Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. júl 2016

Majdanizácia slovenskej politiky

Opozičné strany OĽaNO a SaS (tuším) organizujú pravidelné demonštrácie pred bytovým komplexom Bonaparte vo vilovej štvrti v Bratislave za odstúpenie či odvolanie ministra vnútra Kaliňáka a azda aj premiéra Fica.

Zvolili túto formu po tom ako parlament Kaliňáka neodvolal, pretože vládna koalícia, ktorá má väčšinu, odvolanie ministra nepodporila. Odvolanie ministra, aj premiéra, upravuje Ústava. Ich odvolanie ústavnou cestou nevyšlo, preto uvedené strany, či kto ešte, to skúšajú pouličnými demonštráciami. Zatiaľ im to nevychádza, iba poškodzujú štát, keď je Slovensko predsedajúcou krajinou Rady EÚ (viď môj blog Zradcovia Slovenska), ale ich mítingy sa v malom slovenskom rozsahu príliš podobajú na iné mítingy vo väčších krajinách. Tie iné mítingy vo väčších krajinách už prebehli a priniesli svoje ovocie, preto je oprávnené porovnať ovocie tých iných mítingov s ovocím, ku ktorému smerujú slovenské mítingy. Predovšetkým hovorme o Ukrajine. Na Ukrajine vypukli veľké demonštrácie na námestí Majdan v Kyjeve vo februári 2014 proti prezidentovi Viktorovi Janukovičovi, keď prezident odmietol podpísať asociačnú dohodu s Európskou úniou. Odmietnutie podpisu odôvodnil ekonomicky, katastrofálnymi dôsledkami pre Ukrajinu. Pod tlakom demonštrácií podpísal s opozíciou (dnešnou kyjevskou mocou) kompromisnú, skôr defenzívnu dohodu. Opozícia dohodu nedodržala a keby nebol Janukovič ušiel do Ruska, boli by ho zabili. Vtedajšia opozícia sa stala vládou a stalo sa presne to, čo predpovedal Janukovič. Ukrajina sa prepadla do chudoby, má rádovo nižšiu životnú úroveň ako Krym, ktorý sa odtrhol. Po porušení dohody Janukovič – opozícia vyhlásili de fakto odtrhnutie od Kyjeva Doneck a Lugansk, ale ešte predtým Ľvov a Halič, na príležitosť čakajú Zakarpatská Ukrajina, Cherson a Charkov. Vláda práva je na Ukrajine len relatívna. Áno, demonštrácie v Kyjeve boli väčšie než v Bratislave, veď Ukrajina stála Spojeným štátom za investíciu 5 miliárd dolárov ako to priznala ich diplomatka Victoria Nuland v americkom Kongrese. Ale na Majdane podávali zadarmo guláš rovnako ako pred Bonapartom párky. Ukrajina síce podpísala dohodu s Európskou úniou, ale je to bezobsažná dohoda. Hospodárske styky s EÚ sa v podstate neuvoľnili, Ukrajina stratila trh v Rusku, ale nezískala v Európe. Viete si predstaviť, ktoré ukrajinské výrobky by sa masovo uplatnili na slovenskom trhu? Cestovanie Ukrajincov do EÚ sa neuvoľnilo. Finančná pomoc Západu Ukrajine zďaleka nedosahuje finančné výhody, ktoré mala Ukrajina pri obchode s Ruskom.  Bol predvídavý Janukovič, keď nechcel podpísať dohodu s EÚ? Dajte si ruku na srdce, čo by sa spustilo proti tomu na Slovensku, kto by vo februári 2014 napísal, že Majdan  škodí Ukrajine. Teraz s plezírom naštvem niektorých svojich kritikov. Jeden taký človek na Slovensku sa našiel. Marián Kotleba. Napísal ešte prezidentovi Janukovičovi list, aby neustupoval svojim kritikom na Ukrajine. List poskytol tlači.

Ešte pred Ukrajinou prebehli v roku 2011 podobné procesy v arabských krajinách. Dostali názov Arabská jar. Čo priniesli jednotlivým krajinám? Straty a obete a nakoniec – v lepšom prípade -  návrat ku predchádzajúcim pomerom. V Tunisku, kde Arabská jar odštartovala, po roku či dvoch chaosu a krízy, sa obnovil vcelku demokratický systém, aký tam bol predtým. V Egypte zvrhli prezidenta Mubaraka, postavili pred súd, ale vo voľbách zvíťazil islamistický kandidát Mursí. Armáda ho čoskoro zvrhla  a obnovil sa predchádzajúci systém vlády armády, iba sa vymenili osoby na čele. Najhoršie obišla Líbya. Zvrhli prezidenta Kaddáfiho a krajina upadla do chaosu, ktorý tam vládne doteraz. Postupne tam získava pôdu Islamský štát. Sýria je osobitný prípad. Pod zámienkou Arabskej jari tam priviezli občiansku vojnu zvonku. Vojna zúri doteraz a stála sýrsky ľud už tristotisíc obetí.

Práve v týchto dňoch prebiehajú demonštrácie v Jerevane a v Arménsku. Nevyznám sa dostatočne v dôvodoch demonštrácií, ale čítal som na webe články, že ak budú trvať dlho, môžu rozkývať arménsku štátnosť natoľko, že jej bude hroziť zánik. Záujemcov o kusy Arménska by bolo dostatok.

Ešte porovnanie s „našimi“ demonštráciami v 90-tych rokoch. Boli to demonštrácie propagujúce myšlienky a program vtedajšej opozície. Neboli to demonštrácie za odvolanie aktívnych politikov, to sme si sľubovali od volieb. Neboli to demonštrácie nahrádzajúce ústavné akty tlakom ulice. Ani súčasné demonštrácie, ktoré organizuje Slovensko-ruská spoločnosť a partneri nie sú demonštráciami za odvolanie politikov hoci by takí boli. Sú to demonštrácie proti zriadeniu vojenských základní NATO na Slovensku.

Obvinenie z korupcie je populárnym obvinením. Treba ho vyšetriť a vyvodiť dôsledky. Ale za nahrádzanie ústavného systému uličným systémom nestojí. Všetky krajiny, ktoré sa pustili takou cestou, skončili zle. Nechcime taký koniec pre Slovensko. Štátna samostatnosť Slovenska je krátka a neposkytuje jeho obyvateľom – nám – dostatočne stabilné základy. Politici, ktorí sa pokúšajú nahrádzať Ústavu svojimi demagogickými prejavmi, sú nezodpovední. 

Inzercia

Advokát, bývalý kresťanský disident, zakladateľ KDH, bývalý premiér a minister spravodlivosti SR

Odporúčame

Blog
Francúzsko potrebuje zmeniť ideológiu

Francúzsko potrebuje zmeniť ideológiu (výber z blogov)

Pohľad na mŕtvoly rozosiate na pobrežnej promenáde v Nice bol strašný. Strašné je aj pomyslenie, že jeden fanatik to dokázal urobiť v krajine, kde platí výnimočný stav, všade je plno policajtov a za pol druha roka je to už tretí veľký teroristický útok. Azda aj preto sa človeku spájajú v mysli spomienky, ktorým dáva súvislosť s udalosťou v Nice a s tým, čo ešte príde.

Blog
Svätosť a posvätenie

Svätosť a posvätenie

Slová ako svätosť, posvätenie akoby už vyšli z módy, nie sú in, ako sa zvykne v dnešnej pro-západnej dobe vyjadrovať. Stali sa azda iba akýmsi titulom alebo ocenením post mortem a ľudia nepoznajú ich skutočný význam.

Blog
Niet viac odsúdenia!

Niet viac odsúdenia!

A tak teraz už niet nijakého odsúdenia tým, ktorí sú v Kristu Ježišovi, ktorí nechodia podľa tela, ale podľa Ducha. (Rim. 8:1) Čo znamená chodiť podľa Ducha? ( Ducha Svätého)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.