Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
25. marec 2023

S kým proti Ficovmu Mordoru?

Dnešné rozhodnutie KDH o tom, že odmietajú volebnú spoluprácu s Kresťanskou úniou mnohých rozčarovalo. Nečakal som to. Myslel som, že k dohode napokon predsa len príde. Azda sa dalo spolu ešte raz sadnúť za stôl a ešte trochu skresať požiadavky KÚ. Čo s tým?
S kým proti Ficovmu Mordoru?

Aj keby mali mať na kandidátke KDH namiesto 15 ľudí len 10, možno by sa predsa len na káve dohodli. Z kuloárov viem, že KÚ bola pripravená prípadne obetovať nejakého neprijateľného kandidáta zo svojich radov. Výsledok? Kresťanský volič by si vydýchol, mal by možnosť voliť konzervatívnu stranu, ktorá by mohla jeho záujmy zastupovať v parlamente. Nestalo sa. Obrovská škoda. Obávam sa, že KDH týmto krokom prestrelilo. Som nielen kazateľ, ale aj šachový tréner a tento krok by som nazval hrubou strategickou chybou. To, či sa prerátali, sa uvidí po voľbách, ale isté je, že potenciálnemu nerozhodnému voličovi vyslali veľmi zlý signál - nevedia sa dohodnúť. KDH je momentálne už druhé volebné obdobie mimoparlamentná strana, ktorá si stále veľmi verí, nie som si však istý, či sa konečne dostane do parlamentu. Aby bolo jasné, ja im to napriek všetkému, čo sa stalo, zo srdca želám, aj keď po dnešnom kroku ich voliť s veľkou pravdepodobnosťou nemienim. Mať medzi poslancami slušných ľudí presadzujúcich kresťanské hodnoty v rámci prípadnej budúcej koalície je výbornou víziou. Teraz je však vážne naštrbená a z môjho pohľadu hrozí oveľa pravdepodobnejší scenár, že nerozhodní veriaci voliči sa tesne pred voľbami zľaknú, aby ich hlasy znova neprepadli a podporia svojich kandidátov tam, kde budú mať šancu byť zvolení.

Nachádzame sa v kritickej časti politickej šachovej partie. Slovensko je vo veľmi zlom stave.

Povedať, že lavírujeme nad priepasťou, sa mi už zdá málo, my do nej už pomaly padáme a zatiaľ nikto neotvoril padák. Zdieľať

Podľa posledných prieskumov sú Slováci vystrašení ako nikdy doposiaľ, nespokojní a plní hnevu, pomáhať Ukrajine už nechcú (zjednodušujem, ale výsledky prekvapili aj odborníkov, ktorí sa zhodli, že takýto zúfalý stav sme tu naozaj ešte nemali). Hľadať vinníka nie je cieľom tohto blogu, bezpochyby to ide aj na vrub súčasnej koalície, ktorej vládnutie sťažili veľmi ťažké vonkajšie podmienky, kedy koronu vystriedala vojna. Akokoľvek - najviac z toho ťaží Róbert Fico, ktorý sa na tejto vlne nielen nesie, ale je prvým, ktorý ju svojím správaním vyvoláva. Mnoho Slovákov si dnes myslí, že sa neuberáme správnym smerom. Neviem. Podľa mňa sa začneme vyberať veľmi zlým smerom, keď sa znovu dostane k moci Fico. Nejakú „nevestu“ si spomedzi politických strán nájde a potom mi už ostáva len biblické „beda, beda...“ Ak sa započúvate do jeho slov a zhodnotíte jeho kroky a postoje, súdnemu človeku ostáva snáď len jedno úprimné hodnotenie –  zloba. A to sa asi ešte miernim. Podotýkam, že je oveľa horšia než neschopnosť. Otázkou je, kto sa postaví Ficovmu Mordoru? Na Matoviča už druhý krát nestavím. Dostal šancu a trestuhodne ju premrhal. Varovaní mal pritom viac než dosť, ale nikoho nepočúval. Jeho štvavé výroky boli za hranou a namiesto upokojenia situácie na našom rozhádanom Slovensku vždy prilieval olej do ohňa, aj keď vôbec nemusel. Jeho riešenia sú často bláznivé (ako napríklad dať odmenu tým, čo pôjdu voliť), ale už aj nezaujímavé a ruinujúce rozpočet. Ak sa objavia na jeho kandidátke mená tých, čo sú mi blízke, budem im fandiť, aby sa prekrúžkovali, ale ja druhý krát už do tejto rieky nevstúpim. Súčasný premiér to nemá ľahké. Konzervatívni voliči mali celkom iné očakávanie a právom sa boja, že ich názory a postoje nebude mať kto v budúcom parlamente reflektovať, keďže víziou demokratov táto agenda nie je. V západných krajinách sa práve konzervatívci spájajú a snažia sa vytvoriť blok proti myšlienkovým prúdom, ktoré sú im cudzie. To chápem a pokiaľ je to odeté do slušnosti, má to celkom iste svoje opodstatnenie. Dúfam, že na to príde správny čas. Teraz nám však hrozí niečo oveľa horšie. Na rozdiel od našich stredoeurópskych a západoeurópskych susedov sme na tom v mnohých aspektoch horšie a preto si myslím, že zápas o kresťanské verzus liberálne hodnoty by mal byť až druhoradý. Napokon, kutúrne vojny sa v prvom rade nepresadzujú v politike, ale v kultúre. To je však na inú debatu. Dovoľte mi zmieniť len jeden ukazovateľ - veľa Slovákov želá víťazstvo vo vojne Rusku... Podpora a sympatia s agresorom, ktorý pácha vojnové zločiny na civilistoch, zabíja, ničí a unáša nevinné deti? Zastavuje sa mi pritom rozum, kam sme sa to až dostali.

Podpora a sympatia s agresorom, ktorý pácha vojnové zločiny na civilistoch, zabíja, ničí a unáša nevinné deti? Zastavuje sa mi pritom rozum, kam sme sa to až dostali. Zdieľať

A ak by sa dostal k moci Fico, podobné postoje by viac neboli extrémistické, ale legitímnym vyjadrením našej krajiny. Hanbil by som sa ako pes. Ale modlil by som sa, nenadával, nezlorečil, som totiž kresťan a budem rešpektovať výsledky spravodlivých volieb. Bolo by to peklo, ale našťastie nie večné a prežili by sme ho. Dnes však s ohľadom na budúcu mladú generáciu rozmýšľam, ako sa mu vyhnúť. Septembrová voľba bude ťažká – asi najťažšia v histórii a to najmä pre kresťanov. Viacero konzervatívcov v poslednej dobe kritizovalo kroky Eduarda Hegera. Jeho nová strana Demokrati má viac liberálnych predstaviteľov, než by to ktokoľvek pred pár týždňami očakával. Ani vznik tejto strany nebol najčistejší. Ešte zďaleka nie som rozhodnutý, iba sa zdieľam a rozmýšľam nahlas, nie za cirkev, ale za seba - ako človek, ktorý má právo vyjadriť svoj názor. Pre mňa osobne momentálne vedie "nešťastný" politický pelotón Heger. Nesklamal tak ako iní, stále je to čestný muž s víziou, úprimným hľadaním kompromisu, slušným vystupovaním. Dlho musel byť v tieni Matoviča a aj teraz má oklieštené možnosti. Uvidíme. Možno práve on bude tým tmelom, ktorý na Slovensku potrebujeme a zároveň spolu s inými silou, ktorá bude vzdorovať antisystému a ľuďom, ktorí podľahli konšpiračným bludom. Ešte to bude zaujímavé. Na záver prosím len o jedno. Nepodliehajte panike, strachu, sklamaniu a nedovoľte koreňom horkosti, aby vo vás zapustili hlboké korene. Žehnajte a snažte sa pochopiť tých, čo zmýšľajú inak. Neodsudzujte. A najmä sa modlite. Nielen za svoje rodiny, ale aj za politikov. Či ste prešli testom, závisí od toho, či sa dokážete prihovárať aj za tých, ktorí sú vám najmenej sympatickí.

Martin Hunčár

 

Inzercia

Som pastor, spisovateľ a tréner šachu. Maratóny sú už minulosťou, ale stále rád behávam. Som šťastne ženatý a bývam v Bratislave.

Odporúčame

Blog
Kostné ostrohy: Príznaky, príčiny a liečba

Kostné ostrohy: Príznaky, príčiny a liečba

Kostné ostrohy, tiež známe ako osteofyty, sú výrastky kostného tkaniva, ktoré sa môžu vyvinúť na kĺboch alebo v blízkosti kĺbov. Tieto ostrohy môžu byť príčinou bolesti a obmedzeného pohybu a často sa vyskytujú u starších ľudí alebo u tých, ktorí majú zápalové ochorenia kĺbov, ako je napríklad artritída. V tomto článku sa pozrieme na príznaky, príčiny a liečbu kostných ostrovov.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.