Rozhovor s kamionistom zo Zamaguria

Bol som v minulých dňoch v Zamagurí a naskytla sa príležitosť rozprávať sa so známym z dediny, ktorý pracuje v Nemecku ako kamionista.

Pracuje u talianskej spoločnosti, ktorá má pobočku v Nemecku. Jazdí po celej západnej Európe. Šesť týždňov pracuje, dva týždne má voľno. Aj s ušetrenými diétami zarobí dvetisíc euro mesačne. Nikde na Slovensku by toľko nezarobil. Má základné vzdelanie, ale je majster všetkých remesiel. Slovenských kamionistov je v Nemecku veľa, ale v posledných rokoch Rumuni stlačili mzdy dole a veľa Slovákov odišlo. On zatiaľ zostáva. Deťom postavil dom a treba ešte kadečo posplácať. Pochvaľoval si, že mzdu dostane vždy načas. V niektorých štátoch EÚ majú zákon, že firmy musia vždy najskôr zaplatiť mzdy pracovníkov, až potom ďalšie svoje finančné záväzky. Ak tak neurobia, je to pre vedúcich pracovníkov trestné.

Prišla reč aj na postavenie Slovákov v zamestnaní v zahraničí. Tam už bola jeho spokojnosť ďaleko nižšia.  Podľa zákonov sú síce rovní s inými, ale prax je iná. Či úrady, ale aj zamestnávatelia si voči Slovákom dovolia viac než voči mnohým iným pracovníkom. Jednoducho si na Slovákov trúfajú. Najhorší sú na Slovákov v Nemecku a v Rakúsku, najlepší, teda nerobia rozdiel, v Holandsku. V Poľsku je to v pohode. Jeho kolega dostal v Maďarsku za čosi pokutu, ktorú pokladal za nespravodlivú a povedal policajtovi, že to sa môže stať len v Maďarsku. Okamžite dostal do pasu pečiatku zákazu vstupu do Maďarska na tri roky za urážku Maďarska. Čo si úrady a polícia dovolí voči Slovákom, to si nedovolí voči Čechom, Maďarom a ďalším, napríklad o Poliakoch ani nehovoriac. Slovákov sa v iných krajinách neboja a nemáme silného zástancu. Slováci majú – podľa jeho slov – zlú vlastnosť, že všetko vytrpia a nevedia sa brániť. Správanie sa polície v jednotlivých krajinách je hneď iné, keď policajt vidí, že v kamióne je zapnutý nahrávač alebo dokonca kamera. Aj zamestnávateľ pristupuje k Slovákom s menším rešpektom ako k ostatným hoci pracovné výsledky majú Slováci minimálne také ako iní.

Môj spolubesedník chce zotrvať v Nemecku ešte pár rokov, aby zabezpečil rodinu ako sa patrí a potom sa vráti na Slovensko. Aj keď bude zarábať menej, ale nebude sa cítiť Európanom druhej triedy.

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo