Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. apríl 2016

Der Spiegel našiel strašiaka aj vinníka

Zneužiť strach z nepriateľa na udržiavanie moci, hodiť vinu za vlastné zlyhanie na niekoho slabšieho, to sú mechanizmy staré ako ľudstvo

Je veľa spôsobov, ako si vládcovia udržiavajú svoju moc. Jedným z nich je hrozba, že za humnami číha nepriateľ, ktorý akúkoľvek nejednotnosť využije a vrhne sa na nás. To bol aj jeden z argumentov Brežneva v roku 1968, ktorým ospravedlňoval inváziu do Československa. Na západe číhalo NATO a Varšavská zmluva musela byť jednotná.

Sme v 21. storočí, situácia sa zmenila, ale zdá sa, že len v svetových stranách, nie v myslení ľudí. Už nie Brežnev, ale ale západoeurópska tlač, už nečíha NATO, ale Putin a ohrozená nie je Varšavská zmluva, ale Európska únia. Takéto vyjadrenia znejú stále častejšie.

Najnovšie nemecký denník Der Spiegel, vo svojom článku k holandskému referendu napísal, že vyhral Putin a k jeho výsledku prispeli aj „orgie egoizmu vo východnej Európe počas migračnej krízy“.

Takže číhajúci nepriateľ je pomenovaný jasne. A EU musí byť jednotná, lebo každé spochybnenie nemeckého riešenia problému je pootvorením dverí Putinovi. Aj keď si niekto dovolí myslieť, že to nie je dobré riešenie.

Ale to nestačí, treba totiž aj pomenovať príčinu problémov a vysvetliť prečo Holanďania svojim nezáväzným referendom (slovo nezáväzným je dôležité, aby sa zdôraznilo, že vôľa nemúdrych občanov, nie je rozhodujúca v systéme, v ktorom rozhodujú múdre elity), svojvoľne narušili jednotu EU.

A Der Spiegel to robí, príčinou je východ EU. Starý zlý Východ, necivilizovaný, nemorálny a hlavne príliš hlúpy, aby pochopil užitočnosť toľkých, žiaľ márnych, germánskych snáh o svoje pozdvihnutie.

Inzercia

Preto východ samozrejme nepochopil ani morálne gesto germánskych, čiže nie menej ako gigantických rozmerov, ktorým bolo pozvanie miliónov trpiacich ľudí do Európy. Argument východu, že ich netreba pozývať sem, ale treba im pomôcť tam, netreba vôbec brať do úvahy. Je totiž prostý onoho gigantického gesta a jeho autor by sa mužom či ženou roka nestal a na titulné strany tlače ako morálny velikán nedostal.

Ešte menej si treba všímať reči znejúce z východu, že ten kto ich pozval, je za nich aj zodpovedný a ak to urobil bez toho aby sa iných opýtal či smie, nemá sa dožadovať ich pomoci. A ak to už urobí, nemá právo žiadať a hroziť, ale musí pokorne prosiť, ako ten kto si uvedomuje, že urobil chybu. Tu je postoj východu len ďalším dôkazom, že východ nechápe hodnoty ako je solidarita. Veľkou výhodou tejto hodnoty je možnosť využiť ju len vtedy, keď sa to mocným hodí. A keď sa to nehodí, napríklad ak východ žiada základne NATO, tak sa to vetuje, lebo to predsa so solidaritou nemá nič spoločné.

Ľudia sa nemenia. Zneužiť strach z nepriateľa na udržiavanie moci, hodiť vinu za vlastné zlyhanie na niekoho slabšieho, to sú mechanizmy staré ako ľudstvo. Takže ak je dnes potrebné vysvetliť, prečo je EU vo veľkých problémoch, použijú sa. A na čas možno zakryjú pravdu, že príčinou tých problémov sú európski lídri, ktorí sa odtrhli od reality a veria utópiám.

 

Odporúčame