Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
27. marec 2023

MMM - Moja Mama Marta

Prežila intenzívny, ale krátky život v totalite, v ktorej sa jej talenty mohli iba málo prejaviť.  Zomrela 53 ročná, dnes je 57. výročie tejto udalosti. V roku 1996 som o týchto časoch napísal knihu Lúčenie. 
 MMM - Moja Mama Marta

Po operácii rakoviny prsníka v r.1951 mala 39 rokov. Sužovali ju choroby, operácie a prenasledovania eštebákov - vyšetrovania a domové prehliadky jej tiež skrátili život. Po prvej operácii sa dožila, ako Ezechiáš, predpovedaných 15 rokov (2 Kr, 20, 1-6) a jeden mesiac, aby vo Veľkom pôste, 27.3.1966 v svadobnú noc svojej dcéry zomrela na rakovinu pľúc.

Slobody sa nedožila, hoci o nej celý život snívala. Do smrti pracovala v náboženskom disente, jej najväčším snom bol pád komunizmu a náboženská sloboda. Z napätí prenasledovaní mávala „trasenie srdca“, poplachový balíček s najpotrebnejšími vecami bol vždy pripravený. Hocikedy mohli zazvoniť, urobiť domovú prehliadku a zavrieť ju.

Bola rodená spisovateľka. Jej talent profesorky slovenčiny a francúzštiny, láska ku každému človeku, najmä k tým, ktorí jej mali málo a obetavosť do krajnosti, sa za komunizmu nemohli naplniť. Jej orientáciou bol Boh, v ktorého pevne verila.

Bola vždy veselá a optimistická, vďačný som jej za veľa. Mala dar nadviazania priateľského kontaktu s každým človekom, denne sa rozdávala v prospech druhých, mala cit pre spravodlivosť, ľúbila deti. Veľmi ovplyvnila moje názory a môj život.

Svojim krátkym životom zasiala najmä do sŕdc svojich detí semienka, ktoré ďalej klíčili a klíčia ich deťoch, vnukoch, pravnukoch a prapravnukoch.  

Inzercia

Bola s nami stále doma, v školstve ju nechceli, pre „nevedecký svetový názor“. Vždy v máji sme v detskej izbe urobili oltárik so sochou Matky Božej, s konvalinkami, orgovánom a sviecami. Aj za totality na slávnosť Matky Božej, 15.augusta, dávala do nášho okna v Nitre pod Kalváriou, sochu Panny Márie.

Po vojne mama napísala:

„Keď moje deti vyrastú, azda už bude na svete trvalý mier. Bude dosť jedla a odevov. Ľudia budú mať veľké slnečné izby a záhrady s trávnikmi. Na svete bude panovať Kristus, ktorý každej mamičke povie: Daj mi dieťa, daj mi ľudskú dušu! Nijaký anjel mi nemôže dať taký dar, ako ty. Keď splníš moje želanie, obšťastníš samú seba, lebo nič na svete ti nevynahradí cenu detskej lásky.“ Táto jej výzva platí aj po vyše trištvrte storočia.

Vďaka Ti mama, za všetko.  

Jozef Mikloško (RNDr., DrSc., Doc., * 31.3.1939, Nitra) je ženatý, má 4 deti, 12 vnukov a 9 pravnukov. Absolvoval Vysokú školu pedagogickú (matematiku a chémiu) a MFF UK (numerickú matematiku), 27 rokov vedecky pracoval ako matematik na Ústave technickej kybernetiky SAV, prednášal na MFF UK. Bol podpredsedom vlády ČSFR, poslancom SNR, FZ a NR SR, prezidentský radca v KPR, prorektorom TU v Trnave a veľvyslancom ,v Taliansku, San Marine a na Malte. Bol vydavateľ kníh, komunálnym poslancom, predsedom nadácií. Je v Predstavenstve Spolku slovenských spisovateľov, napísal desať kníh literatúry faktu. Vedie spisovateľský Pi-klub. Vystupuje v médiách a na sociálnych sieťach, je aktívny publicista a bloger, v r. 2007-2019 predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.