Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
10. marec 2023

Cesta do lepšieho sveta začína aj končí v našom srdci

Cesta do lepšieho sveta začína aj končí v našom srdci

Náš svet dnes nie je žiadne idylické miesto. Je tu príliš veľa utrpenia, ktoré nie je nevyhnutné a spôsobujeme si ho sami medzi sebou. Je príliš málo ľudí, ktorých to trápi a ktorý by ho radi napravili.
Doprajme druhým priestor na dýchanie, buďme spokojní s  tým, ako žijeme, buďme vďační za to, čo máme.
Z tej spokojnosti a vnútorného šťastia sa potom zrodí skutočná premena nás samých. A tým meníme aj svet bez toho, aby sme na tom cieľavedome pracovali. V tom je tá nadčasová múdrosť. Zmeň seba a zmeníš svet.
V súčasnosti však vládne konzum. Ale mnohí ľudia trpia duchovne, pretože im chýba šťastie a vnútorný pokoj. Mám pocit, že v  posledných rokoch svet prežíva len naháňačku za hmotou.
Prial by som mladým, čo dnes hľadajú v živote svoje miesto, aby nepodliehali všeobecnej hystérii, honbe za luxusom a peniazmi , aby si udržali duchovné ideály a nedali si nanútiť životný štýl, ktorý sa končí na povrchu.
Pozitívnej alternatívy okolo nás je predsa dosť.
Je dôležité  žiť šťastne tu a teraz. Žiť v súlade s prírodou, s  matkou Zemou, s  týmto zázračným vesmírom.d To nás urobí šťastnými a túto kvalitu môžeme potom rozlievať naokolo na vyprahnutú zem.
Zjavne musíme vybudovať tvorivú spoločnosť. V tvorivej spoločnosti bude základnou a najvyššou hodnotou život, bezpečie a sloboda človeka.
Som presvedčený , že to čo sa vzťahuje  na jednotlivca, sa dá aplikovať aj na celé skupiny - politické hnutia.
Niektoré majú priamo v stanovách, že sú revolučné a chcú zmeniť svet. Ale podľa  môjho návodu by mali najskôr meniť a pestovať vzťahy vo svojej skupine - medzi sebou.
Ak aj nejaká politická skupina chce zmeniť svet, tak najlepší spôsob je - vytvoriť taký nový lepší mikrosvet vo svojej pôsobnosti.
Ja ešte   ponúkam recept , ktorý je asi utopický . Treba vychovať čestných a múdrych ľudí. To sa však ľahko povie a ťažšie spraví.
Faktom však ostáva, že súčasný relativizmus vzal ľuďom  zodpovednosť a morálku.
A úplne na záver , jedno krásne prirovnanie. Predstav si ľudí ako sviečky. Sviečky, ktoré nehoria. Zmeniť seba znamená zapáliť svoju sviečku, zapáliť v sebe lásku a šťastie.
Až potom dokážeš zapáliť ostatné sviečky. Až keď v sebe objavíš lásku, potom môžeš túto lásku rozdávať ďalej.
Ostatné sviečky si všimnú tvoj plameň a niektoré z nich sa budú chcieť zapáliť tiež. Postupne sa zapáli viac a viac sviečok, až bude horieť každá sviečka na svete. To znamená zmeniť svet.
Pokúsme sa teda zapáliť svoju kolektívnu sviečku.


Dušan Piršel

Inzercia

riaditeľ Inštitútu pre pracovnú rehabilitáciu občanov so zdravotným postihnutím

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.