Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
29. marec 2023

Čo nie je slobodné, nemá moc.

35. výročie Sviečkovej manifestácie (25.3.2023, príhovor pri pamätníku Sviečkovej manifestácie). Pred 35 rokmi som mal na Hviezdoslavovom námestí možnosť na vlastnej koži zažiť, čoho je schopná ozbrojená sila komunistického režimu proti svojim pokojne zhromaždeným občanom.
Čo nie je slobodné, nemá moc.

Oni žiadali iba to, na čo de jure mali právo, ale čo režim s materialistickou marxisticko-leninskou ideológiou považoval za nebezpečné a neprijateľné. Nebol ochotný a ani schopný dialógu a slobody.

Orgány verejnej moci nepovolili verejné zhromaždenie, pretože zvolávateľ, František Mikloško, ako súkromná osoba údajne nie je schopný zabezpečiť pokoj a verejný poriadok. Na námestí bolo mnoho provokatérov, ktorí kopali do policajných áut a snažili sa vyprovokovať potýčky s políciou. Iba obrovská snaha a pokojamilovnosť tých, ktorí sa cielene zúčastnili Sviečkovej manifestácie, zabránili väčšiemu krviprelievaniu. Je obrovskou iróniou, ale súčasne i charakteristikou vtedajšieho režimu, že to ohlušujúce peklo, ktoré ozbrojené zložky na námestí rozpútali, orgány štátu de facto nazvali „verejným poriadkom a pokojom“.

Totalitný režim sa všemožne snažil vzbudiť a udržať v ľuďoch strach – napr. deň pred a v deň demonštrácie sa v uliciach Bratislavy objavili obrnené transportéry, šírili sa informácie, že na námestí sa môže aj strieľať, že nemocnice sa na to pripravujú zvýšením počtu krvných konzerv. Dovolím si povedať, že ľudia tým, že v takom počte dokázali prísť na námestie s horiacimi sviečkami v rukách a s modlitbou na perách, nahnali strach režimu. A práve prekonanie strachu zo strany demonštrantov, ich ochota čeliť riziku, že sa dostanú do väzenia alebo budú vystavení inému prenasledovaniu, bolo tým víťazstvom, ktoré dláždilo cestu k Novembru '89.

Použitie sily zo strany režimu ukázalo jeho slabosť. Morálne prehral nielen tento boj na Hviezdoslavovom námestí 25. marca 1988, ale prehral aj celú vojnu o rok neskôr, v annus mirabilis - pamätnom roku - 1989.

Tohoročná pripomienka Sviečkovej manifestácie sa nesie v duchu hesla: NEBOLI SME ĽAHOSTAJNÍ. VTEDY ANI DNES.

Myslím, že čo sa týka minulosti, je zrejmé, že to tak bolo. Sme vďační všetkým zúčastneným a zvlášť organizátorom, ktorí zobrali na seba podstatnú mieru zodpovednosti. Pri pohľade na dnešnú spoločnosť vnímame, že s ľahostajnosťou, konzumizmom, egoizmom a uzavretosťou, sa, žiaľ, stretáme až príliš často.

Sviečková manifestácia nás môže inšpirovať k hlbokým lekciám pre život.

Nič, čo nie je pravdivé, nepretrvá. Skôr či neskôr sa ukáže, že obsah nemá deklarovanú hodnotu.

Inzercia

Nič, čo nie je slobodné, nemá moc. Len keď konáme z hlbokého presvedčenia, dokážeme prekonať všetky prekážky.

Nič, čo nie je v súlade s prirodzenosťou človeka, ho nenaplní skutočným šťastím. Naša prirodzenosť sa totiž nedá trvalo klamať.

Nič, čo nesmeruje k láske, neuspokojí srdce človeka. Veď sme stvorení z lásky a pre lásku.

Ako zdôraznil na včerajšom kolokviu za účasti pani prezidentky gréckokatolícky biskup Peter Rusnák, veriaci sú pripravení aj dnes byť obohatením pre spoločnosť.

Kiež iskra ducha, ktorá horela na tomto námestí pred 35 rokmi, inšpiruje čím viacerých aj dnes k zápasu o autentické ľudské práva a spoločné dobro. Aby bola spoločnosť zdravšia. A aby nás život znova viac bavil.

Pavol Kossey, podpredseda FKI

Môj otec mi ešte pred mnohými rokmi, keď sme o internete ani nechyrovali, povedal, že je príliš veľa tých, čo chcú písať, ale kto to všetko bude čítať? V čase internetu to platí ešte omnoho viac. Sám sa čudujem, odkiaľ beriem odvahu do tohto mora písačiek pridať ešte aj tú moju kvapku. Ak obohatím jedného človeka, nepísal som nadarmo. Chcem sa deliť o to, čo ma teší, trápi, inšpiruje, obohacuje. Takže to budú témy ako náboženstvo, politika, ľudské vzťahy – a uvidíme, čo život ešte prinesie... Vidím život z rôznych perspektív - pracoval som v technickej oblasti, v cirkvi, v politike a teraz pracujem v mimovládnej organizácii.

Odporúčame

Blog
Čo mi dali stretká

Čo mi dali stretká

Osobné ústne svedectvo v rámci prezentácie novej knihy Jána Šimulčíka: GENERÁCIA NÁDEJE - malé kresťanské spoločenstvá 1969 – 1989, v Šintave, 30.4.2022

Blog
 MMM - Moja Mama Marta

MMM - Moja Mama Marta

Prežila intenzívny, ale krátky život v totalite, v ktorej sa jej talenty mohli iba málo prejaviť.  Zomrela 53 ročná, dnes je 57. výročie tejto udalosti. V roku 1996 som o týchto časoch napísal knihu Lúčenie. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.