som čas striehnuť na každé spravodajstvo zo summitu a vo večerných správach všetko zatieňoval bratislavský hrad. Až na spiatočnej ceste vo vlaku a v pondelok som listoval v rôznych médiách. Výsledný obraz je komický.

Summit začal (tuším) o desiatej, potom sa plavili do Gabčíkova, pozreli si obrazy Juana Miróa, medzitým sa na lodi naobedovali, plavili sa naspäť, trochu si zarečnili a o šiestej už bola tlačová konferencia. Čiže každý predseda vlády mohol prečítať len pripravený prejav do desať minút, žiadna diskusia. Tie si mohli poslať mailom a ušetrili by si cestu do Bratislavy. Ale náš hrad videli ľudia v správach po celom svete, takže pre náš cestovný ruch to stálo za to. Inak to bolo zbytočné stretnutie a jediný Viktor Orbán mal odvahu to povedať na plné ústa. Ešte Angela Merkelová povedala pravdivo pri prílete do Bratislavy, že Európska únia je v kritickom položení. Zostala v ňom aj pri jej odlete. 

Výsledky summitu sú úbohé. Posilnenie schengenskej hranice. Tam, kde prebieha po zemi, možno postaviť plot, Brusel dá na stavbu peniaze. Opäť sa ukázal ako najpredvídavejší Viktor Orbán. Plot postavil prvý a nenechal si do toho kafrať. Ale keď migranti nebudú môcť prejsť cez ploty, začnú sa znovu plaviť po mori. Už to raz povedal grécky minister – máme ich na mori potápať? Summit sa tiež vrátil ku myšlienke európskej armády. Veľmi nesmelo, ale predsa. Pred pár rokmi myšlienku zabili Američania a použili na to Britov. Báli sa, že európska armáda bude konkurovať (a oslabovať) NATO. Teraz možno myšlienku nezabijú. Ale európska armáda by potrebovala dôkladné premyslenie jej koncepcie. Ak by mala raz bojovať proti Rusom v záujme Nemcov či iných, Slováci v nej bojovať nebudú. V oboch svetových vojnách nútili bojovať na východnom fronte aj Slovákov a tí to vyriešili po svojom. Prebiehali na ruskú stranu. Ak by to bolo treba, aj tentoraz by to bol dobrý nápad.

Ale koniec žartom. Európska únia je v kritickom položení. Sama sa nedokáže brániť a obranu bude potrebovať. Z alibizmu pripomeniem, že nikdy som nenavrhoval rozpustenie EÚ ani vystúpenie Slovenska z Únie. Úniu nebude brániť proti tlaku z juhu NATO (akože ju ani teraz nebráni) a ak vyhrá prezidentské voľby Trump, význam NATO silno poklesne. Nebude ju brániť Rusko, pretože prečo by ju malo brániť (ako proti Napoleonovi a Hitlerovi)? Malo by brániť EÚ, ktorá proti nemu vyhlásila hospodárske sankcie? Mala by ju brániť armáda EÚ, ktorá sa ešte ani nerodí? Mali by ju brániť Nemci, ktorí sa báli brániť svoje ženy na Silvestra v Kolíne?

Navrhujem vecnú diskusiu bez emócií a s vedomím, že ide o nás a naše rodiny. Potrebujeme tvrdé rozhodnutia, aj keď by nám pripadali ešte včera absurdné.

Podľa môjho názoru sa Európa potrebuje v prvom rade vymaniť z područia Spojených štátov, aby bola schopná prijímať autonómne rozhodnutia zodpovedajúce jej vlastným záujmom. Z toho hľadiska by prospelo, keby v prezidentských voľbách v USA vyhral Donald Trump. Potom bude uvoľnenie obojstranné a autonómia Európy nastúpi rýchlejšie. Na druhom azimute Európa musí vrátiť svoje vzťahy k Rusku do normálu. Prestať s ekonomickými sankciami a vzájomné vzťahy upraviť nakoľko sa len dá medzinárodnými zmluvami. Zmluvy preveria vierohodnosť a spoľahlivosť Ruska (aj Európy). Pristúpiť k budovaniu európskej armády a definovať prípady jej použitia. Po sto rokoch sa vrátiť k zodpovednosti za svoju bezpečnosť.

Ak by bratislavský summit prispel k takým rozhodnutiam, nebol zbytočný ani komický.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo