Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
30. november 2023

Prečo si ľudstvo nevšíma strednú cestu?

Prečo si ľudstvo nevšíma strednú cestu?

Zmätok v pojmoch, ktorými sa dnes označujú konzervatívne a progresívne postoje vnímam ako dezorientáciu v politickom poli.

Myslím si, že sa netreba vyhýbať hľadaniu odpovede na otázku, kde sa vlastne stala chyba a či sa ešte dá napraviť.

Nie som človek, ktorý je presýtený svojou vlastnou pravdou a preto si dovoľujem ponúknuť viacero postojov k tejto téme, aby komentár nevyznel lacno.

Môj priateľ psychiater to vníma tak, že progresivizmus je marxizmus prezlečený v novom šate.

Totiž predpokladá existenciu triedneho nepriateľa, definuje namiesto triedneho boja medzi pracujúcimi a kapitalistami, triedny boj medzi pohlaviami, rasami, sexuálnymi orientáciami. Jediným cieľom je získať moc a nahrádza náboženstvo samým sebou.

Toľko v krátkosti stanovisko psychiatra.

Podľa publicistu Mariána Moravčíka sa spomínaný názor mýli v tom, že je to marxizmus.

To nemá s marxizmom spoločné nič, ani len tú diktatúru proletariátu, na ktorú odkazujú povrchní komentátori. O pomýlení (ale nezavinenom - vinníkom sú médiá). Je absurdné (z pohľadu marxizmu) hovoriť o triednom boji medzi pohlaviami a rasami. Kvôli tomuto všeobecnému pomýleniu pojmov a zmyslov neznášam postmodernizmus.

Už je ťažké navzájom sa dohovoriť, lebo tí, čo poctivo čítajú a sledujú médiá už majú za pojmami úplne iné významy, než tie, čo sa ešte v starých encyklopédiách dajú nájsť.

Toľko stanovisko publicistu.

Podľa analytika globálnych trendov je  “ progresivizmus  antitézou konzervativizmu.

Ťahá nás do budúcnosti v nádeji, že bude lepšia a poukazujúc na fatálne zlyhania, minulosti, do ktorých nás konzervativizmus priviedol.

Napríklad aj do klimatickej krízy, kým konzervativizmus nás naopak ťahá k minulosti, naznačujúc, že dobre už bolo – a bude znovu, ak sa vrátime k vysnívaným a idealizovaným tradičným hodnotám.

Inzercia

Konzervativizmus a progresivizmus sú v politickom zápase, poukazujúc na extrémne krídla oboch smerov. Oba smery sú pritom úplne legitímne a majú svoje dôležité plusy.

Jeden varuje pred neuváženými skokmi do budúcnosti, druhí pred rizikami zotrvávania v predstavách minulosti v rýchlo a nezadržateľne sa meniacom svete.

Žiaľ ich diskurz je manipulovaný do polohy extrémov na oboch stranách a tie sú totiž mediálne najvýnosnejšie a politicky najvýbušnejšie. “

Ja osobne si myslím, že sám osebe je progresivizmus v poriadku, v podstate F. D. Roosevelt bol v podstate progresivista a nebál by som sa tvrdiť, že aj Kennedyovci.

Ale tá súčasná politická elita to obrátila naruby. Pôvodný progresivizmus mal smerovať k zlepšeniu spoločnosti.

Pôvodný progresivizmus bol humánny a sociálny, bol proti vojne vo Vietname. Dnešný progresivizmus je často len obyčajné slovo. Riešenie medzi progresivizmom a konzervativizmom vidím v skutočnej demokracii.

Ja som človek, ktorý často manifestuje kreativitu, múdrosť, ľudskosť a mier vo všetkých jeho podobách.

Musíme sa predsa naučiť žiť spolu a akceptovať okolo seba ľudí s inými potrebami. Veď je to také prirodzené. Ako to, že robíme bezbariérové domy a chodníky s obrubníkmi pre nevidiacich.

Ľudstvo je už unavené z neustálych antagonizmov, sporov a vojen. Vhodnejšia by bola plynulejšia trajektória vývoja. Pri jazde na ceste chápeme, že nie je optimálne jazdiť cik-cak od krajnice po krajnicu a snažíme sa čím skôr vyrovnávať nevhodné smerovanie.

Prečo to isté nerobíme v politike, ale podporujeme vyhranené postoje. Potrebujeme predsa zabezpečiť dlhodobú kontinuitu bez veľkých spoločenských otrasov a krvavých zápasov.

Identifikujem sa s názorom, že žiaden extrém nie je správny a jedine tzv. zlatá stredná cesta nás môže  priviesť k harmónii.

Dušan Piršel

riaditeľ Inštitútu pre pracovnú rehabilitáciu občanov so zdravotným postihnutím

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.