Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
20. január 2024

Návrat Donalda Trumpa do Bieleho domu - kompas pre geopolitiku

“Predvolebná kampaň v USA je v plnom prúde. Primárky Republikánskej strany sa konali už v štáte Iowa. Kandidáti sú rôzny, ale na Trumpa nemá ani jeden.”
Návrat Donalda Trumpa do Bieleho domu - kompas pre geopolitiku

Rok 2024 mnohí nazývajú rokom chaosu. Patrick Bet - David odôvodňuje tento názor najmä faktom, že tento rok až sa v 76 krajinách sveta uskutočňujú voľby do rôznych inštitúcii, vrátane volieb do Európskeho parlamentu. 7 z 10 najľudnatejších štátov si vyberá svojich reprezentantov, a to - India, Bangladéš, USA, Ruská federácia, Mexiko, Indonézia a Pakistan.

Nás na Slovensku čakajú voľby na prezidenta, Poľsko zas komunálne voľby, Rakúsko bude voliť parlament a Rumunsko čakajú všetky tri. Samozrejme momentálne najsledovanejšou volebnou “šou” sú spojené štáty.

Sledovanosť volieb v USA a Trump ako tieň dobrých časov 

Klasické televízne média pociťujú rapídny pokles divákov. V USA sledovalo CNN prezidentskú debatu v roku 2020 len 56.9 milióna ľudí. Pozornosť voličov sa však obracia na sociálne siete, kedy interview Donalda Trumpa s Tucker Carlsonom v roku 2023 na platforme X malo dosah až 267 miliónov divákov z celého sveta. Pozrieť si celé interview môžete TU.

Meno Donalda Trumpa je skloňované po celom svete ako hrozba pre demokraciu avšak tento výrok je ďaleko od pravdy. Za jeho prvej éry prezidentúry sa na politickom fronte pravice zdvihla akceptácia a schvaľovanie jeho imigračných a ekonomických politík nielen celosvetovo, ale aj medzi Európanmi.

Výskum z roku 2018 ukazuje, že medzi mladými ľuďmi vo veku od 18 - do 35 rokov sa USA vnímajú pozitívne. Vekom tento trend klesá (viď graf).

Rovnako aj pravicové strany v Európe vnímajú Trumpa a jeho úradovanie pozitívne a krivky majú stúpajúcu a nie klesajúcu tendenciu (viď graf).

Zdroj TU

Jeho momentálne grandiózne víťazstvo v štáte Iowa s 51% hlasov len dokazuje, že Trump je pre USA momentálne jedinou záchrannou aj z ekonomického aj geopolitického pekla.

Trump je cesta k svetovému mieru

Žijeme dobu, kedy tretia svetová vojna nebola nikdy tak blízko ako teraz. Je naivné si myslieť, že USA alebo iné svetové veľmoci tieto regionálne konflikty nevyvolávajú a nepodporujú.

Za prezidentúry Bidena sa svet točí v prúde vojnových konfliktov. Máme tu rusko - ukrajinský konflikt, izraelsko - palestínsky problém, Čína sa vyhráža útokom na Taiwan a Jemen triafa americké lode iránskymi raketami. Je len otázka času, kto škrtne zápalku a bude po celosvetovom mieri.

Fakty však hovoria jasne. Trump dokázal na 4 roky zmieriť Palestínu a Izrael alebo aspoň predísť terorizmu. Vladimíra Putina držal na “uzde” aby nenapadol Ukrajinu zatiaľ čo EÚ sa sama konkludentne na čele s Angelou Merkelovou prizerala v roku 2014 anexii Krymu.

Inzercia

Čínsky prezident mal pred ním rešpekt a ako prvý svetový líder sa s stretol so severo - kórejským dikátorom. Ak chceme hovoriť o svetovom poriadku a stabilite musíme hovoriť iba o Trumpovi.

Momentálne prieskumy verejnej mienky v USA hovoria jasnou cestou v prospech Donalda Trumpa. Dokonca medzi nezávislými voličmi je na tom Trump lepšie ako Biden. Rovnako aj medzi mladšími voličmi Trump vyhráva o 16 percentuálnych bodov. Pre bližšie čísla pozri tabuľku.

Najpopulárnejší ostáva Robert F. Kennedy s 52% a nasleduje Trump so 42%. (viď graf). Robert F. Kennedy je synom brata bývalého prezidenta Johna F. Kennedyho. Kandiduje ako nezávislý, pretože povedal, že demokrati v USA nie sú demokratmi podľa Kennedyovcov. 

Zdroj tabuľky TU

Súdne procesy s Trumpom a vylúčenie z volebných lístkov 

Mnohí určite zachytili, že štáty Colorado a Main vylúčili Trumpa z volebného lístku kvôli jeho súdnym procesom, ktoré prebiehajú v New Yorku, Georgií a Floride. Môj osobný názor je, že štát, ktorý vylúči hocikoho z možnosti kandidovať už nemožno volať demokratickým.

Udivuje ma, ako niektorí veľký samozvaní demokrati oslavujú USA ako Boha demokracie a vzhliadajú k ním ako ku spáse a potom obhajujú takéto nedemokratické až diktátorské praktiky.

Americká ústava však vyslovene nezakazuje a nemá presne stanovené pravidlá, kto môže a kto nemôže kandidovať, preto je úplne možné, že Trump bude môcť kandidovať aj z väzenia. Nehovoriac o tom, že tieto súdne procesy sú veľmi spolitizované a nie je na nich štipka spravodlivosti. Osobne si nemyslím, že Trump sa niekedy do väzenia dostane aj keď určite by to mnohím jeho oponentom vyhovovalo.

S určitosťou sa však dá povedať, že aj takáto - mierne povedané nepríjemnosť - mu prospela k popularite a jeho momentálne výsledky sú odrazom znechutenia širokej verejnosti v USA so stavom politického a súdneho systému.

Voľby sa majú konať v Novembri tohto roka a bude veľmi záležať koho Demokratická strana postaví voči Trumpovi. Aj keď primárky Republikanskej strany nie sú ukončené, každému je nad slnko jasnejšie, že Donald Trump nemá konkurenciu.

Terézia Mičianiková
 

 

Ahojte, volám sa Terézia Mičianiková a momentálne som študentkou Právnickej fakulty v Trnave. Rok som študovala chemické technológie na VŠCHT Praha. Od mala ma zaujímali veci verejné a to je jeden z dôvodov, prečo som sa rozhodla študovať právo a založiť si aj tento profil. Považujem sa za konzervatívca a nábožensky založeného človeka. Za svojimi hodnotami a názormi si pevne stojím, ale vždy sa snažím mať otvorenú myseľ na dobrú a kultivovanú diskusiu. Som mladý človek, ktorý napriek tomu, že nemá toho toľko prežité, vie rozumne prispieť k diskusii a poskytnúť pohľad zo strany mladých a vášnivých ľudí.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.