Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
14. september 2023

Pravdovravnosť politikov

Pravdovravnosť politikov

Pred voľbami by bolo dobré poznať, akí sú politici v skutočnosti ľudia. Komu však veriť. Karel Kryl povedal, že politikom sa nesmie veriť, že sa musia kontrolovať. Ale ako?

Homo politicus jednu vec tvrdí pred kamerou a voličmi, inú vo svojej centrále, inú pred svojimi sponzormi a úplne inú v súkromí svojej rodiny alebo dôverníkom.

Pravdovravnosť by sa politikom dala implementovať vtedy, keď by sa v štáte rozšírila ideológia, ktorá by tvrdila (a ľudia by tomu aj uverili), že všetky činy za celý život sa človeku v posledný deň premietnu pred očami a pri poslednom súde sa ukážu tiež všetkým blízkym ľuďom a aj tým, ktorých sme v živote stretli.

Ten pocit hanby by asi nikto nechcel zažiť, keď by sa demaskovali všetky tajomstvá, ktoré politici (aj iní ľudia) skrývali celý život a zrazu by sa ako na filmovom páse premietli ostatným.

Ak človek žil poctivo celý život, budú sa premietať len dobré skutky.

Ak chodil aj po krivých chodníčkoch, mnohým by padali sánky, neveriacky by krútili hlavami a s pocitom obrovského stresu by odchádzali domov spytovať si svedomie, čo všetko doteraz konali a zatajovali pred okolím a čo neskôr vypláva na povrch.

Možno by stačilo prehodiť reč vo verejných debatách týchto dní, aký vzťah majú politici ku tomuto pohľadu a hneď by sme vedeli, či konajú čestne a či sú "bohabojní" .

Podľa môjho priateľa rádiológa  by sa to moderným spôsobom  dalo vyriešiť so súkromnými detektívnymi spoločnosťami, ktoré by politika hĺbkovo monitorovali a zverejňovali OBJEKTÍVNE v pravidelných intervaloch s obľúbeným princípom Padni komu padni...  (ale som naivný, že by sa to nezneužívalo, však?)

Inzercia

Teraz sa o politikoch dozvedáme nepohodlné veci z alternatívnych zdrojov alebo z osobného podania známych a rodiny, pretože Slovensko je jedna veľká dedina.

Ako mi napísal publicista Marián Moravčík . A asi by sme si aj časť tej moci mali nechať a nezveriť ju politikom všetku, nech s ňou narábajú „podľa svojej vôle a svedomia“. Veď vieme, že o čo menej majú svedomia, o to viac majú vôle. Toľko stanovisko.

Slovensko potrebuje hodnoverných, schopných a čestných politických lídrov viac elít (a to, aby si ich ľudia vážili, pretože Slovák elity a priori odmieta) racionálnejších a rozhľadených voličov.

 

 

Dušan Piršel

riaditeľ Inštitútu pre pracovnú rehabilitáciu občanov so zdravotným postihnutím

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.