Ako si v huštine rôznych závislostí zachovať svoju slobodu

Za politickú slobodu sa dá bojovať spoločnými silami občianskej angažovanosti. Za osobnú, človeka dôstojnú slobodu, si musí človek zabojovať všetkými silami svojej osobnosti

Politická sloboda nám už 27 rokov umožňuje robiť množstvo zaujímavých činností - aj takých, čo sú zamerané na uspokojenie stále pestrejších potrieb a sofistikovanejších podôb zábavy. Ponuky stále narastajú a sú stále neodbytnejšie.

Namiesto radosti z toho, čo nám môže obohatiť život, nám však odrazu zasvieti kontrolka STOP!

Čo sa to deje? Lekári ľudského ducha, psychológovia a psychiatri s rastúcim znepokojením konštatujú vznik nových a doteraz skoro nebadaných závislostí a nárast počtu závislých ľudí. Alkohol, nikotín, drogy, hazardné hry - strašiaky z dávnej minulosti i aktuálnej súčasnosti vo vedomostnej spoločnosti nielen neustupujú, ale narastajú a obsadzujú nové pozície v štruktúre obyvateľstva. Ich abúzus sa šíri do stále nižších vekových kategórií a pribúda najmä u krásneho pokolenia - u žien.

Čo robiť!

Čo sa týka drogovej závislosti odborníci z Centra na Hraničnej ulici v Bratislave už dávno získali takúto skúsenosť: "Kto prežíva detstvo v rodine, kde je radostná atmosféra, nesiahne tak ľahko po droge". Johann Hari /https://www.facebook.com/chasingthescream/ vo svojej najnovšej knihe hovorí: "Opakom závislosti nie je triezvosť. Je ním blízkosť s ostatnými ľuďmi." A prináša nesmierne podnetné výskumné výsledky, ktoré jeho tézu dokazujú. Od boja proti drogám presúva dôraz na podnetné činnosti, na budovanie priateľských vzťahov. Žiadna človeka dôstojná náhražka za priateľstvá a lásku blízkych ľudí nefunguje! A liek na osobné problémy zo straty ľudskej blízkosti? Výstižne to vyjadril doktor Silvester Krčméry, svedok slobody viery v časoch totality: "Keď máš osobné problémy, začni sa zaujímať o problémy druhých ľudí." Mnohokrát odskúšané, funguje! Aj krása prírody je liekom na bolesti človeka. Mám to overené: keď mi ako študentke krátko za sebou zomreli obidvaja rodičia a ani blízkosť súrodencov nezaberala, vnímala som v tichu prírody lahodu jej krásy ako pohladenie.

A čo tie nové typy závislostí?

Počítače, tablety, mobily - dôvod na oprávnenú hrdosť z výdobytkov vedy a techniky: V prepojení na internet a jeho sociálne siete, zacieľujú pohľad mladých, starých aj detí predškolského veku na maličkú obrazovku. A tá odrazu zacláňa pohľad na nádheru hviezdnej oblohy, na kvety v oknách či v predzáhradkách domov a najmä na ľudí okolo: doma, v dopravných prostriedkoch, v škole. Problémom je, že tá maličká obrazovka má takú príťažlivú silu, že človek, keď sa jej vydá napospas, sa nevie od nej odtrhnúť. Nájde sa "manažér voľného času" pre konkrétne deti či dospelých, ktorý zaujme inou činnosťou, v ktorej majú prím vzťahy? Veď to je práve naša najakútnejšia potreba: ľudská blízkosť "mojich" ľudí.

Nakupovanie, aj na to sa dá získať závislosť. Vníma sa, ako dynamické vytrhnutie zo starostlivosti o deti, ktorú sme si urobili monotónnym prostredím? Treba si dať pozor, viem, o čom hovorím. Keď som bola dlhšie s deťmi doma, tiež prichádzali pokušenia. Skúsenosť ukázala, že tá "domáca škôlka" môže byť veľmi tvorivým "podnikaním", na radosť deťom aj mamičke. A najmä spoločenstvo druhých mamičiek môže byť veľkým obohatením.

V oblasti jedál a nápojov sú tiež riziká získať si nejakú tu závislosť. Najmä ak to obchodné reťazce finančne motivujú. Nezahanbí našu všežravosť ani spomienka na ľudí vo svete i v konkrétnych krajinách, ktorým chýba to najzákladnejšie?

Keď nám chýbajú peniaze, nuž, žiadny problém, hovoria nám "podnikatelia" v oblasti hazardných hier: u nás to môžete vyhrať - alebo môžete prehrať aj posledný cent, aj vzťahy vo svojej rodine a možno aj strechu nad hlavou. Ak zapojíme svoju tvorivosť do poctivého hľadania zárobku, možno aj osvojením si nejakého remesla, hracie automaty nám pripadnú ako strata času.

A mohli by sme pokračovať...

Aká je diagnóza príčin tak masívneho vzniku závislostí? To chce určite odborné štúdie, rôzne prieskumy a výskumné sondy a rozlišovanie podľa typov závislostí, čo nie je poslaním tohto blogu. Nič však nebráni nikomu z nás, aby sme aj seba tak trocha skúmali: prečo to a ono chcem a "musím" robiť či mať? A zmapovať si svoje vzťahy a možnosti, urobiť niekomu život o kúsok krajší.

Možno to nie je ešte plné riešenie našich osobných problémov so závislosťami, ale azda sme na stope...Východiskom na prvom mieste je pravda, tvrdá pravda o vlastnej ľudskej slabosti a možno hodnotovej a duchovnej prázdnote. A tiež pravda o neodbytnosti vecí, postojov, prostredí, ktoré nás zvádzajú a pripravujú o korunu nášho človečenstva, o našu osobnú slobodu. A pravda o tom, kto by sa v mojom prostredí potešil môjmu záujmu o jeho/jej problémy.

 

Veľa napovie aj výrok dvoch zástupcov duchovného sveta. Pápež František a patriarcha Moskvy a celej Rusi Kyrill v spoločnom Vyhlásení na Kube 12. marca 2016 konštatujú: "V našom svete postupne miznú duchovné opory ľudskej existencie." Každý si podľa svojho osobného pozorovania a skúsenosti môže upresniť... Odpoveď je na každom/každej z nás...

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo