Identita ženy & Identita muža

Odvážim sa tvrdiť, že toto je momentálne (možno okrem vzťahov) najobľúbenejšia téma mladých kresťanov. Povedala by som, že je to obranná reakcia na dnešnú dobu, keď sa nás svet snaží presvedčiť, že si svoje pohlavie môžeme vybrať, pretože fyzická stránka nehrá žiadnu úlohu. Ľudia asi potrebujú počuť, že ženy a muži sú rozdielni a potrebujú sa zaradiť do nejakej kategórie. Hľadať istoty v neistom svete je pochopiteľné. Avšak nemôžem súhlasiť s formou, akú toto hľadanie istôt naberá.

Zdá sa mi, akoby sa články/knihy/prednášky snažili vyriešiť krízu identity napasovaním presných charakteristík na každé pohlavie. Toto sú muži. Toto sú ich túžby. Takto sa muži majú správať. Toto sú ženy. Toto sú ich túžby. Takto sa majú ženy správať. Toto všetko si vypočujte, prijmite to a budete rozumieť sami sebe, aj opačnému pohlaviu.

Žarty o nedorozumeniach medzi pohlaviami už dávno patria medzi vďačné témy. „Sú iba dva spôsoby ako porozumieť žene. Prvý nefunguje a druhý neexistuje.“ Ale ak by kresťanský muž predsa len chcel ženám porozumieť, mal by si prečítať Očarujúcu alebo niečo podobné a hneď bude mať vo veci jasno.

Ale ja nie som prednostne žena. Ja som hlavne ja. A to okrem môjho pohlavia zahŕňa aj moju štátnu príslušnosť, moje náboženstvo, moje záujmy, ľudí, ktorých poznám, moje študijné zameranie a moju výchovu. Moju identitu utvárali knihy, ktoré som čítala, náboženstvo, ktorým sa snažím riadiť a ľudia, ktorí ma vychovali. A ak ma chce niekto pochopiť, Očarujúca mu nepomôže. Správnou cestou je rozhovor, pretože nie všetky generalizácie o identite ženy sa na mňa vzťahujú. A nevzťahujú sa ani na mnoho iných žien. A nie vždy sú správne.

Pozrime sa na identitu ženy. Podľa knihy Očarujúca (Stasi & John Eldredge) má žena tri túžby: byť krásna, byť súčasťou dobrodružstva a byť milovaná.  Zdá sa mi, že sa tu pokúšame napasovať moderné štandardy na kresťanstvo. V dnešnej dobe totiž žena musí byť krásna, a keď nie je, necíti sa prijatá a má pocit, že nespĺňa spoločenské požiadavky. Áno, z tohto dôvodu vznikajú mnohé zranenia. Kresťanstvo by však malo ľudí učiť prijať svoje nedostatky a byť s nimi zmierený. Namiesto toho mladé dievčatá učíme, že žena zjavuje krásu Boha, a že skutočná krása vychádza zo srdca. Dobre. To, že krása vychádza zo srdca, je pravda. Ale toto by mala byť vlastnosť každého kresťana, bez ohľadu na jeho pohlavie. Každý kresťan by mal mať krásne srdce a „zjavovať tak krásu Boha“. Vzali sme kresťanskú cnosť a podľa svetských požiadaviek sme ju napasovali na ženy, aby sme naplnili ženskú túžbu byť fyzicky krásna. Spájame svetské a kresťanské požiadavky a namiesto sebaprijatia vytvárame pohodlnú ilúziu.

Muži majú byť zase silní a odvážni. Ako som nedávno počula od jedného dievčaťa – majú byť skalami, na ktoré sa ženy môžu spoľahnúť. Ja by som od svojho muža nikdy nežiadala, aby bol pevnou skalou. Prekonávať strach a zostávať silný aj pri ťažkostiach by malo patriť do cností každého kresťana. Chcem, aby sa mi môj muž mohol zdôveriť so svojimi ťažkosťami. Aby som mu mohla byť oporou v jeho ťažkých chvíľach. Aby sa nemusel hrať na to, že sa nič nedeje, a potom od zúfalstva a bezmocnosti skočil pod vlak. V manželstve sú vždy dvaja a majú si byť vzájomnou oporou. Opäť tu vidím snahu napasovať akési hollywoodske ideály silných, mužných superhrdinov, ktorí zachraňujú svoje krásky, na kresťanských mužov. Prednedávnom som sa začala venovať indickej kinematografii a bola som veľmi príjemne prekvapená. Muži v týchto filmoch sa vôbec neboja prejaviť slabosť, dokonca vyroniť slzu, napriek tomu, že v Indii je tradičné rozdelenie mužských a ženských rolí ešte výraznejšie, ako u nás.

Ženy sú teda krásne princezné a muži Boží bojovníci. Ja som presvedčená, že kresťan by mal v živote mať oveľa väčšie túžby a ciele, ako splniť si detský sen...

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Ďalšie články autora