Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
04. február 2024

Ficov valec, kardinál Korec a gréckokatolícki biskupi

Vládna koalícia Smer+Hlas+SNS pod vedením exkomunistu Fica hrubo porušuje základné princípy demokracie. Koná nielen ako Mečiarov valec zo Zlatej Idky, ale aj ako komunisti po februári 1948 a 21. auguste 1968. Chystá prostredie na ešte väčšie, a viac beztrestné korupčné rozkrádanie Slovenska než doteraz. V čase keď proti tomu desaťtisíce ľudí protestujú na námestiach, vystúpil Fico na biskupstvom organizovanej konferencii k stému výročiu narodenia kardinála Korca.
Ficov valec, kardinál Korec a gréckokatolícki biskupi

Kto nám dnes vládne

Predsedom vlády je (ex)komunista Fico, podľa ktorého „V politike, a najmä v medzinárodnej politike, nejde o žiadne hodnoty, ale vždy ide o záujmy ekonomiku a moc.“(https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/153975-fico-politika-nie-je-o-hodnotach-je-o-moci/ ) Luxusný byt si roky prenajímal od daňového podvodníka, ktorý štát obral o milióny eur. Okrem iného podporil zachovanie potratového zákona, ktorý prijala jeho rodná komunistická strana. Hrubo osočuje aj študenta, ktorý si dovolil kritizovať smerácke deformácie právneho systému a žiadať k nim odbornú diskusiu. Nesie hlavnú zodpovednosť za korupčne rozkradnuté miliardy počas 12 rokov jeho predchádzajúcich vlád.

Minister obrany Kaliňák predtým ako minister vnútra popri ministerskom plate priznával ročný príjem 300-900 tisíc eur bez riadneho zdokladovania pôvodu. Podieľal sa na únose Vietnamca z Nemecka cez Bratislavu a Moskvu do komunistického Vietnamu. Ministerka kultúry Šimkovičová hovorí, že kultúra slovenského ľudu má byť slovenská a žiadna iná, a sama býva v Rakúsku. Odmietla financovať program mediálnej výchovy a boja proti dezinformáciám, v ktorých prijímaní patrí Slovensko k najhorším v Európe. Šimkovičová obnovila spoluprácu s Ruskom a Bieloruskom.

Na konci tretej Ficovej vlády štatistiky ukazovali, že v kvalite zdravotníctva patrí Slovensko do najhoršej tretiny Európy. (viac tu: https://www.postoj.sk/22033/ako-zachranit-slovensko-pred-extremizmom-a-demografickou-katastrofou)  Jedným z dôvodov bola vysoká korupcia, ako povedal aj biskup Lach, za čo si vyslúžil podráždenú reakciu od Fica. Nová ministerka zdravotníctva Dolinková (Hlas) Sľubovala silný štát, namiesto toho posilňuje postavenie Penty a Agelu. Zatiaľ nezverejnila plán obnovy, len selfíčka na sociálnych sieťach. Vrátane fotky z predčasne narodeným dieťatkom na rukách bez súhlasu rodičov a ochranných prostriedkov. https://www.postoj.sk/145996/po-kritike-lekarky-ju-vymazala-matovicovci-ministerku-posielaju-robit-modeling

 Pytliak je na čele TANAP-u . Zatiaľ čo v Taliansku a Británii skúmajú, či protipandemické opatrenia boli dostatočné a prijaté včas, a postihujú politikov, ktorí ich porušili, na Slovensku  Antivaxer Kotlár sa stal splnomocnencom pre vyšetrenie pandemického manažmentu.  KDH považuje Kotlárovo menovanie do funkcie splnomocnenca za nepodarený vtip, lebo nespĺňa odborné ani morálne požiadavky. Minister pôdohospodárstva Takáč vynechal už druhú kľúčovú diskusiu ministrov o smerovaní európskeho poľnohospodárstva. Nezúčastnil sa ani na konferencii na jednej z najväčších poľnohospodárskych výstav na svete Grüne Woche v Berlíne, kde bolo 61 agroministrov z celého sveta. (euractiv.sk)

Normalizácia 2024

Demokratizácia „Pražskej jari“ 1967-68 priniesla po 20 rokoch komunistickej, z Moskvy usmerňovanej totalitnej diktatúry najmä väčšiu občiansku a náboženskú slobodu. Výsledkom bolo okrem iného aj obnovenie Gréckokatolíckej cirkvi a výstavba nových kostolov. Zastavila ju vojenská okupácia polmiliónovej sovietskej armády 21. augusta 1968. Nasledovalo rušenie slobôd, trestanie tých, čo sa angažovali, dosadzovanie komunistickým vedením schválených „našich ľudí“. Nazvali to „normalizácia“, lebo totálne mocenské ovládanie štátu ich stranou bez zodpovednosti a verejnej kontroly je z hľadiska komunistov „normálny“stav. Dôsledok bol aj rast korupcie, úpadok ekonomiky a životnej úrovne v porovnaní s demokratickými štátmi.

Slovensko patrilo dlhodobo, a zvlášť po 12 rokoch vlády Smeru+SNS medzi najskorumpovanejšie štáty Európy s najhoršou justíciou. Tunelovanie eurofondov v SR bolo 6- násobne väčšie, než v ČR a priemere EÚ. Preto sa od rozdelenia Československa zväčšil rozdiel oproti Česku, a za posledné roky pred voľbami 2020 nás vo viacerých ukazovateľoch predbehlo aj Poľsko a Maďarsko. (Fakty napr. tu: https://www.postoj.sk/91043/zivotna-uroven-a-politika-rakusko-cesko-a-slovensko ) a tu  Slovensko je v rebríčku prosperity ďaleko za Českom. ) Vyvrcholením tohto systému bola vražda novinára Kuciaka a video ako Kočner, súdený za jej objednávku, dohaduje s generálnym prokurátorom zahladzovanie korupčných kšeftov.

Po voľbách 2020 sa počnúc ministrom vnútra vymenili vo vedúcich funkciách ľudia, ktorí kryli korupčné kauzy, a vyšetrovatelia dostali slobodu riadne konať svoju prácu. Právoplatne bolo odsúdených vyše 30 ľudí zo štátnych úradov, bezpečnostných zložiek aj podnikateľského prostredia. (prehľad najväčších káuz k júnu 2022 tu: https://www.aktuality.sk/clanok/HzGertm/ako-sa-koncia-zname-kauzy-kovacik-nie-je-jediny-odsudenych-je-viac-ako-30-ludi-prehlad/ ) V septembri 2023 prebiehalo vyšetrovanie okolo 130 ľudí, vrátane niektorých činiteľov SMERu. (https://dennikn.sk/3580436/brali-uplatky-za-fica-skusali-to-aj-po-nom-korupcne-kauzy-odhalili-vyse-stovku-podozrivych/ ) Po troch rokoch Matovičovej, Hegerovej a Ódorovej vlády Index vnímania korupcie  ukázal že v rebríčku 100 porovnávaných krajín Slovensko sa umiestnilo na historicky najlepšom mieste.  Od roku 2020 sa posunulo o 13 miest. Dosiahlo skóre 54 zo 100 a priblížilo sa k Poľsku, za ktorým dlhodobo zaostávalo. Priemer členských štátov Európskej únie je 64.

Zvrátenie tohto vývoja - „normalizácia“ do stavu spred volieb 2020 je hlavným cieľom súčasnej koalície pod vedením JUDr. Fica. Bezvýhradne ho v tom podporuje aj „národný“ kapitán Danko a predseda parlamentu a prezidentský kandidát Pellegrini. Je to projekt ešte horší než Mečiarove amnestie, ktoré bránili vyšetriť dve kauzy, do ktorých boli zapletení jeho ľudia v štátnych orgánoch. Presadzovaná kombinácia dosadenia svojich ľudí do vedenia všetkých kontrolných a vyšetrovacích orgánov, rušenia Špeciálnej prokuratúry, skrátenia doby premlčania pri ekonomických trestných činoch, zníženie sadzieb a umožnenie trestať len podmienkou aj za vážne prehrešky, tvoria korupčne toxický systém. Bude to viesť k zastaveniu riešenia viacerých prebiehajúcich prípadov, premlčaniu aj závažných káuz ako Gorila či Emisie, zvýši to výskyt „drobných“ krádeží do 20-30 tisíc eur. Zabezpečí nízke tresty a krátke premlčacie lehoty pri budúcich státisícových štátno-korupčných kauzách. Preto to kritizujú domáci odborníci, aj zahraničie. Za krádež v hodnote 349-tisíc eur bola trestná sadzba 10 až 15 rokov. No po novele šesť mesiacov až tri roky. Ak teda doposiaľ za takýto trestný čin nebolo možné uložiť podmienečný trest odňatia slobody, teraz to už nebude platiť.  Hovorí predseda rady prokurátorov Stanislav Jakubčík o dôsledkoch vládnej novely Trestného zákona.  Tu je Rezolúcia europarlamentu o právnom štáte na Slovensku  Komisárka EÚ pre hodnoty a transparentnosť Jourová  pripomenula že „Právo EÚ stanovuje, že štát, ktorý negarantuje ochranu proti korupcii, nemôže dostať finančné zdroje.“ K zákonom a radikálnym zmenám s tak vážnymi dôsledkami neprebehla riadna odborná ani verejná diskusia, a pripravovali ich aj advokáti osôb obvinených v korupčných kauzách.

Mocenské rozhodnutie

Okrem toho po novom už môže vláda menovať a odvolať aj predsedov Štatistického úradu a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. To bolo doteraz v kompetencii hlavy štátu. Je to ako za komunizmu pred Novembrom 1989. Parlament riadený Stranou a jej Vodcom schváli ako bude vláda riadiť, vláda riadená Stranou a jej Vodcom bude vládnuť ako chce, kontrolné úrady riadené tou istou Stranou to budú kontrolovať, a Štatistický úrad riadený tou istou Stranou (alebo koalíciou F+P+D) bude robiť štatistiky, dokazujúce, že plán sa plní.

Fico jasne povedal, že to všetko je mocenské rozhodnutie, a odvolal sa na výsledky volieb. Prezidentka vystúpila v parlamente  a dobre povedala, že Vyhrať voľby neznamená môcť robiť všetko  K tomu treba dodať, že táto koalícia síce má tesnú väčšinu v parlamente, ale volila ju asi tretina oprávnených voličov. Teraz Fico, Danko, Pellegrini a ich partajníci konajú ako komunisti po februári 1948 a 21. auguste 1968. (jediný rozdiel je v tom, že násilne nelikvidujú slobodné médiá, cirkev a oponentov)

Demokratická nie je každá vláda, ktorá vzíde z demokratických či slobodných volieb, ale tá, ktorá koná demokraticky. Protikladom komunizmu nie je kapitalizmus, ale demokracia. Hlavným cieľom komunizmu nie je sociálna spravodlivosť, ale ničím neobmedzená moc, zneužívaná na prospech „vedúcej sily spoločnosti“. Sprievodným javom je korupcia a tunelovanie štátu. To je aj jeden z hlavných zdrojov príjmu mafie. Práve to robili všetky vlády Ficovho SMERu, a to je aj hlavný cieľ všetkých po voľbách realizovaných zmien. K základným princípom demokracie patrí rozdelenie moci na zákonodarnú, výkonnú a súdnu. K tomu patrí aj nezávislá polícia a kontrolné orgány. Vládna koalícia naopak koncentruje všetku zákonodarnú výkonnú aj súdnu moc pod jedno vedenie na čele s exkomunistom Ficom a prisluhovačmi Dankom a Pellegrinim.

Tento nedemokratický trend sa zavŕši ak sa Pellegrini stane prezidentom. Pred parlamentnými voľbami sľuboval silný štát, ktorý lepšie pomôže ľuďom. Potom prispel k jeho deformácii, aby lepšie slúžil „našim ľuďom“ vládnej koalície. Ako kandidát na prezidenta sľubuje viac pokoja. Ak sa ním stane, zabezpečí nerušenú vlládu a šafárenie našich ľudí a biznispartnerov Ficovlády.

Fico na konferencii o Korcovi

Inzercia

V čase keď už niekoľko týždňov desaťtisíce ľudí vo viacerých mestách opakovane manifestujú proti takejto vládnej politike, vystúpil súdruh Fico na medzinárodnej konferencii k stému výročiu narodenia kardinála Korca, organizovanej Nitrianskym biskupstvom. Viacerých nás zaujíma kto a prečo ho tam pozval. Pre dobro Slovenska aj Cirkvi sa treba zamyslieť komu a v čom to pomohlo alebo uškodilo.

Keď prezident, predseda parlamentu či rektor školy z autority svojej funkcie niekoho ocení, je to primárne o kvalitách oceneného. Keď niekoho pozvú prednášať o nejakej téme či osobnosti, je to do veľkej miery uznanie kvalít toho pozvaného, všeobecne a vzhľadom k danej téme. Povedal tam Fico o Korcovi niečo nové či originálne? (pochybujem) Zlepší Korcov imidž toto Ficovo vystúpenie? U niektorých asi áno, u iných práve naopak. Určite však poškodilo dobré meno Cirkvi u mnohých, veriacich i neveriacich, ktorým záleží na spravodlivosti, kultúrnosti a obecnom dobre. Zhorší sa morálny relativizmus Slovenska, keď cirkev podporuje politikov, ktorí hrubo porušujú základné princípy sociálnej náuky Cirkvi. Podľa biskupa Judáka je Ján Chryzostom Korec symbolom nepokorenej pravdy, katolíckej viery a kresťanskej lásky. Komunista Fico je symbolom a šíriteľom opaku týchto hodnôt. Ukázal to aj tým, že v rovnakom čase si uctil G. Husáka, komunistického vodcu, ktorý pod dohľadom Moskvy riadil normalizáciu vrátane prenasledovania Cirkvi. Ako odmieta vojenskú pomoc Ukrajine brániacej svoju slobodu s poukazovaním na ukrajinskú korupciu, zatiaľ čo doma buduje jeden z najkorupčnejších systémov Európy.

Aj v diskusii na Postoji za článkami k tejto udalosti sa viacerí pohoršovali nad tým, že toto Ficovo vystúpenie Korca dehonestuje. Pripomenulo to však jeden rozmer Korcovej osobnosti, o ktorom sa zväčša nehovorí, a ktorý vlastne môže dať Ficovi oprávnenie k tomuto vystúpeniu: Korec síce podľa vlastných slov volil KDH, ale veril Mečiarovi a jeho charizme. Kvôli tomu sa rozišiel aj s Krčmérym a Juklom. (F. Mikloško tu: https://www.postoj.sk/12637/moj-vztah-s-kardinalom-korcom  a tu: https://www.postoj.sk/145648/korec-bol-bozi-vyvoleny-aby-aj-v-robotnickych-monterkach-branil-cirkev ) Neskôr tak podporoval Fica, čím okrem iného tiež prispel k vnútornému rozdeleniu Cirkvi a Ficovým volebným úspechom. Pričinou bola jeho silná viera v slovenskú národno-štátnu samostatnosť. Písal som o tom tu: https://www.postoj.sk/7785/kardinal-a-komunista-slovenska-cirkev-a-politika

Fico a Korec – (ne)využitá šanca

Prezidentka Čaputová vyzdvihla že „kardinál Korec sa zapísal do slovenských dejín ako obranca viery, náboženských aj občianskych slobôd. ….Kardinálov odkaz nám pripomína, že sloboda je najvyššou hodnotou, o ktorú človeka nemožno pripraviť a každý takýto pokus sa napokon skončil neúspešne.“ (TK KBS / KN, 26. 1. 2024) Vysoko aktuálne aj dnes, keď miliónom ľudí vo svete komunistické a islamské režimy berú slobodu, a Ukrajina ju aj s podporou Pápeža a demokratického Západu hrdinsky bráni pred ruskou agresiou, v čom jej Fico a spol. nechcú pomôcť.

Premiér Fico ocenil že „Otec kardinál odpúšťal. Nikdy nepožadoval revanš za to, čo sa stalo jemu a mnohým iným predstaviteľom katolíckej cirkvi v období do roku 1989.“ Už aj to je zavádzanie. Tým členom Cirkvi sa nič len tak nestalo, ale tvrdo ich likvidovala jeho rodná komunistická strana.

Bývalá veľvyslankyňa SR vo Vatikáne Babčanová v blogu Nevyužitá príležitosť premiéra Fica  dobre opísala ako „Komunistická stratégia od samého počiatku pracovala so lžami a konšpiráciou ako základnou metódou úspešného prevzatia moci“ a likvidovala Cirkev. Aj to, že „Súčasný slovenský trestný zákon (§ 422 d) trestá spochybňovanie, schvaľovanie alebo ospravedlňovanie zločinov režimu založeného na komunistickej ideológii“ Pripomína, že „nikto z ideológov a protagonistov zločineckého režimu sa nepostavil pred verejnosť, aby priznal pravdu a niesol zodpovednosť.“ Pýta sa prečo premiér Fico nevyužil túto úžasnú príležitosť na mieste, ktoré bolo kardinálovi Korcovi tak blízke a nepovedal „odpusťte“. Aj prečo to Cirkev nezaujíma. Pripomína že by to „prospelo k pravde a spravodlivosti a pomohlo tak potrebnému rozlišovaniu medzi dobrom a zlom v našej krajine.“

Zo svojho pohľadu však Fico príležitosť využil dobre. Ukázal sa ako dobrý birmovaný komunista a zabodoval u naivných kresťanov, ktorí stále žerú jeho propagandu napriek tomu, že roky hrubo koná v rozpore s učením Cirkvi i požiadavkami spravodlivosti. Ficove slová o odpúšťaní treba rozumieť ako radosť z politiky hrubých čiar za minulosťou, ktorá pomohla Mečiarovej aj jeho vláde. Povedal ich v čase keď tvrdo realizuje pomstu všetkým čo vyšetrovali korupčné kauzy jeho Strany, vlády a partnerov, a valcuje celý právny systém aby sa už nič také neopakovalo. Pozvanie na cirkevnú konferenciu o Korcovi mu pomôže odolávať požiadavkám desaťtisícov ľudí na námestiach a dotiahnuť svoju boľševickú normalizáciu. Fakticky je to pokračovanie mnohoročných chýb, ktorými Cirkev pomohla Ficovi a spol. získať moc. (viac tu: https://www.postoj.sk/140745/ako-cirkev-a-konzervativci-vlade-ficovho-smeru-pomohli )

Kapucín a gréckokatolícki biskupi

Aby som končil trochu optimistickejšie, a aby bolo jasné, že v Cirkvi sú aj iné a opačné postoje, pripomínam rozhovor s kapucínom, ktorý v súlade s učením pápežov hovorí: „Ak je napádaná pravda a spravodlivosť, bolo by pre mňa hriechom neprotestovať“ 

Druhým povzbudením je vysviacka nového gréckokatolíckeho arcibiskupa-metropolitu 27. 1. 2024. Nový prešovský arcibiskup Jonáš Jozef Maxim bol predtým igumenom (predstaveným) mníchov studitského kláštora v Unive na Ukrajine. Hlavným svätiteľom bol arcibiskup Cyril Vasiľ SJ, bývalý Sekretár Kongregácie pre východné cirkvi. Vasiľ je jednou z mála výnimiek medzi slovenskými biskupmi, ktorí za posledných 15 rokov verejne a jasne kritizoval obrovskú korupciu a zlý stav justície na Slovensku. (Homília v Terchovej 2013 tu:https://grkatba.sk/homilia-arcibiskupa-cyrila-vasila-sj-v-terchovej/ ) Druhou výnimkou je Milan Lach, ktorý v súvislosti s protestami zdravotných sestier pomenoval korupciu a zlé riadenie ako hlavný problém nášho nie len zdravotníctva. https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20160125014    Spolusvätiteľmi boli bratislavský eparcha Peter Rusnák a Benedikt Aleksijčuk, eparchiálny biskup pre Ukrajincov v Chicagu v USA. Na vysviacke sa zúčastnilo viac ako 50 biskupov východného a latinského obradu zo Slovenska i zahraničia, vrátane hlavy Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi arcibiskupa Šefčuka, aj predstavitelia Evanjelikov a Pravoslávnych na Slovensku.

Arcibiskup Vasiľ v homílii okrem iného spomenul význam predchádzajúcich gréckokatolíckych biskupov - mučeníkov komunizmu, prepojenie slovenskej a ukrajinskej Gréckokatolíckej Cirkvi, aj to že ukrajinský kláštor kde pôsobil Maxim, ukrýval cez 2. svetovú vojnu židovské deti, a „Počas terajšej ruskej agresie ste prichýlili rodiny z prevažne pravoslávnej východnej Ukrajiny, rodiny, ktorých rodnou rečou je neraz ruština...“ (Info vrátane príhovoru arcibiskupov Vasiľa a Maxima tu: Jonáš Maxim prijal v Prešove biskupskú vysviacku a … )

Novovysvätený arcibiskup Maxim na záver okrem iného ďakoval za roky strávené na Ukrajine: „Bolo mi cťou žiť, namáhať sa, pracovať a zdieľať radosti aj starosti pre národ a Cirkev na Ukrajine, osobitne v tento ťažký a skúškami zmietaný čas nespravodlivej, dobyvačnej a agresívnej vojny Ruska proti Ukrajine. ... Vaša láska k slobode a rozhodnosť brániť Bohom vám darovanú rodnú zem je pre mňa neuveriteľná. Modlil som sa dnes aj za Ukrajinu a vyprosoval som u Pána milosť, aby svetlo a pravda premohli temnotu a klamstvo, aby život zvíťazil nad smrťou, aby túžba žiť, rozvíjať sa a tvoriť v slobode Božích detí premohli deštrukciu a ničenie. Nech mocný jediný Boh ochraňuje a žehná Ukrajinu.“ (https://www.grkatpo.sk/?spravy&id=3932 )

Môžeme mať nádej, že nám pribudol biskup, ktorý sa okrem dobrej duchovnej a pastoračnej činnosti dokáže aj k dôležitým spoločensko-politickým otázkam vyjadriť dobre, jasne a v súlade s pápežom a sociálnou náukou Cirkvi.

 

Som knihomoľ a turista. Pri mojej architektonickej a výtvarnej tvorbe hľadám krásu a harmóniu. Pri písaní a v politike usilujem hlavne o kultúrnosť, pravdu a spravodlivosť.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.