Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
19. september 2016

Kto bude v budúcnosti pracovať v sociálnych službách ?

Už viac ako týždeň otriasa Slovenskom prípad zneužitia maloletej klientky v Resocializačnom zariadení v Galante. Vedie sa o tom koalično – opozičný spor o tom kde sú príčiny toho, že sa tento prípad mohol vôbec stať.

Skutočne ide o odsúdenia hodné konanie zamestnanca ( zamestnancov) tohto zariadenia, ktoré výrazne zasiahlo do života maloletej a značne znížilo dôveru verejnosti k zariadeniam sociálnych služieb ako takým.

V tejto súvislosti nie je až tak zaujímavé ako hodnotia tento prípad zástupcovia koalície a opozície, ale zaujímavé je to o čom vôbec nehovoria.  V diskusnej relácie nemenovanej televízie sa k tomuto problému v nedeľu večer  vyjadrili zástupcovia koalície aj opozície. Opozícia prostredníctvom poslankyne Jurinovej hovorí o zlyhávaní sociálneho systému, najmä jeho kontrolných mechanizmov.  Koalícia naopak hovorí, že systém je dobre nastavený, pracujú v ňom odborníci a kontrola je dostatočná. Ak opozícia hovorí o zlyhávaní sociálneho systému, musí zároveň povedať v čom systém zlyháva. Nestačí povedať, že rezort práce, sociálnych vecí a rodiny je zle riadený, aj keď toto tvrdenie môže byť a s najväčšou pravdepodobnosťou aj je pravdivé.  Rovnako ak koalícia hovorí, že sociálny systém je dobre nastavený, toto tvrdenie neobstojí, pretože v tomto rezorte sa dlhodobo neriešia základné problémy jeho fungovania. Áno v sociálnom systéme pracuje množstvo kvalitných odborníkov, ktorí túto prácu robia len preto, lebo ju považujú za svoje poslanie a nevedia si predstaviť robiť niečo iné. Sú to nadšenci pre ktorých je práca v sociálnom systéme srdcovou záležitosťou. Ja osobne poznám množstvo takýchto ľudí. Na druhej strane v tomto systéme pracujú aj ľudia, ktorí za normálnych okolností by v systéme pracovať nemohli. Prečo je tomu tak ?

Dôvodom je nízka prestíž pracovať napríklad v sociálnych službách za tragicky nízke mzdy. Na viaceré pracovné miesta v zariadeniach sociálnych  služieb je dlhodobo veľký problém nájsť nie vhodného, ale akéhokoľvek zamestnanca.  Reálna hrubá mzda sa na viacerých pozíciách pohybuje na úrovni 500 Eur mesačne a preto sa v týchto zariadeniach robí viac nábor  ako výber zamestnancov. Práca v týchto zariadeniach nie je atraktívna, pretože zamestnancom garantuje stav chudoby. Toto sú dôvody pre ktoré sa do zariadení dostávajú i menej osobnostne a odborne zdatní zamestnanci. Aj toto mohol byť dôvod zlyhania konkrétnych zamestnancov v Galante, pretože  išlo o ich ľudské a odborné zlyhanie vrátane zlyhania ich nadriadených. Ak teda opozícia hovorí o zlyhávaní systému, je potrebné povedať, že nízke mzdy a tým nízky záujem o prácu v zariadeniach sociálnych služieb  je hlavným systémovým nedostatkom, ktorý sa už desaťročia nerieši.  Z tohto dôvodu je zároveň tvrdenie koalície o funkčnom sociálnom systéme najmä v oblasti sociálnych služieb zavádzajúce.

Ak  vláda nezačne rýchlo tento problém riešiť, v blízkej budúcnosti sa dožijeme situácie, že o klientov v sociálnych zariadeniach sa nebude mať kto starať.      

 

Inzercia

Odporúčame

Blog
Nakoniec vždy rozhodne demografia

Nakoniec vždy rozhodne demografia

Vo štvrtok 15. septembra som bol na Národnej púti v Šaštíne. Po svätej omši som mal možnosť osobne si pohovoriť s košickým arcibiskupom, otcom Bernardom Boberom. Úprimne som mu poďakoval za jeho kázeň. Osobitne ma z nej oslovila veta: „V konečnom dôsledku nakoniec vždy rozhodne demografia!“