Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. august 2016

Zahoď starosti

Zaiste mnohí poznáte pieseň Zahoď starosti od speváčky Jany Kociánovej. Aj keď ju mladšie ročníky zrejme nepoznajú, občas môžeme započuť na vlnách rádia jej veselú pesničku. Naplní nás optimizmom. Povieme si, to sa jej ľahko spieva... ale keby mala toľko starostí ako ja...
Zahoď starosti

Každý z nás prechádza životom rôznymi skúškami, pochybnosťami, nevieme ako ďalej,  často máme plnú hlavu starostí. Ježiš to vedel. Žil medzi nami, poznal nás. Bol jedným z nás. Písmo hovorí, že bol nám vo všetkom podobný, okrem hriechu.

Nie náhodou vo svojej slávnej kázni na vrchu hovorí aj o nebeských vtákoch a poľných ľaliách:

Preto vám hovorím: Nebuďte ustarostení o svoj život, čo budete jesť a piť, ani o svoje telo, čo si oblečiete. Či nie je život viac ako jedlo a telo viac ako odev? Pozrite sa na nebeské vtáky: nesejú, nežnú, nezhromažďujú obilie do sýpok, a váš nebeský Otec ich živí. Či vy nie ste oveľa viac ako ony? A kto z vás si môže svojou ustarostenosťou predĺžiť život čo len o jediný lakeť? A prečo ste takí ustarostení o oblečenie? Pozorujte poľné ľalie, ako rastú: nenamáhajú sa a nepradú. No hovorím vám: Ani Šalamún sa v celej svojej sláve neobliekal tak ako hociktorá z nich. Keď teda Boh takto oblieka trávu na poli, ktorá dnes je a zajtra ju hodia do pece, či neoblečie oveľa skôr vás, vy maloverní. Nehovorte teda ustarostene: Čo budeme jesť? Čo budeme piť? Čo si oblečieme? Veď toto všetko zháňajú pohania; a váš nebeský Otec predsa vie, že to všetko potrebujete. Hľadajte však najprv Božie kráľovstvo a jeho spravodlivosť a toto všetko sa vám pridá. Nebuďte teda ustarostení o zajtrajšok, lebo zajtrajšok sa o seba postará. Každý deň má dosť vlastného trápenia. (Mt 6, 25- 34) 

Keď sme čítali pozorne, vidíme, že Ježiš nechce, aby sme boli ustarostení. Áno, máme sa obliekať a dbať o svoj zovňajšok, máme pracovať a svojimi rukami si zarobiť na chlieb, ale nesmie nás to pohltiť natoľko, že zabudneme, čo je podstatné. Keď sa príliš zaoberáme sami sebou a starosťami o tento život, sme ako zrno, ktoré padlo do tŕnia. A tŕnie vzrástlo a udusilo semienko. (Mt 13, 7), (Mt 13, 22)

Ježiš nás vyzýva k dôvere voči Bohu a poznaniu toho, čo je ozaj dôležité. Hľadajte však najprv Božie kráľovstvo a jeho spravodlivosť a toto všetko sa vám pridá.

Ako zahodiť starosti, alebo odovzdať ich Bohu:

V 1.liste sv. Petra sa píše:  Na neho zložte všetky svoje starosti, lebo on sa o vás stará.(1. Pt 5, 7)

Na koho mám zložiť starosti? Na Boha. Čo znamená zložiť starosti? Odovzdať ich na modlitbe Bohu. Prestaneš ich už držať ty, vo svojej hlave, intelekte, v rukách, ale ich dáš Bohu. A keď teda tvoje starosti drží Boh, tak ty ich už viac nemáš. Musíš ich pustiť z ruky a zložiť na Boha, aby On mohol konať.  Dôveruj mu. On to dobre vyrieši. Tvoja myseľ sa vtedy uvoľní, lebo celú ťarchu problému si preniesol na Boha, ktorý sa o teba stará.

Modlitba je čas s Bohom, kedy sa s ním rozprávaš, uctievaš ho, predkladáš mu svoje prosby, inokedy si len v jeho prítomnosti a ho počúvaš. On chce byť tvoj dôverný priateľ. Pred ním môžeš vyliať svoje srdce. On sa ti nevysmeje, ani ťa neohovorí pred inými. Pochopí ťa a pomôže ti.

Ježiš hovorí: Ak ostanete vo mne a moje slová ostanú vo vás, proste, o čo chcete, a splní sa vám to. (Jn 15, 7)

Musíme byť v Kristovi a mať s ním osobný vzťah. Nielen o ňom vedieť a žiť si po svojom a keď niečo potrebujem, prísť za ním ako za automatom a hodiť tam modlitbu namiesto mince a čakať výsledok. Tak to nefunguje.

Takisto, predtým, než sa začneme modliť, musíme si uvedomiť, že predstupujeme pred Svätého Boha a odstrániť hriech z nášho života, vyznať ho a oľutovať pred milosrdným Bohom, či už je to malé, alebo väčšie. Hriech totižto spôsobuje prekážku medzi človekom a Bohom.  

Inzercia

Pozri, ruka Hospodina nie je taká krátka, aby nemohla zachraňovať, a jeho ucho nie je také nedoslýchavé, žeby nepočulo. Sú to vaše viny, čo sa stali prekážkou medzi vami a vaším Bohom, a vaše hriechy zakryli jeho tvár pred vami, takže nepočuje... (Iz 59, 1-2)

 

Sv. Pavol v liste Filipanom píše podobne o starostiach: O nič nebuďte ustarostení. Ale vo všetkom modlitbou, prosbou a so vzdávaním vďaky prednášajte svoje žiadosti Bohu. A Boží pokoj, ktorý prevyšuje každú chápavosť, uchráni vaše srdcia a vaše mysle v Kristovi Ježišovi. (Fil 4, 6)

Krásny verš. Všimnime si, prosím, dve veci:

1. Ako predkladáme naše prosby Bohu? Na modlitbe prosíme? Dobre. A nezabúdame poďakovať? Musíme mať modlitbu, prosbu a ďakovanie.

Keď ďakuješ, vyjadruješ tým svoju vieru, že vieš, že Boh vypočul tvoju modlitbu, vzal tvoje starosti a začne ich riešiť. A výsledok sa čoskoro dostaví. Na modlitbe sme odovzdali to, čo nás ťaží, trápi. A necháme Boha konať.

2. Pokoj nie svetský, ale Boží, ktorý prevyšuje naše chápanie, nás naplní a bude chrániť naše srdce a myseľ v Kristovi Ježišovi. Zvyčajne je to práve srdce a myseľ, ktoré sú najviac ovplyvnené starosťami, stresom a smútkom. Nechajme naše životne dôležité orgány spočinúť v Božom pokoji. Tento pokoj prevyšuje naše chápanie, budeme cítiť pokoj aj uprostred búrok, uprostred turbulentných životných situácii, až nám to bude čudné. Prečo? Lebo naše srdce a myseľ bude strážiť Knieža Pokoja.

On nám tiež povedal: Pokoj vám zanechávam, svoj pokoj vám dávam, ale ja vám ho dávam, nie ako svet dáva. Nech sa vám srdce neznepokojuje a neľaká. (Jn 14, 27)

Pane Ježišu, Knieža pokoja, v dôvere prichádzam k Tebe. Ty vieš, cez čo prechádzam tieto dni, čo ma trápi. Si mocný Boh, ktorý dokáže meniť situácie. Prosím, pomôž mi. Odovzdávam Ti svoje starosti, obavy. V dôvere ich kladiem do Tvojich rúk a verím, že sa o všetko postaráš. Ty máš riešenie a dobrý výsledok. Ďakujem Ti, že mi pomôžeš, že to budeš riešiť. Naplň ma, prosím, svojím pokojom. Amen.

 

 

ELT lektor. Čisté evanjelium bez náboženských prímesí pre potešenie, povzbudenie a spásu duše podľa učenia Ježiša Krista.

Odporúčame

Blog
Evanjelium

Evanjelium

Neviem, ako vy, ale ja som si kedysi myslel, že evanjelium sú vlastne štyri evanjelia Nového Zákona – evanjelium podľa Matúša, Marka, Lukáša a Jána. Veď aj v kostoloch pri omši hovoria: Čítanie zo svätého evanjelia podľa....Až neskôr som sa dozvedel, že evanjelium je aj radostná zvesť.

Blog
O vývoze slovenských zbraní

O vývoze slovenských zbraní

Bol som na dovolenke v Zamagurí. Médiá tam preniknú len v obmedzenom rozsahu, čiže prijateľne. Predsa som sa tam dočítal o probléme vývozu slovenských pechotných zbraní do Saudskej Arábie, ktorá ich pravdepodobne posunula ďalej Islamskému štátu, teroristom z an Núsra a podobným zločincom.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.