Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
07. august 2016

O vývoze slovenských zbraní

Bol som na dovolenke v Zamagurí. Médiá tam preniknú len v obmedzenom rozsahu, čiže prijateľne. Predsa som sa tam dočítal o probléme vývozu slovenských pechotných zbraní do Saudskej Arábie, ktorá ich pravdepodobne posunula ďalej Islamskému štátu, teroristom z an Núsra a podobným zločincom.

Naštvalo ma to lebo slovenské zbrane by sa mali používať proti týmto príjemcom a nie v ich rukách. Trochu ma uspokojilo, že slovenské dodávky ani zďaleka nedosiahli americké dodávky Saudskej Arábii. Americké dodávky neboli len lietadlá phantom, ale aj pechotné zbrane. Začal som chápať, prečo Islamský štát v Sýrii a Iraku stále postupoval až kým nezasiahli Rusi.

Ale jednostranní sme zase neboli.

V roku 1992 Sýria objednala v bývalom Československu dodávku 200 tankov T 72. Bola to posledná veľká objednávka pre strojárne v Martine. Bola to chúlostivá objednávka. Na každú väčšiu dodávku zbraní na Blízky východ bolo vtedy treba faktický súhlas veľmocí, najmä Spojených štátov. Do krajiny ako Sýria aj Izraela. Súhlas sa nedával diplomatickou nótou, ale žmurknutím oka. Havlovo Československo súhlas dostalo. Dokonca jednu várku tankov zachytila v Stredozemnom mori akási neinformovaná vojnová loď, ale nič vážne sa nestalo. Loď s tankami sa vrátila do Hamburgu, tam sa tanky preložili na inú loď a šťastlivo došli do Sýrie. Na Slovensku z toho žiadna aféra nebola. V Martine a okolí sa tešili, že mali prácu hádam na dva roky. Je pravdepodobné, že niektoré zo slovenských tankov dodnes slúžia sýrskej armáde prezidenta Assada ničiť príjemcov slovenských zbraní zo Saudskej Arábie.

Problém slovenských dodávok zbraní tým nekončí.

V Zamagurí vrcholí sezóna čučoriedok. Sú skvelé, ale musím sa priznať, že sme ich s rodinou nechodili zbierať vlastnoručne, ale po papalášsky sme ich kupovali od miestnych podnikateľov (zberačov). Tí predsa len lepšie vedia, kde je ich veľa. Pri jedení čučoriedok som si spomenul na slová nebohého otca. Pre Slovenský štát boli čučoriedky výhodným vývozným artiklom do vojnuvedúceho Nemecka. Slovensko dosahovalo aj cez čučoriedky aktívnu obchodnú bilanciu s Nemeckom. Nemeckí vojenskí lekári totiž predpísali nemeckým vojenským letcom jesť veľa čučoriedok, pretože čučoriedky zvyšovali zdravotnú spôsobilosť pilotov pri pilotovaní lietadiel vo vzdušných súbojoch. Nakoniec nám to aj tak veľmi nepomohlo, pretože po porážke nám Nemecko zostalo veľa dlžné a nikdy nám to nezaplatilo.

Takže teraz neviem, čo je horšie. Dodávať pechotné zbrane Saudskej Arábii alebo čučoriedky nacistickému Nemecku.

Inzercia

Advokát, bývalý kresťanský disident, zakladateľ KDH, bývalý premiér a minister spravodlivosti SR

Odporúčame

Blog
Majdanizácia slovenskej politiky

Majdanizácia slovenskej politiky

Opozičné strany OĽaNO a SaS (tuším) organizujú pravidelné demonštrácie pred bytovým komplexom Bonaparte vo vilovej štvrti v Bratislave za odstúpenie či odvolanie ministra vnútra Kaliňáka a azda aj premiéra Fica.

Blog
Evanjelium

Evanjelium

Neviem, ako vy, ale ja som si kedysi myslel, že evanjelium sú vlastne štyri evanjelia Nového Zákona – evanjelium podľa Matúša, Marka, Lukáša a Jána. Veď aj v kostoloch pri omši hovoria: Čítanie zo svätého evanjelia podľa....Až neskôr som sa dozvedel, že evanjelium je aj radostná zvesť.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.