Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. august 2016

Pápež v Poľsku o terorizme inak alebo v čom sa František nemýli...

O tom, čo si počas Svetových dní mládeže nevšimli vyhlásení mediálni liberáli a ani mediálni konzervatívci.
Pápež v Poľsku o terorizme inak alebo v čom sa František nemýli...

Priznám sa, že impulzom k napísaniu tohto blogu bol pre mňa článok Jaroslava Danišku s ľahko provokatívnym názvom „Pápež sa mýli“. Istotne sa pápež v mnohom mýli, tak ako sa mýli každý z nás. Princípy tzv. pápežskej neomylnosti vcelku výstižne Jaroslav priblížil vo svojom článku. Mnohé mediálne vyjadrenia pápeža Františka sú pre mňa, podobne ako pre neho, „ťažšie stráviteľné“. Ale keďže zväčša pochádzajú z paluby lietadla, s dnes už bývalým hovorcom Svätej stolice pátrom Lombardim sa ich snažím s nadhľadom kategorizovať ako vyjadrenia „ex aeroplano“ s príslušnou váhou závažnosti a najmä záväznosti.

Je však smutné, že novinári liberálnej i konzervatívnej proviniencie sa sústreďujú iba na tieto „odľahčené“ brífingy s vôňou univerzálnej balíčkovej leteckej stravy a vidia v nich senzáciu či škandál, pričom im unikajú pápežské vyjadrenia, ktorých závažnosť je na pomyselnom rebríčku dôležitosti o mnoho priečok vyššie. A pre katolíkov by mali byť naozaj zaujímavé. O jednom takomto nepovšimnutom, hoci veľmi dôležitom nedávnom vyjadrení Svätého Otca, budú i tieto riadky.  

Nečakané stretnutie s nečakanými hrdinami

Svetové dni mládeže v Krakove a s nimi súvisiacu návštevu pápeža Františka som prežíval v Poľsku, kde mi bolo dopriate byť súčasťou tímu tlmočníkov SDM. Boli to moje druhé Svetové dni mládeže. Prvé som prežil tiež v Poľsku, vtedy ako mladý pútnik. Bolo to presne pred štvrťstoročím v Čenstochovej. V auguste 1991, tri dni pred mojou cestou na Svetové dni mládeže, mikrosvet ľudí spojených či spriaznených s rehoľou minoritov v Poľsku obletela správa o zavraždení dvoch pátrov z tejto duchovnej rodiny – o. Zbigniewa Strzałkowskeho a o. Michała Tomaszka, ktorí pôsobili na misiách v Peru.  

Obaja  zomreli mučeníckou smrťou 9. augusta 1991 v oblasti Pariacoto v peruánskych Andách, kde ich popravilo teroristické komando marxistickej gerilovej organizácie Sendero luminoso – Svetlý chodník. Smrť týchto dvoch mladých misionárov bola vtedy hlavnou témou pri našich rozhovoroch v stanovom mestečku tábora mládeže spriaznenej s františkánskou spiritualitou, ktorý sa nachádzal na okraji Čenstochovej. Dlhé roky som mal na pracovnom stole ich fotografiu z tohto obdobia, a keď boli v decembri minulého roka vyhlásení za blahoslavených, prežíval som to ako poctu pre niekoho z rodiny.

Spomienky na zážitky spred 25 rokov mi v pamäti ožili v sobotu minulý týždeň po krátkej televíznej správe pred začiatkom slávenia modlitebnej vigílie mladých ľudí z celého sveta s pápežom Františkom na Campus Misericordiae pri Krakove. Podľa nej sa pápež pred odchodom zo svojej dočasnej rezidencie v sídle krakovských biskupov na stretnutie s mládežou neplánovane, za úžasu nič netušiacich novinárov, zastavil v kostole minoritov na Námestí Všetkých svätých. František sa tu stretol s obyvateľmi kláštora, uctil si relikvie spomínaných dvoch blahoslavených a inauguroval Modlitebnú akciu (nazvanú doslovne kruciáta) obrany pred terorizmom, ktorá vznikla z iniciatívy krakovských minoritov po teroristických útokoch v Belgicku a Francúzsku.

Patrónmi tejto iniciatívy sa stali bl. Zbigniew a bl. Michał. Pápež sa pritom pomodlil modlitbu, v ktorej sú obsiahnuté jeho myšlienky o terorizme s omnoho väčšou dôležitosťou ako tie, ktoré citujú médiá z leteckej tlačovky. A pápež sa istotne nemýli, keď predkladá ako patrónov hnutia proti terorizmu dvoch svätých mužov, ktorých teroristi zavraždili. Určite  sa nemýli, keď svetu pripomína, že terorizmus sa nedá poraziť nenávisťou a násilím, ale iba Božími prostriedkami – modlitbou, zmenou zmýšľania a obrátením. Obrátením páchateľov teroristických činov, ale aj obrátením tých, ktorí pre terorizmus vytvárajú pôdu svojimi rozhodnutiami.

Pápežova modlitba za pokoj a ochranu pred násilím a terorizmom

Všemohúci a milosrdný Bože, Pán vesmíru a ľudských dejín, všetko, čo si stvoril, je dobré a tvoj súcit s ľudskými chybami je nevyčerpateľný.

Dnes k tebe prichádzame s prosbou o zachovanie sveta a jeho obyvateľov v pokoji. Vzdiaľ od neho ničivú vlnu terorizmu, prinavráť priateľstvo a vlej do srdca svojich tvorov dôveru a ochotu odpúšťať.

Darca života, prosíme ťa aj za všetkých, ktorí zahynuli ako obete brutálnych teroristických útokov. Daj im večnú odmenu. Nech orodujú za svet, rozorvaný konfliktmi a nezhodami.

Inzercia

Ježišu, Knieža pokoja, prosíme ťa za tých, čo boli zranení pri týchto neľudských činoch násilia: za deti a mládež, ženy a mužov, starších, nevinné osoby osudne zasiahnuté zlobou. Uzdrav ich telo a ich srdce, uteš ich svojou silou a zároveň odstráň nenávisť a túžbu po pomste.

Duch Svätý, Tešiteľ, navštív rodiny obetí násilia a terorizmu, rodiny, ktoré nevinne trpia. Zahaľ ich plášťom svojho božského milosrdenstva. Daj, nech nájdu v tebe a v sebe samých silu a odvahu byť naďalej bratmi a sestrami pre iných, zvlášť pre prisťahovalcov, vydávajúc svojím životom svedectvo o tvojej láske.

Dotkni sa sŕdc teroristov, aby dokázali uznať zlo svojich skutkov a vrátili sa na cestu pokoja a dobra, úcty k životu a k dôstojnosti každého človeka, bez ohľadu na jeho náboženstvo, pôvod, bohatstvo či chudobu.

Bože, Večný Otec, vo svojom milosrdenstve vypočuj túto modlitbu, ktorú ti prednášame uprostred kriku a zúfalstva sveta. Obraciame sa na teba s veľkou nádejou, plní dôvery v tvoje milosrdenstvo, zverujúc sa do príhovoru tvojej Presvätej Matky, posilnení príkladom blahoslavených peruánskych mučeníkov Zbigniewa a Michała, ktorých si urobil odvážnymi svedkami Evanjelia až po vyliatie krvi, a prosíme o dar pokoja a aby sa od nás vzdialila pliaga terorizmu.

Skrze Krista, nášho Pána. Amen.

A jeden osobný postreh o „pokrokovom pápežovi“ na záver

Po návrate zo Svetových dní mládeže som si na facebookových  profiloch a tweetoch niektorých poľských ľavicových novinárov a „pokrokových intelektuálov“ prečítal znôšku nadávok na pápeža Františka, ktorý nie je (citujem jednu z redaktoriek ľavicovej poľskej tlače) „hodný nadšenia ľavicových novinárov“ a „okrem diplomatických banalít v Poľsku nepovedal nič“. Súdružku „silne nahnevalo“, že „pán pápež“ ostro odsúdil umelé potraty, ideológiu gender a neprekáža mu „náboženský fanatizmus šialencov, ktorí chcú úplne zakázať interrupcie..., nevadí mu rasizmus, nacionalizmus, antisemitizmus, homofóbia mnohých poľských politikov a biskupov“. Je asi naozaj šokujúce, že ľavicoví „intelektuáli“ s hrôzou zisťujú, že pápež je vlastne katolík.

Foto – franciszkanie.pl

Prekladateľ, pedagóg a publicista v kresťanských médiách. Okrem iného pravidelne píše pre český katolícky magazín Immaculata a časopis Rozmer, príležitostne pre slovenský portál Postoj.sk či poľský portál Teologia Polityczna. Spolutvorca portálu kolbeweb.sk.

Odporúčame

Blog
O vývoze slovenských zbraní

O vývoze slovenských zbraní

Bol som na dovolenke v Zamagurí. Médiá tam preniknú len v obmedzenom rozsahu, čiže prijateľne. Predsa som sa tam dočítal o probléme vývozu slovenských pechotných zbraní do Saudskej Arábie, ktorá ich pravdepodobne posunula ďalej Islamskému štátu, teroristom z an Núsra a podobným zločincom.

Blog
Evanjelium

Evanjelium

Neviem, ako vy, ale ja som si kedysi myslel, že evanjelium sú vlastne štyri evanjelia Nového Zákona – evanjelium podľa Matúša, Marka, Lukáša a Jána. Veď aj v kostoloch pri omši hovoria: Čítanie zo svätého evanjelia podľa....Až neskôr som sa dozvedel, že evanjelium je aj radostná zvesť.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.