Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
30. júl 2016

Čarnogurský proti pápežovi za Fica, Kaliňáka a Baštrnáka

Bývalý disident J. Čarnogurský napísal, že tí, ktorí usilujú o odvolanie ministra R. Kaliňáka v súvislosti s korupčnou kauzou L. Bašternáka sú zradcovia Slovenska a gadžovia. Tým podporil vládny Smer exkomunistu R. Fica, ktorý je prepojený s Bašternákom a oligarchami okrádajúcimi Slovensko o stovky miliónov eur. To je opačný názor na priority Slovenska ako má J. Figeľ, a postoj protirečiaci učeniu Cirkvi o štáte a politike.

Zakladateľ KDH Čarnogurský v blogu "Zradcovia Slovenska" (Postoj, 13.7.2016) odsúdil protesty a protestujúcich rovnako ako bývalí komunisti minister M. Lajčák a premiér R. Fico: „Vidím to ako snahu poškodiť Slovensko, ale to ma neprekvapuje u týchto ľudí, oni sa snažia poškodiť Slovensko od začiatku.“ - Lajčák, TASR 15.6.2016. „Vašim cieľom je deštruovať slovenské predsedníctvo." R. Fico, 30.6.2016

Táto zhoda pramení v Čarnogurského názoroch na slovenskú politiku, úlohu štátu a Slovenskú republiku, a v politickej filozofii, ktorá má omnoho bližšie ku komunistickej a Kotlebovej než k západnej občianskej demokracii a učeniu Katolíckej Cirkvi.

Úloha vlády a štátu

Zásadná otázka je v účele a hodnote štátu. Už starozákonná Biblia hovorí, že hlavnou úlohou vlády a práva je vysluhovanie spravodlivosti. Aj Zákonník, ktorý Slovanom dal sv. Cyril a Metod hovorí, že vládca je zodpovedný aj za to, aký príklad morálneho správania dáva a podporuje či potláča. V podstate to isté hovoria už 120 rokov všetky encykliky pápežov týkajúce sa ideológiií, politiky a sociálnych otázok.

Totalitné komunistické a nacionálno-socialistické (nacistické) či fašistické chápanie v ideológii nadraďuje štát nad jednotlivca, a v praxi stotožňuje štát so záujmami a postavením vládnej vrstvy. Občianske, konzervatívne demokratické hovorí, že štát vrátane jeho vlády, úradov a inštitúcií existuje na to, aby slúžil občanom. To sa zhoduje s učením Cirkvi, rovnako ako základný princíp demokracie, ktorým je rovnosť občanov v slobode, právach i zodpovednosti.

Teraz sa pozrime logicky a z tohto hľadiska na Čarnogurského argumenty.

Čarnogurský a Fico verzus Ján Pavol II.

Podľa Jána Pavla II. „Štát má slúžiť občanom, má sa teda starať o vlastníctvo ľudu a používať ho na všeobecné blaho. Dobrá vláda požaduje presnú kontrolu a úplnú bezúhonnosť všetkých ekonomických a peňažných transakcií. Nemožno dovoliť, aby prostriedky určené na všeobecné blaho, slúžili záujmom súkromného, či dokonca kriminálneho charakteru.” Vláda R.Fica, ktorú Čarnogurský podporuje robí opak.

„Nedostatok istoty sprevádzaný korupciou štátnych úradov, šírením nečestných prameňov obohacovania a ľahkého zisku spočívajúcich na ilegálnej a špekulatívnej činnosti, je jedna z hlavných bŕzd rozvoja a hospodárskeho poriadku.“ (J.P. II., Centesimus annus,1991)

JUDr. Čarnogurský o tom, čo podľa pápeža súvisí s hlavnou úlohou štátu, a čo je hlavnou brzdou rozvoja, hospodárskeho poriadku a všeobecného blaha píše: Korupčné obvinenia čítam len povrchne. Asi tak nadpis a tri riadky. Viac by som považoval za stratu času." Preto, že sociálne učenie Cirkvi nepovažuje za dôležité, alebo preto, že on a jeho rodina je materiálne nadpriemerne zabezpečená, a nedotýkajú sa ich sociálne a iné problémy, ktoré väčšine ľudí na Slovensku prináša korupcia a rozkrádanie štátnych prostriedkov?

Nespravodlivý systém

Podľa Benedikta XVI. „Vytvorenie spravodlivého štátneho a spoločenského poriadku je základnou úlohou, ktorej musí znova čeliť každá generácia." (encyklika Deus caritas est) To nesplnili slovenské elity po Novembri 1989 aj vďaka politike hrubých čiar za minulosťou.

Mečiarova partia dala do základov SR nespravodlivosť, a korupčné rozkrádanie. To v rôznej miere a forme fungovalo za všetkých vlád, a vlády Ficovho Smeru, ktoré Čarnogurský podporuje, to rozvinuli do obludných rozmerov. Napríklad len pri kauze emisií prvej vlády R, Fica si pár ľudí rozdelilo viac než stál vianočný príspevok po 50-67 eur pre všetkých slovenských dôchodcov. Prostredníctvom schránkovej firmy, s akými obchoduje aj minister Kaliňák. Bašternák je podozrivý, že na základe podvodov s vratkami DPH mu štát od roku 2008 vyplatil 16 miliónov eur. To je napríklad dvojnásobok sumy, ktorú dal štát v r. 2015 na financovanie politických strán.

Ministri Počiatek a Kaliňák priznali okrem ministerského platu cca 50 tisíc eur ročne za 8 rokov vlády R. Fica príjem spolu 10 miliónov eur bez zverejnenia spôsobu ako to získali.

To nie sú osamelé prípady, ale chorý systém, kde najvyšším vládnym činiteľom vrátane premiéra a sudcov, prenajíma byty človek vyšetrovaný z organizovaného zločinu. Je to dôsledok a prejav toho, že Slovensko nie je právnym štátom. O to išlo v občianskych protestoch proti Gorile, o to ide v podnes nedoriešenej kauze Váhostavu ex-eštebáka Širokého i v aktuálnych protestoch pred komplexom Bonaparte.

Čo otravuje politickú atmosféru

Čarnoogurský považuje z kauzy za pozoruhodné len dva detaily:

Premiér povedal, že na jeho drahý byt zarába najmä jeho manželka, .... Pozoruhodnosť vidím v tom, že aj Vladimír Mečiar hodil nadobudnutie vily Elektry na príjem svojej manželky." Nespomenul, že aj Mečiarovi vraj priniesol milióny dôchodca v igelitke, a Kaliňák odobril rovnakú údajnú platbu Baštrnáka.

Druhá pozoruhodnosť je v drzosti Bašternáka, ktorý nechcel zaplatiť pokutu 150 € za porušenie dopravných predpisov, ale telefonicky mobilizoval vyšší zásah na jej zrušenie a aj dosiahol minimálne pokyn na zrušenie. Ak sa niekto odvážil vydať taký pokyn službukonajúcemu policajtovi, musel mať s Bašternákom veľmi úzke vzťahy." J.Č. opomenul svedectvá a dôkazy naznačujúce, že na podobný vyšší pokyn sa zastavilo aj riadne vyšetrovanie Bašternákovho niekoľkomiliónového podvodu s DPH, aj iné podobné kauzy.

Katolícka cirkev v dokumente, ktorý predložila politickým stranám pred voľbami v r. 2012 požaduje: „Treba dôkladne vyšetriť všetky indície o korupčnom správaní, najmä v prípade verejných činiteľov, a vytvoriť také podmienky pre políciu, vyšetrovateľov, prokuratúru a súdy, aby skutoční vinníci boli potrestaní a vlastným majetkom nahradili škodu, ktorú spôsobili." Fico a Kaliňák robia opak.

Čarnogurský po voľbách v r. 2006 povedal, že „Prípadné trestné stíhanie Mečiara by otravovalo politickú atmosféru na Slovensku,“ a že mečiarovská privatizácia vlastne v princípe až taká dramatická nebola. Právny systém, ekonomiku i verejnú morálku však otravujú práve nevyriešené kauzy a nepotrestaní gauneri, ktorí si zvykli, že oni si môžu dovoliť všetko od porušenia dopravných predpisov až po miliónové krádeže. Teraz označil za zradcov Slovenska tých, ktorí požadujú to isté, čo slovenskí biskupi.

Slovenské organizovanie EÚ

„Keby kauza Bašternák bola desaťkrát pravdivou, nie je ničím v porovnaní s problémami, ktorých riešenie by malo Slovensko ako predsedajúca krajina organizovať – brexit, migrantov, Grécko, terorizmus, finančnú krízu a ďalšie." (J. Č.)

Organizovanie brexitu 61,8 miliónovej Veľkej Británie je mimo dosahu 5,5 miliónovej SR hlavne preto, že do konca nášho predsedníctva sotva budú mať Briti vo vlastnej krajine dohodu a riešenie Brexitu.

Slovenskému "organizovaniu migrantov" najviac uškodili protimigrantské reči premiéra Fica, Kotlebovci v parlamente a Sulíkove slová proti politike kancelárky Merkelovej v nemeckej televízii.

Na riešenie Grécka nebude mať Slovensko ani zlomok toho vplyvu ako veľké banky a štáty s mnohonásobne silnejšou ekonomikou než je naša. Podobne je to s riešením islamského terorizmu.

Ešte biednejšie je to so slovenským "organizovaním finančnej krízy". Sila našej ekonomiky je v tomto smere zanedbateľná a nezamestnanosť nadpriemerná. Priemerný plat na Slovensku je štvrtina priemeru V. Británie a menej než tretina priemeru Nemecka. A čo je nie len z hľadiska občanov Slovenska najdôležitejšie, naša korupcia a tunelovanie štátu i eurofondov patrí k najhorším v Európe.

Inzercia

Ako by vyzerala ekonomika a financie EÚ, keby ich organizoval Fico, Počiatek a Kaliňák za pomoci kamarátov ako Široký a Baštrnák?

Najväčší škandál podľa Figeľa

Podľa J. Čarnogurského sú tí, čo bojujú proti korupcii zradcovia. Podľa J. Figeľa, ktorý bol okrem iného hlavným vyjednávačom SR pre vstup do EÚ a komisárom EÚ, je to opačne:

„Náš, slovenský problém sa nevolá ani Brexit, ani migračná a utečenecká kríza. V našich rukách tu bude moderovanie procesov a dialógu. Ale domácou úlohou slovenskej politiky je odpovedať na otázky o charaktere štátu a zodpovednosti za výkon verejnej moci. Právnický štát, známostná ekonomika a rozsiahla korupcia – to sú viditeľné charakteristiky a škodlivé trendy troch Ficových vlád, aj tej aktuálnej. Spoločnosť však potrebuje dôveryhodný právny štát, znalostnú ekonomiku a účinnú spravodlivosť. Predsedníctvo zaťažené skorumpovanou politickou manipuláciou nebude dobrou reklamou pre zatraktívnenie Slovenska." (http://europskenoviny.sk/2016/06/16/jan-figel-korupcia-najvacsi-skandal-slovenska/

Zlé načasovanie ?

Čarnogurský sa mýli aj keď „tuší, prečo sa pochody poriadajú práve teraz.“ Prečo ignoruje predchádzajúce protesty, napríklad pri kauze Gorila, rozkrádania zdravotníctva či Váhostavu? Keby R. Fico splnil svoj sľub do troch minút odvolať každého ministra u ktorého sa preukáže náznak korupcie, neboli by protesty za odvolanie Kaliňáka počas slovenského predsedníctva EÚ.

Keby sa JUDr. Č. čo len raz za 10 rokov verejne zasadil za reformu našej otrasnej justície, boli by jeho slová hodnovernejšie. Napríklad tak, ako biskup M. Lach, keď podporil protest zdravotných sestier, lebo: „namiesto hľadania prijateľných riešení nahromadených problémov sme svedkami arogancie moci, utláčania a zastrašovania poctivých, slušných ľudí, ktorí ešte našli v sebe statočnosť sa verejne angažovať. ... Pretože ide o veľmi závažné morálne skutočnosti ubližujúce všetkým občanom Slovenska, nedovoľujú zodpovedným kresťanom ďalej mlčať." (celé vyhlásenie biskupa tu: https://www.postoj.sk/10178/biskup-lach-ficovi-prestante-zastrasovat-sestricky) Čarnogurský sa pridal k tým čo osočujú a zastrašujú.

Ak boli milióny z našich daní na prípravu nášho predsedníctva EÚ vynaložené efektívne, tak prácu úradníkov a orgánov na to určených nemôže ovplyvniť výmena jedného ministra. Zvlášť ak je tento vážne podozrivý z podpory okrádania štátu o milióny eur.

Imidž je nanič

Spôsob akým Kaliňákom vedený rezort MV i prokurátori riešia kauzu Baštrnák dokazuje, že aj za tretej vlády R. Fica platí to, čo povedal Britský veľvyslanec na Slovensku M. Roberts po menovaní D. Harabína na čelo Najvyššieho súdu: „Na Slovensku je širší problém s vládou práva, nejde len o samotné súdnictvo. Ak sa pozriete, ako málo vážnych korupčných prípadov bolo dotiahnutých, je zrejmé, že niečo nefunguje." (Sme, 21. 12.2010)

Jasne to povedala francúzska poslankyňa Európskeho parlamentu Eva Joly, ktorá v minulosti pracovala ako vyšetrovacia sudkyňa, a roky bojuje proti korupcii: „Ľudia si dnes myslia, že korupcia je beztrestná, pretože sa týka mocných ľudí, ktorí sú zvyknutí vyjednávať a zo všetkého sa dostať,“ .... „to nie je akceptovateľné. Korupcia je, žiaľ, bežná všade, v Európe i vo svete. Čo bolo pre mňa šokujúce, že v tomto prípade nikto nevyvodil zodpovednosť. Slovensko na svoje predsedníctvo vyčlenilo ministra, ktorého vyšetrujú a je vo funkcii navzdory verejnej mienke." (DenníkN 14.7.2016)

V parlamente EÚ sa minister Kaliňák snažil Evu Joly oklamať, že kauzu Baštrnák vyšetruje nezávislá prokurátora, ale ona ho ako bývalá vyšetrovacia sudkyňa opravila, že trestné činy vždy vyšetruje polícia, ktorej on šéfuje. Túto hanbu pre SR si JUDr. Čarnogurský nevšimol?

Protištátne organizované skupiny

Korupcia, predražené zákazky a iné tunelovanie podľa kvalifikovaných odhadov zhltnú takmer štvrtinu z výdavkov štátu. M. Roberts povedal že takto „je stratených 20% z každého tendra. Mám podozrenie, že to môže byť ešte viac." Podľa zakladateľa Websupportu Michala Trubana sa v štátnych zákazkach stráca 60 až 70 percent peňazí. (HN televízia, 26.7.2016) 20% z výdavkov SR v r. 2015 je 3,67 miliardy.

To je skutočná protištátna činnosť organizovaných skupín, z veľkej časti prepojených s vládou Smeru. Táto škodí Slovensku tým že:

- Brzdí hospodársky rozvoj a ničí poctivé podnikanie, čím zvyšuje chudobu, nespravodlivú sociálnu nerovnosť i nezamestnanosť.

- Poškodzuje nezávislosť a slobodu SR, lebo chudobný a zadĺžený štát ju má oslabenú voči svojim veriteľom i rôznym tlakom zo zahraničia.

- Ničí autoritu SR v očiach vlastných občanov, ktorí ju nemôžu mať v štáte kde fakticky neexistuje vymožiteľnosť práva a spravodlivosti. Ničí úsilie a dobré meno poctivých štátnych úradníkov i policajtov.

- Škodí vzdelaniu a zdraviu obyvateľov, lebo rozkradnuté milióny chýbajú v školstve i zdravotníctve.

- Vyháňa slušných a kvalifikovaných ľudí zo Slovenska. Ročne tak odchádza 30 tisíc mladých.

Uctievanie štátu

Komunisti každého kto usiloval o slobodu alebo kritizoval ich vládu prenasledovali ako "nepriateľa štátu a socializmu". Aj môjho otca evidovala Štb ako nepriateľskú osobu a šikanovala napriek tomu, že svojou odbornou prácou vyprodukoval a ušetril mnohomiliónové hodnoty. (ako projektant vodných diel) K mojim „protištátnym činnostiam“ patrila aj účasť na sviečkovej manifestácii, i manifestácii pred Justičným palácom za oslobodenie Čarnogurského.

Mečiar a spol. každého kritika svojej rabovačky a porušovania demokracie označili za nepriateľa Slovenska a slovenskej štátnosti. To teraz zopakoval Fico, a po ňom nás Čarnogurský označil za zradcov Slovenska.

Vyplýva to z jeho pohľadu na Slovenský štát a jeho vodcov, ktorý má blízko k tým, čo od r. 1990 podporovali Mečiara, Slotu a Gašparoviča, a v r. 2016 Kotlebu, Danka a Fica.

Je to postoj, ktorý odsúdil už pápež Pius XI. encyklikou Mit brennender sorge, kde odmietol režim a ideológiu Nacionálneho socializmu, ktorý rasu, národ, štát, štátnu formu, alebo nositeľov štátnej moci „vytrháva z ich hodnotovej stupnice a robí z nich najvyššiu normu všetkých ostatných hodnôt, a modloslužobnícky ich zbožňuje", čím „prevracia Bohom ustanovený poriadok".

Je to postoj, ktorý nepomáha k tomu, aby bolo Slovensko spravodlivým, kultúrnym, ekonomicky silným demokratickým právnym štátom.

Odporúčame

Blog
Zbojnícke zákony Slovenskej republiky

Zbojnícke zákony Slovenskej republiky

Slovenská justícia, korupcia a tunelovanie štátu patrí k najhorším v Európe. Aj milióny, o ktoré zrejme obral štát partner vládneho Smeru Bašternák, sú okradnutím slušných občanov a podnikateľov. Je to zároveň konanie proti odkazu sv. Cyrila a Metoda, ktorý je formálne zakotvený v ústave Slovenskej republiky. Základy tohto systému sú už v protižidovských zákonoch Slovenského štátu a v komunistickej diktatúre.

Blog
Moje poznámky k osobe kardinála Saraha

Moje poznámky k osobe kardinála Saraha

V dňoch 13. až 16. júla 2016 navštívil Slovensko africký kuriálny kardinál Róbert Sarah, prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí. Slovensko navštívil pri príležitostí prezentácie svojej knihy, ktorú vydalo Nakladateľstvo Lúč pod názvom Boh alebo nič, rozhovory Nicolasa Diata s kardinálom Sarahom o viere. S názormi kardinála Saraha možno súhlasiť i nesúhlasiť (nie je to učenie Cirkvi „ex cathedra“), napriek tomu ide o pozoruhodné vyjadrenia, ktoré volajú po uvažovaní. Preto som si dovolil niekoľko poznámok.

Blog
Je to beznádejné. NIE! (celkom)

Je to beznádejné. NIE! (celkom)

Koncom júna sa konal Pride pochod v Budapešti. Slovenské vyslanectvo sa pripojilo k spoločnému vyhláseniu iných ambasád podporujúcich požiadavky Pride a ako vonkajší znak podpory vyvesilo dúhovú zástavu. Táto skutočnosť, ktorá nás, občianskych aktivistov podnietila konať. Mali sme rôzne dôvody, ale spoločný cieľ – upozorniť na nevhodné správanie sa zastúpenia Slovenska. Mojim dôvodom je snaha v EÚ sústavne neakceptovať kompetentnosť členských krajín EÚ zo strany iných členských štátov a orgánov EÚ.