Rodičia sú nešťastnejší ako bezdetní. Ak je štát zle nastavený

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodičia sú nešťastnejší ako bezdetní. Ak je štát zle nastavený

Nie je nič lepšie na svete ako titul OTEC, zvyknem povedať napriek tomu, že Slovensko NEMÁ ŽIADNU RODINNÚ POLITIKU (t.j. nestará sa, aby mali ľudia viac detí, aby mali trvalé a šťastné rodiny). A malo by mať?

Jenny Anderson a Solana Pyne zhrnuli prácu sociologičky Jennifer Glassovej a jej tímu (Univerzita v Texase, Austin). Výskumníci prišli na to, že rodičia sú nešťastnejší ako bezdetní v tých krajinách, kde nie sú dobré podmienky na zosúladenie rodiny a práce.

 

Porovnali 22 rozvinutých krajín a prišli na to, že rodičia sú oveľa spokojnejší v krajinách, kde je dostupný DOBRÝ MIX opatrení ako

- platená dovolenka,
- sick day (deň voľna na vystrábenie sa z choroby),
- cenovo dostupná starostlivosť o deti,
- platené materské voľno,
- flexibilná práca.

V štátoch s dobrým mixom sú rodičia dokonca šťastnejší ako bezdetní.

 

Nie je žiadnym prekvapením, že rodičia vo Švédsku sú šťastnejší ako rodičia v USA, kde neexistuje napr. platené materské voľno. Glassová však hovorí, že nejde o to, že by rodičia neboli štastní z rodičovstva samotného. Sú však pod väčším tlakom, majú stres, ktorý môže ich pocit radosti prebíjať, a preto sa ohodnotili ako menej šťastní.

 

A prečo by nás malo zaujímať, či sú rodičia (na Slovensku) šťastní? Sociologička Glassová hovorí, že "pocit šťastia u rodičov rozhoduje o miere pôrodnosti a determinuje aj sumy vynakladané na liečenie chorôb spojených so stresom."

 

"Ľudia chcú mať viac detí, ak im umožníte byť efektívnymi rodičmi a efektívnymi pracovníkmi," uzatvára Glassová.

 

Môj dovetok: Vzhľadom na demografiu Slovenska a udržateľnosť jeho ekonomiky dúfam, že čím skôr vzniknú programy na podporu rodiny, manželstva a pôrodnosti. Sociálne dávky nie sú rodinnou politikou, tie už iba hasia problém.

 

Tomáš Kováčik, občiansky aktivista

 

PS: Chcelo by to hlbšie skúmanie, pretože podľa Svetovej banky rebríček pocitu šťastia z tohto výskumu nekoreluje s pôrodnosťou v skúmaných krajinách (napr. krajiny z koncov rebríčka šťastia sú na opačných stranách rebríčka pôrodnosti - v USA sú najmenej šťastní rodičia a pritom majú 1.9 dieťaťa na mamu, v Portugalsku sú najšťastnejší no majú priemerne len 1.2 dieťaťa na mamu).

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo