Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
18. september 2023

Politický kompas: zorientujte sa podľa programov

Program ktorej strany je Vám najbližší? Prejdite si volebný kompas a zistíte. Okrem toho volebný kompas nám ukazuje , ktoré strany sú najbližšie okraju politického spektra a že nám tu chýba vyslovene pravicová politická strana.
Politický kompas: zorientujte sa podľa programov

Blížia sa voľby, a dôležitým kritériom pre voliča je určite predvolebný program. Programy jednotlivých strán sú pomerne  obsiahle. Aby sa volič v programoch jednoduchšie zorientoval, tak vznikol fenomén volebných kalkulačiek alebo volebných kompasov.

Princíp je jednoduchý. Volič odpovie na otázky a na konci kvízu zistí, s ktorými politickými stranámi má najväčšiu programovú zhodu.

Najaktuálnejší z volebných kompasov je “slovensko2023” na stránke EUANDI, ktorý vznikol v spolupráci s Robert Schuman Centre for Advanced Studies, Univerzitou Mateja Bela a DenníkomN.

Po vyplnení testu na stránke https://euandi2019.eui.eu/survey/sk/slovensko2023 sa človeku zobrazí okrem miery zhody s jednotlivými politickými stranami aj táto schéma.

Obr.1 (politický kompas)

Ide o graf , kde na osi x je rozdelenie na ekonomickú ľavicu a pravicu, kým kolmo na ňu je os y, ktorý sleduje liberálno-konzervatívne rozdelenie. Samozrejme, do schémy je doplnený aj kruh s nápisom “Vy”, ktorý som momentálne skryl.

Každý občan, ktorému sa zobrazila táto schéma, si môže všimnúť politickú pozíciu strany PS: nachádza sa priamo na liberálnej “hrane” celej schémy, odhadom polovica strany (resp. programu strany) je už za hranou. Prečo sa dostali až tam, vysvetlili redaktori Postoja a Štandardu. SASka je z hľadiska programu tiež pomerne blízko okraja politického spektra

Inzercia

Hnutie Republika sa nachádza dva štvorce od ľavicového okraja a štvorec a pol od konzervatívneho okraja politického spektra. Je zaujímavé, že z ekonomického hľadiska ide o najľavicovejšiu stranu na Slovensku (pred SNS a stranou SMER-SSD), hoci politickí komentátori túto stranu často nazývali krajnou pravicou. V ľavicovo-kopnzervatívnom kvadrante nájdeme viacero politických strán : Republiku, SNS, SMER-SSD, OĽANO aj Sme Rodinu, v liberálno-ľavicovom sa nachádza Hlas, a od stredu doľava Aliancia, kým Demokratov možno vnímať z hľadiska programu ako liberálne-stredovú stranu. 

Tento diagram naznačuje skoro úplny zánik pravicovej politiky na Slovensku. Napravo od politického stredu chýba relevantná politická strana, ktorá by bola viac pravicová ako liberálna či konzervatívna. Veď v trojuholníku medzi stredom, pravým horným a pravým dolným rohom je úplne prázdno. Pravicovému voličovi tak asi ostane na výber asi strana SASKA, pokiaľ je liberálne založený, alebo KDH, pokiaľ je konzervatívec.

Obr. 2 - Prázdny pravicový priestor

Zdroj: https://euandi2019.eui.eu/survey/sk/slovensko2023, upravené.

Politický kompas je zaujímavým nástrojom na zorientovanie sa v politike, niekedy výsledok vie človeka poriadne prekvapiť.

Autor je absolventom Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov UMB a podpredsedom KDMS (Kresťanskodemokratickej mládeže Slovenska)

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.