Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
19. apríl 2016

Keď neúspech môže znamenať nový začiatok

Dnes začína parlament diskutovať o programovom vyhlásení vlády. Výsledok volieb pre mňa znamená, že môžem sledovať toto i ďalšie politické dianie len ako divák či komentátor. Na druhej strane vďaka podpore vyše 10 tisícom voličov mám pocit akejsi povinnosti dotiahnuť moju kandidatúru do aspoň trošku zmysluplného záveru. Do konca, ktorý by mohol znamenať nový začiatok pre kresťanskú demokraciu na Slovensku. Myslím si, že kandidatúra Milana Majerského na post predsedu KDH má šancu byť tým začiatkom.
Keď neúspech môže znamenať nový začiatok

Voľby znamenali pre KDH studenú sprchu. Pre mnohých úplne nečakanú, ale pre tých, ktorý dlhodobejšie vnímali situáciu v KDH, to až také prekvapenie nemuselo byť. Pre mňa osobne bola počas kampane najsmutnejším zistením obrovská miera skepsy a znechutenia členov a sympatizantov hnutia. Dokonca viacerí členovia sa už nechystali voliť hnutie a ani ho napokon nevolili. Vedel som, že určitá skepsa tu je, ale až taká? Dnes z toho pramení základná odpoveď na otázku, čo potrebuje KDH pre to, aby nabralo na sile. Proti skepse je možné postaviť iba nádej.

A o to som sa usiloval v týždňoch po voľbách. Absolvoval som množstvo rozhovorov s mojimi priateľmi, s viacerými mienkotvornými konzervatívcami na Slovensku, ale tiež s rádovými KDH-ákmi, či občanmi, ktorí sledujú politiku len okrajovo. Chcel som pomôcť hnutiu pri sebareflexii, čomu som venoval tiež nejaký čas.  Žiaľ o môj pohľad vedenie hnutia neprejavilo záujem. Uvedomil som si jedno, že ak má mať KDH šancu, musí absolvovať radikálnu zmenu. Preto som už neplytval energiu tým smerom, kde nebol funkčný prijímač a svojou troškou som sa snažil byť nápomocný pri kreovaní „nového“ KDH. Výsledkom hodín úvah, rozhovorov, analýz, snáh o pravdivý pohľad dovnútra a realistický pohľad dopredu viacerých zainteresovaných je kandidatúra Milana Majerského na predsedu hnutia. Myslím si, že len táto alternatíva prináša pre súčasnú ťažkú situáciu hnutia zmysel, nie preto, žeby bola ideálna (taká pri súčasnom stave hnutia neexistuje), ale preto, lebo najreálnejšie zodpovedá potrebám z pohľadu interného i externého prostredia a zároveň má potenciál priniesť nádej.  

Milan to nedá sám, ale len s podporou tímu schopných ľudí, ktorí budú ťahať za jeden povraz. A ani to nezaručí zaručený úspech. Ale výrazne k nemu môže pomôcť dopyt po reštarte KDH, ktorý je cítiť nielen zo strany členov hnutia, voličov a bývalých voličov, ale aj z prostredia mimo KDH. Držím Milanovi palce, aby sa mu podarilo obklopiť sa kvalitnými ľuďmi a ponúknuť to, čo ľudia asi najviac očakávajú – politiku zameranú na potreby ľudí, autenticitu, dynamiku, i otvorenú komunikáciu.

Som si istý, že tento pokus má zmysel. Zmysel pre to dobré, čoho je KDH nositeľom -  odkazu novembra ´89, zápasov za demokratický charakter našej krajiny, odvážnych reforiem, ochrany hodnôt. A zároveň tento pokus môže znamenať prečistenie pomerov v KDH a novú etapu pre kresťanskú demokraciu na Slovensku.

Foto zo spustenia predvolebnej kampane v Poprade.

Inzercia

generálny manažér KDH, dlhoročný pro-life a pro-family aktivista, hlavný koordinátor Národných pochodov za život v Bratislave a v Košiciach, spoluzakladateľ Fóra života a projektov Poradňa Alexis a Zachráňme životy, správca Nadácie Prameň, profesionálne sa tiež venuje manažmentu a marketingu zvlášť mimovládnych organizácií

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.