Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
14. marec 2023

84 rokov po vyhlásení Slovenského štátu

14. marec je 84. výročím vzniku samostatného Slovenského štátu, ktorý svojho času prezident Michal Kováč nazval druhým po Svätoplukovi. Vznikol v čase, kritickom pre celú Európu.
84 rokov po vyhlásení Slovenského štátu

Namiesto toho, aby ho s vymieraním svedkov zhodnotili historici, najmä média často preberajú jeho komunistické hodnotenie prívlastkom „klérofašistický“. Bol inakší, je to však stále „tabu téma“. Aj niektorí omnoho mladší o tom dnes „všetko“ vedia. História však nie je anonymná debata na facebooku.   

V rannom vysielaní Slovenského rozhlasu sa spomínali viaceré jubileá, iba to dnešné im nenapadlo. Ľudí viac zaujíma 30 ročná história Slovenskej republiky, ktorý začal Mečiarovou nocou na Nový rok 1993, keď za výbuchov šampanského a črepov fliaš sme oslavovali situáciu, o ktorej roky snívali naši otcovia a dedovia?

Slovenský štát z roku 1939 bol pomníchovský a vojnový. Vznikol v čase, keď veľmoci chodili pred Nemeckom v predklone. Samostatné Slovensko bolo produktom A. Hitlera, ktorého cieľom bolo rozbitie Česko-Slovenska. Po Homolovom vojenskom zásahu československej vlády, Hitler tvrdo tlačil na prezidenta Jozefa Tisa, podobne ako v r. 1968 L. I. Brežnev na Alexandra Dubčeka. Prezident, po doma odsúhlasenom pozvaní, odletel 13.3.1939 do Berlína a aj na základe vyhrážok o rozdelení Slovenska, rozhodnutie prenechal Slovenskému snemu. Ten 14.3.1939, sedem minút po Hitlerovom ultimáte, vyhlásil Slovenský štát, inú alternatívu vtedy nemal. Uznalo ho 27 štátov, aj Svätá Stolica a Sovietsky Zväz.

Bola to udalosť, v ktorej Slováci ťahali v ťažkom období za veľmi krátky koniec. Národ ho väčšinovo prijal, proti boli Česi, Maďari, Židia, aj komunisti..Slovenský štát pochopil hroziace červené nebezpečenstvo, ktoré sa vo februári 1948 uskutočnilo a 40 rokov nám „vládlo“. Napriek mnohým knihám o tomto, pre celú Európu tragickom období, náš „mainstrím“ pri jeho hodnotení používa stále totalitnú terminológiu. 

Toto obdobie, ktoré si iné štáty už vyriešili, Slovensko stále polarizuje. V čase dnešnej informačnej explózie sa tieto udalosti nedajú odbiť starými frázami. Iba poctivá vedecká analýza pozitív a negatív tohto obdobia, môže upokojiť našu polarizovanú spoločnosť. 

PS: Dnes je aj Medzinárodný deň čísla π –  3,14159 26535 89793 23846 26433 83279 50288 41971...  Je to iracionálne číslo s nekonečným počtom cifier (možno ho „získať“ aj tak, že kruh o polomere 1/2 rozviniete...) Aj intelektuálny π (Pi) - klub teda má dnes svoj sviatok, ktorý tradične členovia oslávia. Veď číslo Pi je podľa Ľuba Juríka symbolom nášho „nekonečného“ priateľstva.     

 

Inzercia

Jozef Mikloško (RNDr., DrSc., Doc., * 31.3.1939, Nitra) je ženatý, má 4 deti, 12 vnukov a 9 pravnukov. Absolvoval Vysokú školu pedagogickú (matematiku a chémiu) a MFF UK (numerickú matematiku), 27 rokov vedecky pracoval ako matematik na Ústave technickej kybernetiky SAV, prednášal na MFF UK. Bol podpredsedom vlády ČSFR, poslancom SNR, FZ a NR SR, prezidentský radca v KPR, prorektorom TU v Trnave a veľvyslancom ,v Taliansku, San Marine a na Malte. Bol vydavateľ kníh, komunálnym poslancom, predsedom nadácií. Je v Predstavenstve Spolku slovenských spisovateľov, napísal desať kníh literatúry faktu. Vedie spisovateľský Pi-klub. Vystupuje v médiách a na sociálnych sieťach, je aktívny publicista a bloger, v r. 2007-2019 predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.