Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
26. marec 2023

Briti: Uránová munícia

Ťažký ochudobnený urán znamená, že strely môžu ľahko preraziť pancier tanku. Podľa amerického ministerstva pre záležitosti veteránov však vdychovanie úlomkov, ktoré zostanú na miestach dopadu, môže byť nebezpečné pre ľudské zdravie
Briti: Uránová munícia

Barónka Goldieová uviedla, že náboje s ochudobneným uránom budú dodané na použitie s bojovou jednotkou tankov Challenger 2.

Uránová munícia vo vojne v Kosove a Bosne použitá američanmi

Keď uránová strela prenikne stenou tanku, vybuchne a začne horieť, čím v bezprostrednom okolí explózie zanechá toxický, slabo rádioaktívny prach.

Všetky strely s ochudobneným uránom vypálené na srbské obrnené ciele v Bosne a Kosove pochádzali z amerických pozemných útočných lietadiel A-10 Thunderbolt.

Vystreľujú sa zo sedemkalibrového rotačného Gatlingovho kanóna GAU-8 Avenger rýchlosťou 3 900 rán za minútu, čo znamená, že aj krátka dávka uvoľní veľa striel súčasne. Jedno balenie štandardnej munície tohto typu obsahuje 1 200 nábojov a jeho vystrelenie trvá 20 sekúnd.

Americké lietadlá A-10 vystrelili 10 800 nábojov s ochudobneným uránom v Bosne v roku 1995 a približne 31 400 počas leteckej kampane v Kosove v roku 1999. Počas vojny v Perzskom zálive začiatkom 90. rokov 20. storočia bolo z rôznych zbraní vypálených takmer milión takýchto striel.

Po skončení leteckej kampane NATO tvrdí, že bolo technicky dosť náročné presne vystopovať, odkiaľ boli tieto rakety vypálené. Bosna, Kosovo a krajiny Perzského zálivu (Irán, Irak, Kuvajt) zostali zamorené ochudobneným uránom po amerických vojnách.

Muníciu s ochudobneným uránom nesú okrem lietadiel A-10 aj americké útočné vrtuľníky Apache, zatiaľ čo ťažšie strely fungujúce na rovnakom princípe používajú hlavné bojové tanky M1A1 Abrams americkej armády. SME

Ťažký ochudobnený urán znamená, že strely môžu ľahko preraziť pancier tanku. Podľa amerického ministerstva pre záležitosti veteránov však vdychovanie úlomkov, ktoré zostanú na miestach dopadu, môže byť nebezpečné pre ľudské zdravie. Telegraph

Vojna na Ukrajine

Briti: Uránová munícia

Britská armáda 1: Tank Ajax za 6,3 miliard € mal priniesť revolúciu, nepriniesol

Briti o Ukrajine: Mohla by znovu získať Krym za cenu dlhotrvajúcej vojny

Briti o Ukrajine 3: Čo by sa stalo, keby Putin spustil jadrový útok

Briti o Ukrajne 2: Ako Západ usiluje o to, aby ukrajinské zbrane neumlkli

Briti o Ukrajne 1: Pripravte sa na rozpad samotného Ruska

Sabotáž Nord Stream zmapovaná: Ako mohol útok uskutočniť Putin

Inzercia

70% Ukrajincov ku konfliktu prispela ukrajinská vláda. 58% - USA je vinník vojny

Zbrane na ruskej aj americko-ukrajinskej strane, o ktorých sa nám ani nesnívalo

Prečo invázia na Ukrajinu znamená koniec modernej tankovej vojny

Putin bojuje proti "neokoloniálnej" elite, ktorá vytlačila "tradičný" Západ

Kuleba ušil na nás kulehu. Koniec vojny na Vianoce. Briti dávajú azyl na 3 roky.

Čo píšu anglickì konzervatívci 10. Kto chce zmenu svetového poriadku Rusko či USA

Čo píšu anglickí konzervatívci 9. Američan Chivvis: Zabrániť eskalácii konfliktu

Čo píšu anglický konzervatívci o Ukrajine 8. Jadrová bomba v americkom močiari.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajine 6. Briti pošlú protilietadlové rakety.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajine 5 Biden vetoval izraelský plyn do EU

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 4 Americký prezident je slabý

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 3. Ruská invázia na Ukrajinu.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 2. Ruské vyzbrojenie.

Čo píšu anglickí konzervatívci o Ukrajinskej kríze 1. Ako Angličani vyzbrojujú.

Veľa čítam a občas niečo napíšem. Potom sa mi ozvú progresívny revolucionári.

Odporúčame

Blog
Briti: WhatsApp Covid správy Matta Hancocka, ministra zdravotníctva

Briti: WhatsApp Covid správy Matta Hancocka, ministra zdravotníctva

Matt Hancock, bývalý minister zdravotníctva. Počas celej pandémie používal WhatsApp na komunikáciu s kolegami prakticky každú minútu. Po svojej rezignácii v júni 2021 stiahol záznamy zo svojho telefónu a poskytol ich rôznym ľuďom. Písal knihu o kríze s Isabel Oakeshott. Hoci väčšina ľudí dokáže politikom a tvorcom politík odpustiť ich počiatočné chyby, ale nie bezprecedentný útok na občianske slobody. Švédsko ukončilo vyšetrovanie pred rokom a verdikt znel, že vyhýbanie sa povinným blokáciám - prístup, ktorý zo Švédska urobil svetovú výnimku - nakoniec dopadlo dobre. Odmenou im bola jedna z najnižších úrovní nadmernej úmrtnosti v Európe. Francúzi v októbri 2020 policajti vykonali razie v domoch vysokých vládnych a zdravotníckych úradníkov, pričom pravdepodobne hľadali citlivé dokumenty. V Taliansku formálne vyšetrovanie tiež výrazne pokročilo. V Británii verejné vyšetrovanie oznámené v máji 2021 už stálo až 85 miliónov libier, ale ešte sa nezačalo formálne vypočúvanie. Alarmujúce je, že vyšetrovanie nemá žiadny konkrétny časový rámec ani termín. Komunikačný poklad obsahuje výmenu informácií s Borisom Johnsonom, vtedajším premiérom, Rišom Sunakom, vtedajším kancelárom, ministrami, vedeckými poradcami a vakcínovým cárom Nadhimom Zahawim. Celkovo správy odhaľujú zmätok na Downing Street a na ministerstve zdravotníctva a sociálnej starostlivosti, keď sa miera infekcie prudko zvýšila a ministri a ich poradcovia sa snažili vymyslieť, ako reagovať.

Blog
Ako to naozaj bolo s prepadnutím miliónov z plánu obnovy pre záchranné služby

Ako to naozaj bolo s prepadnutím miliónov z plánu obnovy pre záchranné služby

V stredu 22. marca 2023 premiér Eduard Heger po rokovaní vlády oznámil, že vozový park štátnych záchranných služieb nebude obnovený z plánu obnovy a 22 miliónov eur (bez DPH, teda reálnych 26,4 milióna) sa presúva do nemocníc. Táto informácia bola oznámená tak, ako by mala potichu zaniknúť vo víre ďalších udalostí. No nezanikla, pretože takýto koniec riadne schválenej investície je jednak jedna veľká hanba pre Slovensko (aj na európskej pôde) a zároveň fatálnym zlyhaním exministra Vladimíra Lengvarského a jeho ministerskej družiny.

Blog
Sekty a náboženské hnutí

Sekty a náboženské hnutí

Pro tohle téma jsem se rozhodla, protože v mém okolí se pohybují lidé, kteří jsou členy sekt. Jsou to moji známí. V dnešní době je to docela fenomén, že lidé odcházejí do sekt z římsko-katolické Církve. Mezi často se vyskytující sekty u nás i v Čechách patří Svědkové Jehovy, Hare Krišna a taky sekta uvnitř Církve s názvem Hnutí Nazaret. Všeobecně řečeno sekty jsou manipulativní a uzavřené do sebe, a vždycky mají na svém čele charizmatického vůdce. Tenhle blog je veden v duchu odborné seminární práce kde budu uvádět i zdroje, ze kterých jsem čerpala.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.