Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
20. november 2023

Čo sa to s tým naším Novembrom '89 stalo? Alebo – čo sa to stalo s nami??

Čo sa to s tým naším Novembrom '89 stalo? Alebo – čo sa to stalo s nami??

ČO SA TO S TÝM NAŠÍM NOVEMBROM '89 STALO?

ALEBO - ČO SA TO STALO S NAMI??

Tento rok pripomínalo odkaz novembra '89 v Bratislave 6 entít:

- prezidentka kládla vence na Devíne pri pamätníku zločinov komunizmu a vraj tam nechcela politikov. Zdôraznila, že tento odkaz treba niesť ďalej.

- KDH ako protagonisti dní Novembra '89 aj potomkovia a nástupci disidentov, tradične kládli vence na Cintoríne obetí komunistického režimu vo Vrakuni a chcú tento odkaz niesť v politike ďalej.

- na aktuálnom mieste udalostí novembrových dní, na námestí SNP, zabrali priestor politické strany PS a SaS a v moderovanom programe s hudobnymi vsuvkami rečnili niekoľkí politici - ako p. Hlina, p.Sulík a p.Šimečka a ďalších pár. Traja noví mladí ludia v politike nezabudli zdoraznit, že ľúbiť sa môžu aj rovnakopohlavné páry a ženy majú právo nad vlastným telom a nikto im to nemôže brať. Vsetci rečnili o tom, ako chcú niesť odkaz Novembra v politike ďalej a treba ich podporiť, veď to myslia dobre. Znelo to autenticky. Ľudia im vyjadrovali odhodlanie. Moderátor na konci zdôraznil, že tým hlavným dôležitým človekom v politike, je p. Šimečka.

- pred prezidentským palácom vystupovali v kruhu svojich prívržencov rôzne postavy z OĽaNO a ďalší pridružení politici. Spomínali na zlú minulost rezimu a aj na zmenu. Hovorili o tom, ako chcú ďalej bojovať proti mafii v politike, aj niesť odkaz novembra v politike ďalej - a treba ich podporiť, veď to myslia dobre, ako aj doteraz. Len to niekto pokazil, ale snazili sa vládnuť dobre. Znelo to autenticky, ľudia im vyjadrovali odhodlanie. Igor Matovič iba dodal, že asi za milión debilných voličov, ktorí volili súčasnú vládu, sa už nechce biť.

(Oprava vyjadrenia, po upozornení pisatelkou na FB Mira Ris - ma upozornila, ze IM tam nepovedal 'debilných voličov' , ale 'hlúpych'. Opäť som si to pozrel a áno, bol to môj dojem pri písaní a pamäťová stopa, ale po opakovanom zhliadnutí záznamu z námestia upresňujm, že IM ku koncu svojho prejavu 6x opísal voličov, čo volili teraz Smer, asi milión ľudí, ako hlúpych,/nie debilných, ako som ja interpretoval/. Takže vyjadrujem, ze to bolo chybne mnou podané a uvádzam to, ako to povedal IM. Potom ale dodám, že stále vysvetľoval, aký zlý je ten Smer, hlúpi tí voliči, čo sa nechali oklamať, a ani jediným k ú s k o m vyjadrenia nevie povedať, ako veľmi tú vládu poškodil AJ on sám. Nuž, ale to je proste IM./

Inzercia

- na Šafárikovom námestí usporiadal akciu chronický mítingovač p. Marček a nechal vystúpiť rôznych dlhoročných politikov, ako p.Pánis, zakladajúci člen SNS, p. Čarnogurský, ktorého režim aj väznil, no on dnes obhajuje aj Ruskú federaciu, ako aj Komunistickú stranu Slovenska, ktorú dnes zhodou okolností vedie revolucionár p. Džalal Sulejman (dodat.oprava-je podpredsedom strany). Tiež bývalý sudca Najvyššieho súdu a prezidentský kandidát, p.Harabin a ďalšie panoptikum postáv. Hovorili, ako bol November '89 zinscenocaný aj pokazený, ale oni to chcú zmeniť a treba ich podporiť, veď to myslia dobre. Znelo to autenticky a ľudia im vyjadrovaní odhodlanie. p.Marček oznámil ako zakladá medzislovanskú stranu (lebo takú zakladajú aj iné slovanské národy) a chcú hlavne 4body: vystúpenie z NATO, vystúpenie z EÚ, znárodnenie strategických podnikov a vstup do novej skupiny Brics.

- v priestoroch Bratislavského hradu bol 17.11. slávnostný snem strany SMER, kde jej predseda a staronový premiér Slovenska, p. Fico vyše hodiny rečnil o tom, aký poriadok dajú Slovensku, ako nás zbavia bláznov z bývalej vlády a záškodných mimovládok, ako očistia políciu od všetkých závadových osôb, ako zmenia Špeciálnu prokuratúru, ako treba pomáhať ľuďom v krajine a budú to robiť, ako doplatia ľuďom hypotéky a dôchodky, aké boli zlé veci za socializmu, ale boli tam aj dobré; a treba mať dobré vzťahy s Ruskom, ale aj so všetkými na svete. Tiež ako sa treba dôsledne pripravovať na to, aby Smer - sociálna demokracia vyhral aj voľby v roku 2027, a ako budú kandidovať do Európskeho parlamentu - a na p.Blahu sa tam už veľmi tešia... Vyzýval k spolupráci a podpore a odmenil zaslúžilých členov strany zlatým odznakom. Videl to tak, že toto všetko si zaslúži podporu, veď to myslia dobre. Delegáti snemu vyjadrovali potleskom odhodlanie...

 Nemám na toto ešte pochopenie, že čo sa nám stalo. Ale niečo nezdravé s nami zjavne je, a treba to zmeniť.

Zatiaľ v tom čítam, že my na Slovensku žijeme v kmeňových skupinách a máme presvedčenie, že ten náš kmeň to myslí a zrejme aj vie urobiť najlepšie a ostatní by sa mali k našej skupine pridať. Potom by všetko bolo lepšie.

Len nejako tuším, ze takto nie je cesta vpred, k harmonickej a spolupracujúcej spoločnosti. Vidí sa mi, že každá z týchto skupín obhajuje, hlása niečo podľa nich správne, čo tí ďalší úplne skrz-naskrz odmietajú a každá si zrejme myslí, že keď bude mať najväčší vplyv, bude to najlepšie, bude mať politickú vládu nad Slovenskom a urobí ten svoj model a iste to pomôže.

Takto to zrejme nepôjde k dobru.

Ale jednu vec definovať viem: ak národ, či krajina, či ich predstavitelia, strácajú či nemajú úctu k Bohu, k životu a vyšším než materiálnym hodnotám, strácajú sa vo vlastných ľudských filozofiách, zápasoch a bojoch s druhými, individualizme, a v zdôrazňovaní práv jednotlivca nad spoločné dobro skupiny. 

Evanjelizátor, momentálne poslanec NR SR, poslanec EP 2014-2019, poslanec NRSR 2012-2014, tlmočník prekladateľ z AJ,

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.