Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
14. apríl 2016

Ako chce vláda znižovať nezamestnanosť

Vláda schválila svoj program na nadchádzajúce obdobie v podobe programového vyhlásenia a okrem iného sľubuje vytvorenie 100 tisíc nových pracovných miest prostredníctvom podpory hospodárskeho rastu.

Zostáva iba dúfať, že sa nejedná o dočasné pracovné miesta za cenu vysokých nákladov, ktoré z dlhodobého hľadiska nezamestnaným nepomôžu.

Ak chce vláda zvyšovať hospodársky rast, musí dbať na zvyšovanie kvality podnikateľského prostredia, ktorá sa dlhodobo znižuje. Podnikatelia už od r. 2006 hodnotia podnikateľské prostredie na Slovensku veľmi negatívne. Vláda sa v PVV zaväzuje , že bude monitorovať podnikateľské prostredie s cieľom identifikovať zlyhania trhu „ ...  Monitoring by mala však predovšetkým zamerať na zlyhania vlády v tejto oblasti. V opatreniach, ktoré má v pláne vláda prijať na zlepšenie podnikateľského prostredia však chýba výraznejšie zníženie daní z príjmov ( okrem zníženia dane z príjmov PO), zníženie poistných odvodov, zjednodušenie legislatívy vzťahujúcej sa na podnikanie a jej výraznejšia stabilita a flexibilnejší zákonník práce. Vláda zároveň dáva jasný signál, že neplánuje šetriť na svojich výdavkoch, vyrovnaný rozpočet plánuje až v r. 2020 a zrušenie daňových licencií plánuje až v r. 2018.  Bez týchto opatrení sa kvalita podnikateľského prostredia nebude výraznejšie zvyšovať. Bez zvyšovania tejto kvality , podnikatelia nevytvoria dodatočných 100 tisíc nových pracovných miest.

Vláda sľubuje zníženie miery evidovanej nezamestnanosti pod 10 %. Nehovorí však , či zníži skutočnú mieru nezamestnanosti alebo chce znížiť virtuálnu mieru evidovanej nezamestnanosti, ktorá nemá nič spoločné so skutočnosťou. Doteraz vláda znižovala iba tú virtuálnu mieru nezamestnanosti, tak aby vykazované percento bolo čo najnižšie. Vo februári 2016 bola evidovaná miera nezamestnanosti  12,0 %  a nie  10,09 % ako to prezentovala vláda. Rozdiel predstavuje takmer 2 p. b. čo je 51 873 evidovaných nezamestnaných, ktorých vláda pred svojimi oficiálnymi štatistikami ukrýva.  

 

Inzercia

Odporúčame

Blog
Priority budúcej vlády

Priority budúcej vlády

Dohoda o budúcej vláde je na spadnutie. Budúci koaliční partneri sa dohodli veľmi rýchlo, čo vzbudzuje oprávnené otázky a obavy.

Blog
Takto by malo vyzerať moderné KDH, prijateľné pre ĽUDí!

Takto by malo vyzerať moderné KDH, prijateľné pre ĽUDí!

Veľmi veľa ĽUDí nám fandí a to je naša sila a nádej a keď to spojíme so silou prichádzajúcou z neba, sme odhodlaní, sme pripravení, sme zapálení, sme silní, sme kreatívni, sme pracovití, sme bojovní, sme moderní, sme zodpovední, sme atraktívni, sme ĽUDia z novej generácie a sme pripravení vyhrať!

Blog
Vládny program 2016 – 2020

Vládny program 2016 – 2020

Dnes bol neoficiálne zverejnený vládny program. Spomína slovo sociálny 73x. Rodina 16x, z toho v časti o sociálnej politike 11x. To ale ešte neznamená, že je prosociálny a prorodinný. Vládny program splnil moje očakávania.