Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
19. apríl 2016

O intelektuálnej výbave bláznov

V Európe sa svojho času stalo toto: Časť hrdinov kresťanského panteónu sú mučeníci. Vzdorovať nenávisti, ktorá je tupá, umožňuje mučeníkovi udržať si pocit prevahy. Ak vás však vtipne glosuje Voltaire a ironicky sa pritom usmieva, cítite sa nepochybne ako hlupák. Byť hrdinom pre Krista by chcel byť kadekto. Byť preňho bláznom málokto.
O intelektuálnej výbave bláznov

Ešte pred Aristotelom sa tvrdilo, že komédie majú didaktický účel. Smejeme sa na slabostiach a malosti postáv, tým si uvedomíme, ktoré vlastnosti sú hodné výsmechu a keďže sa mu chceme vyhnúť, budeme sa snažiť zobrazovanému správaniu vyhnúť. Nebudem vás napínať do druhej tretiny textu aby som napísal, že si myslím, že to nefunguje. Najmä preto, že vo výsmechu je odsúdenie a vedomie vlastnej nadradenosti. Niežeby sa to pri pozorovaní komédií nedialo – odsúdenie a výsmech – len  hovorím, že to nefunguje na výchovu a sebavýchovu.

Teória o výchovnej funkcii komédie je už stará. V súčasnej demokracii však potrebuje modifikáciu. Kým kedysi existoval úzus o tom, čo je dobré a čo nie, dnes sa dá o hranici medzi dobrom a zlom demokraticky hlasovať.

Preto môže byť na smiech čokoľvek, ak sa na tom zhodne dostatočne veľké množstvo divákov. Stačí, že presadí svoju demokratickú vôľu tým, že vysmeje to, s čím je v rozpore. Takže už nie komédia vychováva publikum, ale publikum vychováva komédiu. A výsmech sa stal zbraňou demokratického obecenstva. Ono vie o svojej sile. Táto sila však trvá, len kým trvá konsenzus. A zažíva svoju nadradenosť – to, čomu sa smeje, odsudzuje. Nadradenosť trvá, len kým nepríde iný súd.

Tento mechanizmus – útok smiechom – som si všimol pri udalostiach v súvislosti s aktivitami Islamského štátu (ďalej ISIS). V istej chvíli sa po internete začali šíriť fotky žoldnierov ISIS, ktoré mali namiesto hláv v čiernych kuklách, alebo zarastených brád, hlavy žltých kačiatok. Podobná metóda bola zvolená, keď bolo uzavreté pre policajné akcie v roku 2015 centrum Bruselu. Polícia požiadala civilov, aby na svojich kontách na sociálnych sieťach nepublikovali žiadne fotky mesta a svojho okolia, prípadne opisov situácie, ktoré by mohli zmariť protiteroristickú akciu. Ľudia najprv zverejňovali fotky svojich mačiek, neskôr upravené fotky mačiek do podoby bojovníkov-teroristov, alebo rytierov jedi. Neskôr polícia a médiá hodnotili počiny obyvateľov Bruselu ako hrdinské. V oboch prípadoch sa podarilo vysmiať sa nepriateľovi. Smiechom bol označený za hodného súdu a zároveň bola potvrdená intelektuálna nadradenosť tých, čo sa smejú. Či niekto chcel teroristov výsmechom vychovávať, to neviem. Obávam sa, že smejúcim sa šlo iba o vlastnú pozíciu a status quo. Myslím si to preto, že za celý čas, odkedy sa na blízkom východe začali diať zverstvá a genocída kresťanov a náboženských menšín, som sa nikde nedozvedel, čo je podstatou ISIS. Za aké-také pokusy dopátrať sa podstaty pokladám dve otázky, ktoré kládli niektorí moji známi: „Odkiaľ majú zbrane a kto od nich kupuje ropu“. Odpovede sú už dnes známe. Nie sú politicky korektné. Aj tieto otázky však pokladám za príliš pragmatické. Sú to vlastne otázky typu AKO, nie PREČO. Odpovede som sa dočkal v článku – zatiaľ jedinom, ktorý som zaregistroval – ktorý analyzuje teológiu islamského štátu. Podľa neho v posolstvách, ktoré vravia teroristi vo videách tesne predtým, než niekomu ublížia, prehliada západná kultúra celé kusy správ – lebo jej ISIS nestál za to, aby ho pochopila. Niežeby bola sila v pochopení samotnom. Intelektu takú moc neprisudzujem. Ale Exupéry napísal, že poznávame len to, čo milujeme. Ak by to bola pravda, konflikt by zanikol, pretože by sa nepriatelia namiesto nenávisti milovali.

Okrem výsmechu som si všimol ešte jednu metódu, ktorú táto kultúra používa voči ISIS. Namiesto označenia ISIS, ktoré v sebe pripúšťa fakt, že nejaký Islamský štát existuje, ho premenúva na DAESH – čo je síce voči označeniu ISIS synonymné, avšak údajne ISIS uráža. Navyše však DAESH znie podobne ako arabské DAHES, čo znamená – podľa jedného zo zdrojov – bigot, ktorý vnucuje iným svoje presvedčenie.

Nebudem vás ďalej napínať tým, aby som zatajoval, kam tieto úvahy smerujú. Myslím si, že výsmech postavený na intelektuálnej nadradenosti a obvinenia z bigotnosti sú metódy, ktoré má Európa odskúšané na miestnych kresťanoch a preto ich skúša aj na ďalšiu skupinu, ktorú by mala charakterizovať jej náboženskosť.

V Európe sa svojho času stalo toto: Časť hrdinov kresťanského panteónu sú mučeníci. Vzdorovať nenávisti, ktorá je tupá, umožňuje mučeníkovi udržať si pocit prevahy. Ak vás však vtipne glosuje Voltaire a ironicky sa pritom usmieva, cítite sa nepochybne ako hlupák. Byť hrdinom pre Krista by chcel byť kadekto. Byť preňho bláznom málokto. Preto sa kresťania, ktorým viac záleží na mienke publiku, než na mienke živého Boha, v Európe stiahli. Plénum zahlasovalo za to, že to, čo ponúkajú, je na smiech. A oni, nežijúci v kráľovstve svojho kráľa, ale v demokracii, uverili. Ale nie všetci. Mnohí sa pokúsili výsmechu založenom na intelektuálnej nadradenosti vzdorovať vlastným intelektuálnym vzopätím. Ale zatiaľ čo liberál je tolerantný - bohov môže byť podľa liberála koľkokoľvek, (...a o tom, čo je tolerancia, sa hlasovalo na 33. zjazde plebejského pléna. Zhoda bola takmer jednohlasná, až na pár komediantov a bigotov), podstatou kresťanstva je žiť vo vzťahu s jediným Bohom. Takže intelektuálne ostrie kresťana, ktorý chcel rozumom obhajovať výlučné postavenie kresťanstva, bolo otupené označením za bigota. Mimochodom, myslím, že snaha prevýšiť neznaboha intelektom spadá do oblasti  boja, ktorý sa vedie mocou a silou, ale nie Božím Duchom.

Čo dodať na záver, moji smiešni a bigotní bratia, ktorých milujem? Moji usmievaví a tolerantní priatelia, ktorých milujem? Moji zverskí a diabolskí nepriatelia, ktorých miluje Boh a ja sa to od neho naučím, keď s ním budem tráviť dosť času, až vás tá láska zlomí a oddelí od diabolského vo vás?

 

Inzercia

PS: O prípade, keď to kresťana šľahne na druhú stranu, teda riadne doprava politického spektra, napíšem azda nabudúce.

 

Foto:

https://sk.pinterest.com/pin/54184001741430919/

 

Zdroje:

https://www.facebook.com/search/top/?q=Vox%20daesh

https://www.postoj.sk/9205/co-isis-skutocne-chce

Odporúčame

Blog
Novinka - strelný apoštolát

Novinka - strelný apoštolát

Každý kresťan pozná Ježišove slová: "Choďte do celého sveta a hlásajte evanjelium všetkému stvoreniu." ( Mk 16,15 ) My sme často veľmi zaneprázdnení dennými starosťami. Ale jestvuje riešenie - STRELNÝ APOŠTOLÁT

Blog
Ako chce vláda znižovať nezamestnanosť

Ako chce vláda znižovať nezamestnanosť

Vláda schválila svoj program na nadchádzajúce obdobie v podobe programového vyhlásenia a okrem iného sľubuje vytvorenie 100 tisíc nových pracovných miest prostredníctvom podpory hospodárskeho rastu.