Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
12. marec 2023

Vyššia kvalita vzdelávania - obľúbené zaklínadlo nielen politikov

Voľby sa blížia a opäť budeme počúvať aké je vzdelávanie dôležité. Budeme počuť desaťročia opakujúce sa mantry, nostalgiu za starými časmi namiešanú s nerealistickými sľubmi, pri ktorých stačí iba mávnuť čarovnou paličkou. Ale poďme si to rozmeniť na drobné a ujasniť si ako chceme dosiahnuť kvalitnejšie vzdelávanie pre naše deti a áno, aj pre nás dospelých.
Vyššia kvalita vzdelávania - obľúbené zaklínadlo nielen politikov

Na začiatok som môjmu obľúbenému ChatGPT dal zadanie, nech sformuluje ako by sa vyššia kvalita vzdelávania dala dosiahnuť.

Vygeneroval odpovede, ktoré často zaznievajú v rôznych diskusiách ako tú vyššiu kvalitu dosiahnuť:

 • Kvalifikovaní a motivovaní učitelia: Učitelia sú rozhodujúcimi faktormi pre úspech študentov. Musia byť kvalifikovaní a motivovaní na poskytovanie kvalitného vyučovania a mali by mať prístup k neustálemu vzdelávaniu a školeniam.

 • Aktualizované vzdelávacie programy: Vzdelávacie programy by mali byť prispôsobené aktuálnym trendom a vývoju, aby sa zabezpečila kvalita a relevantnosť vyučovania.

 • Podpora žiakov a študentov: Žiaci a študenti by mali mať prístup k podpore, ktorá im umožní dosiahnuť svoj plný potenciál. To zahŕňa finančnú podporu, kariérne poradenstvo, psychologickú podporu a podobne.

 • Zavedenie moderných technológií a inovácií: Moderné technológie a inovácie by mali byť zahrnuté do vzdelávacieho procesu, aby sa posilnila interaktívna výučba a aby sa študenti naučili používať technológie na efektívne riešenie problémov.

 • Spolupráca s rodičmi a komunitou: Školy by mali spolupracovať s rodičmi a komunitou, aby sa zabezpečilo, že sa študenti cítia podporení a aby sa zlepšila celková kvalita vzdelávania.

 • Hodnotenie výkonu: Hodnotenie výkonu by malo byť súčasťou vzdelávacieho procesu, aby sa zabezpečilo, že sa študenti učia a aby sa zabezpečilo, že sa vzdelávacie programy a metódy vyučovania zlepšujú.

 • Podpora výskumu a vývoja: Výskum a vývoj v oblasti vzdelávania by sa mal podporovať, aby sa zabezpečila inovácia a zlepšenie kvality vzdelávania.

Keď som sa na to pozrel, niečo mi tam veľmi chýbalo. Učitelia, vzdelávacie programy, podpora, technológie, to je všetko pekné, ale kľúčovým je riadenie toho všetkého. Preto som si aj od ChatGPT vypýtal riešenia ako zvýšiť kvalitu riaditeľov škôl. Tu je jeho odpoveď, ktorú ale dopĺňam o svoje poznámky (sú v zátvorkách)

Inzercia

 1. Správne výberové postupy: Riadiaci pracovníci by mali byť zamestnávaní na základe ich zručností a schopností, nie na základe politických vzťahov alebo iných faktorov. Výberové postupy by mali byť transparentné a spravodlivé.

 2. Vzdelávacie programy pre riaditeľov škôl: Vzdelávacie programy by mali byť k dispozícii pre riaditeľov škôl, ktoré sa zameriavajú na riadenie a vedenie školy. Tieto programy by mali obsahovať napríklad aj kurzy o komunikácii, tímovej spolupráci, riadení zdrojov a pod.

 3. Zvyšovanie povedomia o vzdelávaní: Riaditelia by mali byť informovaní o najnovších trendoch a inováciách v oblasti vzdelávania. Malo by sa tiež podporovať neustále vzdelávanie a školenia pre riaditeľov, aby mohli byť na čele nových iniciatív a trendov.

 4. Zabezpečenie podpory a mentorských (rovnako aj koučingových) programov: Podpora a mentorské (koučingové) programy by mali byť k dispozícii pre nových riaditeľov, aby sa mohli rýchlo a efektívne naučiť svoje práce. Mentorské programy by mali byť založené na zručnostiach a skúsenostiach skúsených riaditeľov, ktorí by im mohli ponúknuť cenné rady a pokyny. (No mali by mať k dispozícii aj koučingové programy, vedenie k leadershipu a pod.)

 5. Zavádzanie hodnotenia výkonu: Hodnotenie výkonu by malo byť súčasťou riaditeľských pracovných pozícií, ktoré by umožnili zistenie, čo sa robí dobre a čo sa dá zlepšiť. Výsledky hodnotenia by mali byť použité na podporu riaditeľov a aby ich pracovné úsilie bolo zamerané na zlepšenie kvality vzdelávania.

Takže moje odporúčanie všetkým tým, ktorí v budúcnosti získajú mandát na zlepšenie slovenských škôl - venujte podstatnú časť svojej energie práve riaditeľom škôl, do ich výberu, vzdelávania a skutočne pohnete vzdelávaním dopredu.

A nie nariaďovať im cez vyhlášku koľkokrát do roka majú umyť okná!

 

Zdroj obrázka: krakenimages on Unsplash

manžel a otec, správca webu www.zavretaskola.sk a www.obciankari.sk

Odporúčame

Blog
Ako by umelá inteligencia riešila šikanu na školách

Ako by umelá inteligencia riešila šikanu na školách

Položil som ChatGPT niekoľko otázok ohľadne riešení šikany na školách. Som presvedčený, že tento problém hlboko podceňujeme, málo sa o ňom hovorí i píše. Pritom pandémia COVID-19 spôsobila ešte výrazne zhoršenie stavu v psychickom i telesnom zdraví detí. A kto vám bude tvrdiť, že u neho na škole šikana nie je, tak iba klame sám seba, zatvára oči pred skutočnosťou a bojí sa priznať, že má problém.

Blog
Čo nám hovoria Twitter files o problematike slobody prejavu? (1.časť)

Čo nám hovoria Twitter files o problematike slobody prejavu? (1.časť)

"My na Slovensku a vo východnej Európe však veľmi dobre vieme, že zahrávať sa so slobodu prejavu je hra s ohňom. Starší obyvatelia nášho štátu si pamätajú na cenzúru počas totalitného Československa a vedia, že je to silný nástroj vládnucej garnitúry brániť ľudom v slobode ich slova, vierovyznania, vzdelávania, vedeckého bádania. Všetky tieto slobody sa odvíjajú od schopností a možností prejavovať sa a sebarealizovať sa. V konečnom dôsledku majú dopad aj na dôstojnosť, ktorá tvorí jeden z pilierov základných ľudských práv."

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.