Májové vedecké čriepky alebo Ako sa stať záchranárom .

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Májové vedecké čriepky alebo Ako sa stať záchranárom .

V máji Vedecký brloh hostil troch členov Záchrannej služby Košice, ktorí sú zároveň aktivistami iniciatívy  Ruku na srdce , ktorá sa zamerala na propagáciu automatizovaných  externých defibrilátorov AED  a ich využitie laikmi vrátane detí  pre urgentnú záchranu života.

AED je počítačovo riadený, bezpečný a jednoduchý prístroj vyrobený pre profesionálne aj  laické použitie. Prístroj vedie záchrancu krok za krokom zvukovými a niekedy tiež obrazovými povelmi podľa naprogramovaného protokolu. AED je schopný bezchybne  automaticky analyzovať elektrickú činnosť  srdca prostredníctvom elektród nalepených na hrudník postihnutého a pokiaľ je to vhodné, odporučí podanie elektrického  výboja. Plne automatizovaný prístroj hlasom komunikuje so záchrancom, vyzve ho na ústup od tela osoby, k stlačeniu tlačidla a  výboj automaticky aplikuje. Princíp fungovania AED vylučuje riziko neoprávneného podania výboja a teda aj poškodenia osôb  zachraňovaných či zachraňujúcich, pri dodržaní postupu odporúčaného hlasovými pokynmi prístroja.

Okrem prístroja AED záchranári so sebou priniesli aj dve figuríny na ktorých sa deti učili správne podať masáž srdca  a jednu figurínu novorodenca , ktorú hneď obkolesili v brlohu prítomné mamy ktoré sa pýtali na to, ako riešiť rôzne nebezpečné situácie, ktoré môžu pri starostlivosti o novorodenca nastať. Nakoniec sa zapojili do masáže srdca prakticky všetci zúčastnení.  A to najdôležitejšie, čo sme si odtiaľ odniesli  je istota, že v krízovej situácii, keď postihnutý nedýcha ,  je nutné začať okamžite s masážou srdca , nebáť sa,  lebo každá minúta nečinnosti môže stáť ľudský život.

Pre Košičanov je zaujímavá aj informácia , že mesto plánuje postupne vybaviť elektrické kolobežky Mestskej  polície AED prístrojmi. Zatiaľ sa po košickej hlavnej ulici pohybujú dve takéto kolobežky , ale ich počet bude narastať.

Záchranársky brloh bol teda plný praktických informácií. Jeho atmosféru si môžete priblížiť  fotoalbumom .

Už  v sobotu 25.6.2016  o druhej poobede vo Výmenniku na Ulici obrody sa naplní posledná téma Vedeckých brlohov v tomto školskom roku . Na záver školského roku a vlastne aj tejto sezóny brlohov sme vybrali mimoriadne atraktívnu tému  a to najmä v súčasných tropických horúčavách.  Cool Science alebo veľmi studená veda bude plná pokusov  s kvapalným dusíkom . Ľadovým dusíkovým kráľovstvom deti prevedú pracovníčky Oddelenia fyziky nízkych teplot  UEF SAV  Zuzka Medvecká a Veronika Hašková.

Linky k téme Ako sa stať záchranárom:

http://vymenniky.sk/blog/8509/

https://www.facebook.com/VedeckeKaviarneabrlohy/photos/?tab=album&album_id=961832103933723

http://presov.korzar.sme.sk/c/7491851/mestska-policia-ziskala-moderny-defibrilator-na-prvu-pomoc.html

http://www.kosicednes.sk/policajne-kolobezky-hlavnej/

 

Linky k téme Cool  Science alebo  Veľmi studená veda :

http://vymenniky.sk/podujatia/vedecky-brloh-cool-science-velmi-studena-veda/

https://www.youtube.com/watch?v=MaxZwsqstFs

https://www.youtube.com/watch?v=wv8KC4Y-_RQ

https://www.youtube.com/watch?v=BTr_4fbYYwM

Všetky tieto experimenty ale zverte do rúk odborníkov nie sú to pokusy na doma. 

 

Foto: Renáta Zolnaiová

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo