Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
23. január 2024

Blížia sa voľby predsedu KDH

Čo by si želal obyčajný konzervatívec
Blížia sa voľby predsedu KDH

KDH sa po dlhom čakaní našlo v situácii, keď mu konečne vonkajšie  podmienky aspoň trochu hrajú do karát. Prešli doby, keď sa o konzervatívne hlasy bilo OĽANO, KÚ, Republika, či Sme rodina. Konkurenti sklamali a bude pre nich ťažké dostať druhú šancu.

Konzervatívna scéna zíva personálnou prázdnotou.  To je možnosť  na nový začiatok.

Je to možnosť,   ale možno aj  rozhodujúca chvíľa, v ktorej  sa rozhodne o budúcnosti KDH a úspešnosti konzervatívcov.  KDH nemôže zostať stranou, ktorá sa bude pri každých voľbách strachovať o prežitie.

Najprv by som si dovolila poohliadnutie do predvolebného času.

V predvolebnom čase si konzervatívci  nechali vziať líderstvo v boji za spravodlivosť, čo bola vždy ich parketa.  V boji proti korupcii nie je vlajkonosičom KDH, ale túto úlohu  prenechalo PS. To je veľká chyba. Hoci sa pán Majerský vyjadril, že pliagy sú dve, o jednej akoby nemal dosť informácií.  Hoci všetkým ostatným už bolo jasno , o čo vo “ vojne  policajtov” ide, on sa vo volebnej kampani  na túto tému v diskusiách s Ficom a Pellegrinim nikdy jasne  nevyjadril .  Na tomto KDH stratilo percentá, ktoré odišli k PS. A asi stále odchádzajú.  Dnes je dobre vidno, v čom bol problém ministra vnútra Šimka a ministra Karasa, ktorí ako experti radili predsedovi KDH.  Obaja nepochopili celkovú situáciu, Ficove vyhrážky nebrali vážne a  ani vyšetrovania korupcie.   Pán Karas sa  k Ficovi jednoznačne vyjadril až teraz, keď je jasné,  že Ficov valec dostane  stav spravodlivosti  nie do roku 2018, ale do dôb Mečiara. Sen pána Karasa o Ficovi ako o štátnikovi sa rozplynul.  KDH by si tému spravodlivosti malo osvojiť nezávisle od PS.

Ficova vláda posunie o 20 rokov dozadu  právny štát.  Hospodárstvo sa tam pomaly dostáva, ak berieme v úvahu, že naši susedia, ktorí za nami nestačili,  sú už jednoznačne  pred nami a my obsadzujeme posledné priečky hospodárskeho rozvoja  v Európe.  Zdravotníctvo, školstvo, cesty a železnice, poľnohospodárstvo a životné prostredie sa už roky nehýbu. (Ak nerátame občas  krok vpred a krok vzad.) Nehovoriac o regionálnej a verejnej správe. Toto všetko sú veľké výzvy, na ktoré  KDH potrebuje  komunikovať  zásadné riešenia.

Inzercia

Predseda KDH by sa v diskusiách s Ficom a Pellegrinim nemal nechať voviesť do stavu tichého súhlasu s ich seba prezentáciou. A hlavne keď ide o spravodlivosť. Povedať, že nebolo správne, keď polícia  vykopávala  ráno o piatej dvere  a nepovedať, že ale predsa títo ľudia sú dodnes obvinení z vážnej korupcie, znamená,  naletieť na Pellegriniho chytáky. . ( viď 21.1.24 v o 5 minút 12)    Ficovi a Pellegrinimu ide hlavne o to, aby v týchto veciach nebolo jasno a pred verejnosťou nenápadne prepašovali záchrannú legislatívu pre „ našich ľudí“ aspoň na jeden deň. To bude podľa právnikov stačiť. Potom tú legislatívu môžu všetci opravovať, ako budú chcieť. Lebo sa bude vzťahovať iba  na budúcu kriminalitu a nie tú, čo je vo vyšetrovaní. (Viď prejav prezidentky v parlamente.)

Byť slušný nemôže znamenať dať  sa vmanipulovať tam, kam protistrana chce. Treba slušnosť ale aj jednoznačnosť .

Slovensko sa nachádza vo veľmi vážnej a hlbokej kríze. Preto je aj výzva pred KDH veľká a odpoveď na ňu by mala byť adekvátna. Diskusia vo vnútri strany by toto mala reflektovať a nezameriavať sa iba na udržanie si získanej pozície.

A tak si želám, aby KDH svojimi demokratickými procedúrami našlo predsedu, ktorý rozhľadom a jasným slovom udá v KDH a slovenskej politike jednoznačný smer.

 

ekonómka

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.