Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
17. marec 2023

Čo s budúcimi dôchodcami?

Demografická kríza je niečo ako strašiak v zálohe, vždy keď vznikne medzera medzi dnešnými problémami, môžeme vytiahnúť štatistiky o klesajúcej pôrodnosti a súčasnom predlžovaní dĺžky života a premýšľať, odkiaľ v budúcnosti náš štát vezme peniaze, keď sa bude musieť postarať o veľkú časť populácie, ktorá nebude produktívna. V tomto texte sa pozrieme na rôzne riešenia, ktoré by jej dopady mohli minimalizovať.
Čo s budúcimi dôchodcami?

Asi najjednoduchším nápadom je, že ak štát nebude mať na dôchodcov peniaze, nebude to štát, kto bude dávať dôchodcom peniaze. Tu sa dá uvažovať o súkromných a firemných dôchodkových programoch, ale rovnako existuje aj osvedčenejší princíp, a to síce viacgeneračná rodina.

 

Áno, v poslednej dobe to nie je veľmi populárny životný štýl, keďže deti sa od rodičov sťahujú za prácou a veľké množstvo mladých ľudí nevidí v potenciálnych vlastných deťoch až tak veľa benefitov. Avšak dá sa predpokladať, že deti svojich rodičov, v prípade, že budú mať príliš malé dôchodky, nenechajú trpieť.

 

A z hľadiska mladých ľudí môže viac detí poskytnúť odpoveď na ich “dôchodkovú dilemu”. Pracujúc s predpokladom, že v budúcnosti nebudete mať dôchodok, je prirodzené, že svoje peniaze investujete do čo najväčšieho počtu detí, aby vás potom v starobe mohli živiť. Osobne si myslím, že táto finančná neistota je rozhodujúcou psychologickou príčinou toho, že chudobnejší ľudia (a štáty) majú vyššiu pôrodnosť ako tí bohatí.

 

Možno by sa dokonca dalo vypočítať, že investovanie peňazí do piatich detí, z ktorých každé vám medzi vašou šesťdesiatkou a osemdesiatkou bude platiť 10 % zo svojho platu vám prinesie viac peňazí ako keby ste tie isté peniaze investovali do akcií. Aj keď asi znie netradične uvažovať o deťoch ako o finančnej investícii, tento rozmer by debate o pôrodnosti určite prospel a rozhodne je možné ho kombinovať aj s duchovnejšími stránkami veci.

 

Aj keby sa viacgeneračné rodiny znova rozšírili, stále tu bude minimálne medziobdobie, kde bude treba, aby sa štát stral o dlhodobo neudržateľný počet dôchodcov. Keď ostaneme v rovine, že sa o seba navzájom starajú štát a občan, potom tu máme dve možnosti, že buď bude štát zarábať viac, alebo dôchodca míňať menej.

 

Prvú možnosť sa práve pokúšajú presadiť v Japonsku, kde sa úbytok populácie, a teda aj produkcie, snažia nahradiť robotmi.

 

K druhej možnosti sa dá pristupovať štýlom, že skupina ľudí pohromade minie menej peňazí ako ten istý počet ľudí samostatne. Preto by malo byť prioritou uľahčovanie formovania komunít, domov dôchodcov, a celkovo podpora sťahovania sa párov a jednotlivcov v seniorskom veku do spoločných bytov a domov.

Inzercia

 

Tam by si mohli rozložiť účty za energie, jedlo atď. a zároveň by sa aj rôznym službám, napríklad kaderníkom alebo lekárom viac oplatilo navštevovať konkrétne vchody určené dni v roku a dôchodci by teda nemuseli míňať peniaze na dopravu (ktorá by mohla buď znížiť počet liniek alebo spoplatniť cestovanie aj pre seniorov).

 

Ďalším krokom, ktorý by mohol v tomto smere uľahčiť peňaženky je spoločné stravovanie na úrovni napríklad panelákov, kde by mohla legislatíva umožniť prevádzku “kuchyne pre susedov”, ktorá by za peniaze ponúkala aj raňajky a večere. Prípadne na tento účel rozšíriť školské jedálne.

 

Riešenia demografickej krízy teda existujú, aj keď sa to zrejme nezaobíde bez kombinácie štátnych zásahov a ľudskej iniciatívy. Nie je možné riešiť problémy takéhoto rozsahu výhradne zákonmi zhora, ale takisto sa občiansky záujem nezaobíde bez podpory štátnych inštitúcií.

 

Avšak v prvom rade platí, že prekonanie tejto krízy sa podarí vďaka súdržnosti ľudí, rodín a komunít.

 

 

 

Zdroj obrázka: https://sledovanietv.sk/static/backdrops/734/84734_1280.jpg 

Okrem iného sa zaujímam o históriu, politiku a spoločenské trendy. Študujem históriu na UK v Bratislave.

Odporúčame

Blog
Problém s charizmatikmi

Problém s charizmatikmi

Charizmatické hnutie je veľmi zaujímavý fenomén, ktorý z však nemá takmer žiadnu pozornosť. Veď jeho princípom je väčší prístup k darom Ducha Svätého. Ak je ich prístup zlý, prečo sa proti tomu nebojuje a ak je dobrý, prečo charizmatickosti nie je viac?

Blog
Chvála Boha

Chvála Boha

„A tak teraz z celého srdca i ústami zaspievajte a chváľte Pánovo meno.“ (Sir 39,35 SEB). „Skrze neho teda ustavične prinášajme Bohu obetu chvály, čiže ovocie pier, ktoré vyznávajú jeho meno.“ (Heb 13,15 SEB).

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.