Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
12. máj 2016

Medzinárodný deň rodín 2016: Rodiny pre rodiny v zúfalstve

V súvislosti s Medzinárodným dňom rodín, Antoine Renard, predseda Európskej federácie katolíckych rodinných organizácií (FAFCE) hovoril dnes ráno na zasadnutí Interskupiny pre rodinu Európskeho parlamentu, ktoré sa konalo počas plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
Medzinárodný deň rodín 2016: Rodiny pre rodiny v zúfalstve

Zdôraznil úlohu rodiny v spoločnosti, odkazujúc na výzvy, ktorým dnes čelí Európa, a to s ohľadom na migračnú situáciu: "utečeneckých rodín hľadajúcich azyl v Európe, pretože sú nútené opustiť svoje domovy a krajiny nakoľko nie je zaručená ich bezpečnosť. Európa sa snaží nájsť riešenie, hoci sú v nej rodiny destabilizované, čím je oslabená spoločnosť. FAFCE volá po riešení, s ktorým súhlasia členské štáty a sú podporované rodinami pri dodržaní zásady subsidiarity."

Ako federácia zastupujúca rodiny, chceme presadiť svoju dobrú vôľu a súcit, najmä pokiaľ ide o sýrske a iracké rodiny postihnutých fenoménom azylu. FAFCE vyzýva Európsku úniu a vlády krajín Európy, aby riešili čo najskôr základné faktory tohto javu a odhaľovali všetky skutočné príčiny týchto hlbokých utrpení. FAFCE zdôrazňuje, že rodina nesmie byť považovaná za pešiaka, ktorým sa môže hýbať z jedného miesta na druhé na svetovej mape, ako zdroj pre sociálneho rozvoja a pokroku. Rodina je základnou jednotkou každej spoločnosti.

FAFCE je pripravené spolupracovať so predstaviteľmi vlád a Európskej únie, s cieľom hľadať spoločné riešenia pre rodiny, ktoré sú nútené opustiť svoje domovy. FAFCE je ochotné ponúknuť aktívnu podporu zapojením pridružených organizácii, pokiaľ sa našlo riešenie a dohodlo sa o ňom na úrovni štátu.

FAFCE vyslovuje obavy a znepokojenie, aby sa pristupovalo k utečencom a migrantom s rešpektom, nádejou a vierou, ako vykúpenie a zahojenie nenávisti, zúfalstva a nedôvery.

K tomuto vyhláseniu Klub mnohodetných rodín, ako člen FAFCE dodáva, že Slovensko, podobne ako Maďarsko, Poľsko, pobaltské republiky majú vlastnú skúsenosť s utečencami, lebo len útekom si zachraňovali holé životy. Preto chápeme tak isto, ako naši kolegovia z okolitých krajín, že je rozdiel medzi ekonomickými migrantmi, ktorí často na základe nesprávnych informácií podliehajú vidine ľahkého života a utečencami zachraňujúcimi si holé životy. V každom prípade sú to ľudia v núdzi, či už si ju zavinili sami, alebo nie.

Voľne parafrázujeme dávne vyjadrenie nášho O. kardinála Tomku, ktorý reagoval na nedostatočnú pôrodnosť v Európe poznámkou, že v histórii je častý jav, že dochádza k výmene národností. Možno stojíme práve na začiatku tohto procesu.

 

FAFCE (Federácia katolíckych rodinných organizácií Európy) bola založená v roku 1997 s cieľom podporovať a udržiavať kresťanské hodnoty rodiny, v rámci “rodiny rodín”. Má členov v 16 členských krajinách: Francúzsko, Nemecko, Írsko, Taliansko, Rakúsko, Litva, Slovensko, Maďarsko, Českú republiku, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Chorvátsko, Veľká Británia, Malta a Ukrajina. Klub mnohodetných rodín je členom FAFCE od roku 2008.

Inzercia

Celý život hľadajúci. Ale aj nachádzajúci, aby som vytrval hľadať ďalej. Ceniaci si život, lebo život je najväčší dar, ktorý sme dostali. Ale aj preto, lebo spolu s manželkou sme ho mohli dávať, boli sme pozvaní plným priehrštím rozdávať. Vzdelanie? Prečo sa na to pýtate, aj tak som vždy robil čosi iné!

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
tí blázni za možnosť voľby...

tí blázni za možnosť voľby...

Možno ste si už všimli takých divných ľudí, čo každé ráno stoja pred nemocnicou vo vašom meste. Mám pre vás dobrú správu - sú po celom Slovensku. Čiže nezbláznili sa len vaši spolumesťania. :) V rámci slobody im bolo na viacerých miestach zakázané stáť priamo pred nemocnicou (lebo veď čo ak niekoho nastrašia tým svojím...státím...).

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.