Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
12. september 2023

Časť konzervatívnych kresťanov ženie Slovensko do morálneho bahna

Slovenskom nedávno obletelo virálne video s “ďakovnou rečou” farára Mariána Kuffu pri preberaní ocenenie J. M. Hurbana. Ten počas svojej reči dôsledne varoval pred LGBTI. Následne menovite vyzdvihol politikov, ktorí sa spomínaným politickým snahám postavili na odpor. Spoločnosť politikov to bola vskutku ukážková a výnimočná, jednotlivé mená si môže vypočuť každý čitateľ sám. Kňaz Marián Kuffa tvrdil, že kto chce skutočne Slovensku pomôcť, má prestať riešiť všetko naokolo a zastaviť LGBTI. Všetci ľudia ochotní bojovať proti LGBTI sa musia spojiť. Bez ohľadu na čokoľvek iné. Tým však o. Kuffa stavia problém totálne absurdne.
Časť konzervatívnych kresťanov ženie Slovensko do morálneho bahna

 

O. Kuffa vo svojej reči poďakoval Kollárovi, Ficovi a Dankovi a pochválil ich. Taktiež spomenul aj svojich rodinných príslušníkov. Nespomenul síce príslušníkov ĽSNS, či Republiky, ale vieme, že on, či ľudia v jeho v blízkosti s nimi majú určité styky. Dôkazov je mnoho. Za čo to o. Kuffa vlastne ďakoval? Za boj proti “genderu”? Aký je to boj? V tomto momente je potrebné položiť si 2 otázky. Je tento ich boj úprimný a autentický? V akom kontexte tento boj vedú? K prvej otázke možno povedať len toľko, že autentickosť a úprimnosť tohto ich boja je veľmi nedôveryhodná. Čo sa týka druhej otázky, je potrebné uvedomiť si, že boj hoci koho proti hocičomu neexistuje len tak bez kontextu a rôznych asociácií. Niekedy môže byť voči niečomu vedený boj v rámci presadzovania hnusnej ideológie, ktorá sa náhodou hlási aj k určitým čiastkovým kresťanským hodnotám. V ďalšom texte si ukážeme, že nie je za čo ďakovať.

Kto sem tam ešte aspoň občas počúva kázne, či prednášky o. Kuffu, toho jeho ďakovná reč neprekvapila. Ba skôr naopak, občas možno počuť z úst tohto kňaza aj horšie veci. Napríklad pre mňa osobne bolo šokujúcim momentom, keď na kazateľni pred prezidentskými voľbami v roku 2019 prirovnal Štefana Harabina k sv. Pavlovi. Dnes už možno posúdiť, ako úspešne tento “prorocký počin” dopadol. A ako vyzerá strana, ktorej o. Kuffa určitým spôsobom nenápadne vyjadril podporu pred jej vznikom? A vo svojej ďakovnej reči takmer prezradil, že ju bude voliť? Táto strana, do ktorej vstúpili dokonca aj jeho rodinní príslušníci nemala problém podať si ruku s fašistami. Len preto, aby sa jej členovia dostali do parlamentu - k moci.

Žiaľ, je tu určité nepríjemné dedičstvo, ktoré si Katolícka cirkev nesie už dlhší čas. Mnohí katolíci, tak ako mnohí slováci veľmi neradi reflektujú minulosť, radšej na ňu zabúdajú. Ale ona tam stále niekde v pozadí je, ovplyvňuje nás. Už v 19. storočí, v čase zavtrdilého boja proti modernizmu možno nájsť príklady, kedy síce katolícki predstavitelia neúnavne vyčítajú modernistom každú jednu chybičku, avšak anti-modernistom sú rozličné prešľapy prehliadané. Lebo veď oni sú aspoň na tej “správnej” strane, máme s nimi niečo spoločné. Neskôr podobne sa Katolícka cirkev jednoznačne vyhranila voči komunizmu, avšak vyhranenie sa voči fašizmu už také vydarené nebolo. Z dôvodov, ktoré sú známe. Fašisti síce nevoňali, ale boli proti liberalizmu aj komunizmu. Toto si nesie dodnes. Aj v súčasnosti možno naraziť na skupiny kresťanov, ktoré sú ochotné pre záchranu určitých čiastkových hodnôt obetovať možno aj všetko - vrátane svojej tváre a svojho svedomia. Spomeňme, že bola to okrem iného aj moc, čo ponúkal diabol Ježišovi na púšti. Stačilo sa len ukloniť. Ježiš odmietol. Títo sa skláňajú.

Inzercia

Z pôsobenia tejto strany, aj ďalších, ktorých predstaviteľov o. Kuffa menoval, či už v spomínanej reči, alebo v minulosti, by som vypichol 3 šokujúce momenty. Prvým je to, že ochraňujú obludne skorumpovaných politikov pred spravodlivosťou, dokonca sa s nimi koordinujú, alebo s nimi priamo spolupracujú. Druhým, ešte šokujúcejším je šírenie propagandy Ruského teroristického režimu. Tretím je ich prístup k pandémii ochorenia Covid-19. Videli sme ako si viacerí politici, medzi nimi napríklad aj brat Mariána Kuffu Štefan teatrálne skladali rúška z tváre v parlamente, dokonca aj vtedy, keď sa pozeralo celé Slovensko. Podobne konal napr. aj spomínaný o. Kuffom zvelebený Štefan Harabin. Aktívne sa podieľali na huckaní ľudí proti protipandemickým opatreniam. Nech mi nikto nehovorí, že oni nevedeli, že toto povedie k zbytočným úmrtiam nevinných. Nevinných! Životy nevinných už nie sú zrazu dôležité? Ani len ľudské životy vôbec? Kultúra smrti ako vyšitá. A čo ďalšie toto podivné spojenectvo siahajúce od Fica až po Kotlebu, cez Danka, Harabina, a mnohých ďalších, vrátane Kuffovcov prezentuje? Je im jedno, či za našimi hranicami sú, alebo nie sú vraždení ľudia, znásilňované ženy. Oni ľuďom hovoria, že najdôležitejšou témou je tu drahší benzín. Naznačil to aj sám o. Kuffa vo svojej reči. Vraj “riešime kde tade, všeliake štáty, dookola všetko”. To nás vraj nemá zaujímať. Takže nech si aj čosi povraždia, aj čosi poznásiňujú, im je to vlastne jedno - ba dokonca podľa niektorých z tejto časti spektra vlastne majú na to Rusi tak trochu právo? Toto chcete učiť deti? Životy nevinných nás už nezaujímajú? Opäť kultúra smrti ako vyšitá. Toto majú byť tie pravoverné autentické pro-life postoje? Nie, nie je to tak, ako sa nám to snažia všetci títo Kuffovci a jemu podobní nahovoriť, že zo Západu sa valí kultúra smrti a skaza a my sme takí hlúpi, že si nevieme zvoliť tú ich kultúru života a záchranu pred skazou. Oni sami sú propagátormi kultúry smrti a skazy. Zákernej kultúry smrti, skrytej za zbožnou maskou. Máme tu dočinenia s temnom. Áno, aj takáto kultúra smrti sa sem valí. A je adorovaná - dokonca aj niektorými katolíkmi. A slovami o. Kuffu: “Zbabelí politici mlčia”. Tí, ktorým o. Kuffa tak oduševnene ďakuje.

O. Kuffa a jeho priaznivci hovoria veľmi veľa o ochrane detí. Chcú teda deti chrániť tak, že ich namočia do takéhoto morálneho bahna, kde si ani len toho žijúceho nectia? Kde je toto všetko normálne a prijaté? Chcú ochrániť Slovensko pred akousi prorokovanou skazou tým, že ho vrhnú do skazy? Chcú prenechať priestor výpočítavým, okato pretvarujúcim sa zlodejom, roztlieskavačom ruského teroristického režimu, ľuďom ochotným obetovať v mene boja proti liberalizmu úplne čokoľvek (vrátane toho najcennejšieho čo ľudia majú), fašistom a tak ďalej? Ľudí, ktorí sa okrem iného vysmievajú tomu, čo tu aj kresťania v roku 1989 vybojovali? Andrej Danko chcel v mene boja proti liberalizmu spojiť sily dokonca aj s komunistami. To už je čistý nonsens. Takéto prostredie je to, čo má chrániť naše deti? To akože naozaj? Takže na to, aby sa naše deti neučili “gender”, chcú ich učiť toto? A opýtajú sa niekedy liberálov, či im nevadí, že chcú toto učiť aj ich deti? Lebo ja sám, katolík, nechcem, aby takto zmýšľajúci ľudia učili raz moje deti čokoľvek.

Dnes je potrebné viesť zápas o tvár kresťanstva na Slovensku. Ak to neurobíme, nie len že budeme pred inovercami a neveriacimi vyzerať ako obludy, my sa nimi naozaj staneme. To sa naozaj spriahneme s hocikým, len preto že s nimi máme niečo spoločné, bez akýchkoľvek zábran? Ak s týmito Kuffovskými prúdmi nesúhlasíte, oni vás ihneď onálepkujú. Vraj ste “liberálny kresťan”. Tým chcú povedať, že existujú iba 2 možnosti. Buď budeme hlásať Ježiša Krista tak, ako hlásajú oni, tj. Ježiša nahnedlého, ktorý nerobí nič iné, než len bojuje proti liberálom a spojí sa v boji proti nim aj s diablom. A oproti tomu, ako keby existoval už len Ježiš liberálny, ktorý nerobí nič iné, než len každému na všetko poslušne prikyvuje. Ale to tak nie je. Medzi tým sú ešte ďalšie možnosti.

O. Kuffa hovoril v začiatku svojej reči o 3 plačúcich dievčatách. Ak budú v tomto pokračovať, obávam sa tu plačúcich detí bude ešte omnoho viac. To naozaj musíme stratiť svoju vlastnú tvár? To musíme naozaj čeliť všetkým dnešným zmenám takto?
 

Odporúčame

Blog
Kresťan a Bitcoin

Kresťan a Bitcoin

Správy o Bitcoine sa objavujú v médiách čoraz častejšie a častejšie. Aktuálna cena jednej mince je v čase písania tohto blogu neuveriteľných cca 63 500 $. Existuje však obrovské množstvo aj tzv. Alternatívnych kryptomien. Keď som prehľadával, čo píšu o kryptomenách kresťania v zahraničí, autori vo veľkej väčšine investovanie či obchodovanie s kryptomenami nepodporovali. Po dlhšom čase som si však všimol, že títo autori väčšinou vedia o obchodovaní na finančnom trhu aj o samotných kryptomenách málo. Môže teda kresťan investovať do kryptomien? Je to morálne? Pozrime sa na argumenty proti.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.