Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
16. september 2023

Dve katastrofy a jedno možné východisko

Každé voľby sú dôležité. Tieto najbližšie môžu byť a asi aj budú kľúčové pre hodnotové a morálne nastavenie spoločnosti na Slovensku na dlhé roky.

Pred pár dňami vyšiel v jednom z našich liberálnych denníkov komentár ako ďalšia z reakcií na „Majerského pliagu“, s podnetnou úvahou: de facto dal do súvisu mieru korupcie v krajine a úroveň práv LGBT komunity. Autor na základe štatistiky ukazuje, že krajiny s najnižšou korupciou majú zároveň najvyššiu úroveň práv LGBT komunity. A opačne. V dobrej skupine sú napr. Dánsko, Nový Zéland a Fínsko, v tej zlej Rusko, Bielorusko, Turecko či Bulharsko. A pýta sa p. Majerského, či to myslí s orientáciou na západ vážne, alebo za svoj vzor považuje niektorú z krajín v druhej skupine.

Drobná odbočka pre tých, ktorí komentár čítali: autor zaradil do skupiny krajín s vysokou mierou korupcie a nízkou toleranciou voči LGBT aj Poľsko. Nuž, Poľsko je v CPI 2022 niekoľko priečok pred Slovenskom (čiže je na tom lepšie). Preto ho z ďalších úvah vynechávam.

V tom istom čase sme mali debatu s kamarátmi o možnostiach povolebného usporiadania na Slovensku. A prišli sme v podstate k rovnakému rozdeleniu možností, ako autor spomenutého komentára. Buď korupcia, ergo zle spravovaná spoločnosť ako taká, alebo LGBT agenda, ktorá je integrálnou súčasťou celej progresívnej ideológie.

Na prvý pohľad to vyzerá, že uvedené dva svety, svet korupcie a svet progresivizmu, nemajú nič spoločné. Buď, alebo. Nie je to tak. Majú totiž jednu veľmi dôležitú spoločnú črtu: nie sú kresťanské. Všeobecnejšie, zo spoločnosti vylúčili Boha. A práve toto považujem za kľúčové. Čím menej je v spoločnosti prítomný Boh, tým viac tam pôsobí zlo. V krajinách na západ od nás alebo napríklad v progresivistických politických stranách, je to zlo morálneho úpadku. V niektorých krajinách na východ, rovnako ako v niektorých stranách, zasa zlo korupcie. Kresťanstvo nás pozýva a vedie k tomu, aby sme zachovávali ozajstné hodnoty a ľudské práva a aby sme zároveň dokázali rozpoznať zlo korupcie, či potrebu dobre spravovanej spoločnosti. Krajiny ako Fínsko, Nový Zéland, Kanada, Nemecko, Veľká Británia, ... dosiahli síce vysokú životnú úroveň, nízku mieru korupcie, ale zároveň sú morálne vyprázdnené a demokracia sa v nich mení na diktatúru progresivizmu, ktorá napr. dospela k tomu, že  keď politička vo Fínsku vysloví svoj názor a podporí ho citátom z Biblie, je súdená za nenávistný prejav. Áno, aj ja si myslím, že tieto krajiny sú ničené/zničené pliagou. Na druhej strane, krajiny ako Rusko, Bielorusko, Turecko, sú skorumpované a nedemokratické. Sú to krajiny, kde sa človek nedomôže práva, pomoci, spravodlivosti, ... aj ony sú zničené pliagou.

Najbližšie voľby majú malú šancu dopadnúť dobre. Naopak, majú veľkú šancu dopadnúť katastrofou, resp. hneď dvomi.

Predstavme si teoretický scenár, ktorý vôbec nepovažujem za nereálny, že z volieb vyjde koalícia Smer, Hlas, SNS. (Podľa prieskumu AKO z 15.9., 67 mandátov – plus Sme Rodina, 76 mandátov.) Korupcia šlabikárového typu. Totálny marazmus. Mafia. Posledný nech zhasne. Netreba sa o tom viac rozširovať, už sme to tu mali. Nič horšie sa nám nemôže stať.
Horšie nie. Ale rovnako zlé sa stať môže, aj keď pravdepodobnosť je nižšia. Predstavme si koalíciu PS, Hlas, SaS (AKO, 68 mandátov). Opäť totálny marazmus, len inak. Progresívna revolúcia. Rodina znamená čokoľvek, čiže nič. Povieš konzervatívny názor, zlynčujú ťa (ak ťa nezavrú). Píšte všetci modrým perom. Tranzície na počkanie bez riadneho vyšetrenia a bez reálnej zmeny pohlavia. Sexuálna výchova (rozumej “ako si čo najviac užívať sex bez rizika a záväzkov”) povinne už pre malé deti. Zvrátené a mätúce používanie jazyka – napr. “tehotné osoby” namiesto napr. “budúce mamičky”. Radikálne uvoľnenie interupcií. V tomto programe slovenských progresívcov vyzerajú registrované partnerstvá ako najnevinnejšia zo všetkých požiadaviek.
Zlo sa prejavuje rôznymi pliagami. Nechcem si vybrať ani jednu z nich.

Inzercia

Ja, ako kresťan, nechcem a nemôžem ignorovať, prekrúcať ani selektovať fakty Božieho stvorenia a zjavenia. Naopak – chcem a musím hlásať pravdu tak, ako nám ju Boh cez Cirkev zjavuje. Celú pravdu. Inak nie som kresťan. Nechcem žiť bez Boha v Dánsku ani v Rusku. Chcem žiť s Bohom na našom Slovensku, kde si uvedomujeme ozajstné hodnoty života, rodiny, spoločnosti a áno, aj indiviuálneho človeka. Chcem žiť a žijem (snažím sa) v Pravde, s úctou a rešpektom voči všetkým dobrým ľuďom. Miluj hriešnika, nenáviď hriech.

Jediné rozumné východisko, ktoré v tejto situácii vidím je, aby z volieb vyšlo čo najsilnejšie KDH. Ideálne, aby sa bez KDH nedala zostaviť vláda. Tým pádom je vylúčená korupčná a mafiánska vláda Smeru, lebo so Smerom KDH nepôjde. A ak KDH dodrží svoje (jednoduché a jasné) princípy, progresívna agenda bude musieť počkať minimálne na ďalšie voľby. Mohli by sme mať vládu, ktorá bude konečne riešiť množstvo problémov, ktoré na Slovensku máme a posunie našu vlasť naozaj dobrým smerom. Aj PS má predsa v programe viacero dobrých návrhov.

Kresťanská demokracia je na západe vyprázdnený pojem, hlavne jeho prvá časť. Aj preto vyspelé krajiny postupne (a veľmi rýchlo) morálne upadajú. Na východ od nás tento pojem zrejme nikdy reálne neexistoval (toto si len myslím, neviem). Aj preto majú tieto krajiny obrovské problémy s korupciou a s dostupnosťou práva. Na Slovensku ešte kresťanská demokracia existuje. Navyše, ešte stále je to pojem naplnený obsahom a je prítomný vo verejnom živote. Nedajme si ho vziať, ani vyprázdniť.

Šťastnú voľbu, Slovensko!

Odporúčame

Blog
Aký postoj má Štandard?

Aký postoj má Štandard?

Noviny majú veľkú silu a tým aj zodpovednosť. Myslím, že je v poriadku, ak sú noviny názorovo profilované a čitateľ vie, čo od nich môže očakávať. Vrátane podpory alebo naopak nesúhlasu s politikmi, politickými prúdmi a do istej miery aj so stranami.

Blog
Ármin Vámbéry - génius zo Svätého Jura zomrel pred 90. rokmi

Ármin Vámbéry - génius zo Svätého Jura zomrel pred 90. rokmi

Narodil sa 19.3.1832, zomrel 15.9.1913 v Pešti, dnes je tomu 90 rokov. Bol dieťaťom židovských rodičov, od malička mal chromú nohu. Mal dva roky, keď sa rodina presťahovala do Dunajskej Stredy, kde jeho meno nosí námestie, škola a gymnázium. Je o ňom záznam v Britskej encyklopédii. Vraj svojim nápadom   prispel k vzniku slova vampír, čo podnietilo B. Stokera k napísaniu Drakuly.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.