Akú predsedníčku potrebuje KDH

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Akú predsedníčku potrebuje KDH

Dúfala som, že po neúspešných parlamentných voľbách presvedčím členov Rady KDH, že by sme si mali dopriať čas na hlbšiu diskusiu o príčinách volebného debakla. Z nej by potom celkom prirodzene vzišli kandidáti na členov nového vedenia strany.

Bola som pripravená dočasne sa postaviť na čelo KDH dovtedy, kým Snem nezvolí nového predsedu s novým, jasne definovaným mandátom obnovy. Rada KDH sa však nakoniec rozhodla inak. Volebný snem zvolala na najskorší možný termín a ja som sa sama seba začala pýtať: Aký by mal byť nový predseda najstaršej slovenskej ponovembrovej politickej strany?

Predovšetkým by to mal byť človek, ktorý vyrástol v KDH. Každé živé spoločenstvo je totiž veľmi zložitým a citlivým organizmom. Na jednej strane sú tu pravidlá dané stanovami, ale popri nich sa za tých 26 rokov vyvinuli aj rešpektované zvyklosti, ktoré vznikli ako reakcia na konkrétne situácie. Dôležité sú aj medziľudské vzťahy, realistická predstava o silných aj slabých stránkach regionálnych a miestnych štruktúr, ako aj odbornom potenciáli, ktorý strana využíva pri formulovaní svojich politík. Človek, ktorý nevyrástol v KDH, potrebuje čas, aby ho spoznal. My však dnes nemáme času nazvyš.

Nový predseda by mal tiež rozumieť komunálnej a regionálnej politike. Správa vecí verejných, to totiž nie sú len zákony, rozhodnutia vlády či nedeľné politické debaty v televízii. Patria sem aj prozaické veci, ako manažment odpadu, stavba vodovodu či kanalizácie, čistota chodníkov, kosenie trávy na verejných pozemkoch, prevádzka jaslí, škôlok a škôl, kultúrny život obce alebo mesta. Hľadaním riešení na tejto úrovni sa začína politika, tu by mal každý dobrý politik získavať svoje prvé skúsenosti. Zároveň je však komunálna samospráva aj skúškou politickej zrelosti, pretože najťažšie je získať si opakovane dôveru ľudí, ktorí človeka poznajú nielen ako poslanca či starostu, ale aj ako suseda, ktorému niekedy doslovne „vidia do dvora“.

Predseda strany je výkonná manažérska pozícia a zastávať by ju mal len niekto, kto vie pracovať s ľuďmi. Kto ich dokáže motivovať, rozdeľovať im úlohy a kontrolovať ich, stanoviť cieľ a dokázať ho splniť. Ku kvalifikačným predpokladom pre túto pozíciu preto patrí schopnosť viesť ľudí a pracovať v tíme. Každý človek má svoje silné aj slabšie stránky a dobrý líder dokáže naplno využiť tie prvé a zároveň pochopiť a zohľadniť tie druhé. V neposlednom rade chápe aj to, že ak má uspieť, musí sa obklopiť ľuďmi, ktorí s ním nebudú vždy súhlasiť. Takýmto lídrom bol pre mňa Ján Čarnogurský. Žiaľ, niekedy mám pocit, že v politike je práve táto kvalita stále zriedkavejšia.

Ale predseda strany je zároveň jej tvárou a hovorcom. To si vyžaduje prirodzenú charizmu. Môže mať rôzne podoby, ale zároveň platí, že je to dar – buď ho človek má, alebo nemá. Charizma nie je podmienkou pre vstup do politiky, je však predpokladom pre každého, kto má ambíciu viesť iných. Charizmatický líder dokáže hovoriť tak, že ho ľudia počúvajú. Ale zároveň dokáže počúvať aj on, tak, že ľudia sa cítia vypočutí.

A nakoniec, novým predsedom jedinej kresťanskodemokratickej strany na Slovensku by sa mal stať človek, ktorému naozaj záleží na tom, aby Desatoro a dobrá zvesť evanjelií dlhodobo spoluformovali spôsob, akým spravujeme náš štát.

Keď mi Norika Porubcová oznámila, že po dôkladnom zvážení sa bude uchádzať o dôveru delegátov snemu, uvedomila som si, že KDH potrebuje nie predsedu, ale predsedníčku.

Predsedníčku, ktorá vyrástla v KDH.
Predsedníčku, ktorá sa vyzná v regionálnej a komunálnej politike.
Predsedníčku, ktorá je dobrou manažérkou.
Predsedníčku, ktorá má prirodzenú charizmu, vie hovoriť s ľuďmi a vie ich aj počúvať.
Predsedníčku, ktorej záleží na budúcnosti kresťanskej demokracie.

Eleonóra Porubcová vstúpila do KDH v roku 1998. O tri roky nato už stála na čele prievidzského klubu. Keď som bola v roku 2004 po prvýkrát zvolená za poslankyňu Európskeho parlamentu, úplne prirodzene ma nahradila na čele okresného centra KDH v Prievidzi. Už štvrté volebné obdobie za sebou je mestskou poslankyňou a už po tretíkrát je aj poslankyňou Trenčianskeho samosprávneho kraja. Ale najlepším svedectvom o jej politickej práci sú jej výsledky. V posledných voľbách do krajských samospráv získala ona sama dvakrát toľko hlasov, ako v našom okrese získalo celé KDH v posledných parlamentných voľbách.

Popritom je Norika veľmi úspešnou manažérkou. Je riaditeľkou tretej najväčšej strednej školy na Slovensku, ktorá je zároveň najväčšou a najlepšou v celom Trenčianskom kraji. Pod jej vedením táto škola ako jediná na Slovensku získala európsky certifikát kvality ISO 9001.

Norika Porubcová si ako členka Rady KDH získala rešpekt medzi kádéhákmi aj na celorepublikovej úrovni. Nielen ako odborníčka na školstvo, ale aj tým, že vždy využila príležitosť aktívne vstupovať do aktuálnych politických diskusií a spoluformovať rozhodnutia najvyššieho orgánu hnutia medzi snemami. Jej vystúpenia vždy charakterizovala zmes empatie a asertivity, ktorá je základom jej osobnej charizmy.

Pri pohľade na dnešnú situáciu v KDH nám často ľudia vyčítajú, že odchádzajúca generácia si nevychovala svojich nasledovníkov. Norika Porubcová je však viac – je zároveň mojou priateľkou, ktorá svojím životom, prácou a politickým pôsobením vydáva presvedčivé svedectvo o hodnotách, ktoré sa v politike snažím presadzovať aj ja. Účasť kresťana vo verejnom živote chápe ako zodpovednosť a záväzok, rovnako ako kedysi môj otec Anton Neuwirth. Viem, že práve preto pre ňu rozhodnutie kandidovať nebolo ľahké – no som si istá, že bolo správne a má v ňom moju plnú podporu.

Anna Záborská

Foto: TASR/Pavol Remiaš (Eleonóra Porubcová)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo