Zbierka: 250-tisíc na jedného utečenca. Vopred ďakujeme.

Zbierka: 250-tisíc na jedného utečenca. Vopred ďakujeme.

Ak niektorá krajina odmietne utečencov prijať, musí za jedného zaplatiť 250-tisíc eur.

To, čo komisia navrhuje, je vcelku prosté – ak v niektorom štáte počet žiadateľov o azyl prevýši o viac než polovicu vopred stanovenú kritickú hranicu, tak sa „prebytoční“ rozmiestnia v iných štátoch únie takisto podľa vopred stanoveného kľúča. Keď niektorá krajina odmietne utečencov prijať, musí za jedného zaplatiť 250–tisíc eur. (Trend, 12.5.2016)

Problém spoločného dobra je v tom, že nie každý zo spoločenstva chce dobro konať. Je potom správne niekoho nútiť, aby pomáhal?

Nechcem riešiť, čo riešenie je a čo nie, kto utečencov potrebuje hneď, kto až o 30 rokov a kto ich nenávidí. Zamýšľam sa nad tým, čo čakajú princovia únie od tohto návrhu. Tichý súhlas, ktorý spôsobí pochovanie tunajších (populistických) vlád pri ďalších voľbách? Alebo potom očakávane „nie“ v mene národov? Hrajú sa s našimi extrémistickými pnutiami, veď čo iné to môže priniesť? Doteraz reči euroskeptikov zostávali v krčmách, no z roka na rok sa hlásia v národných parlamentoch a už si ani nemusia robiť kampaň – kampaňou im je táto správa z tlače. Alebo si má Slovák povedať, že je celkom fajn dať utečencovi 250– tisíc eur na 5 rokov? To aby sa spustila nová migračná vlna – vlna stredoeurópanov putujúcich do Sýrie a späť, tváriac sa, že sú migranti – čakajúcich tiež na svojich 250–tisíc eur (rozumej 50–tisíc na rok, čiže cez 4000 eur na mesiac).

Je ťažko povedať, čo je dobro a čo nie. O to ťažšie je vysvetľovať, že zanedbané dobro má byť potrestané. Európska civilizácia vraj stojí na rímskom práve a kresťanských hodnotách. No argumentovať tento návrh týmito piliermi je naozaj drzé. 

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo