Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. marec 2023

V talianskej Faenze je pochovaných 30 Slovákov

Pri mojich potuľkách po Taliansku som navštívil aj Faenze, mesto neďaleko Forlí, ktoré je známe výrobou predmetov zo zvláštneho farebne vyzdobeného žltého porcelánu. Na jeho cintoríne je pochovaných aj tridsať slovenských občanov.
V talianskej Faenze je pochovaných 30 Slovákov

V r. 2003 ma slovenská  študentka z Forlí, Barbara Branická, informovala, že vo Faenze našlo posledný odpočinok 30 slovenských vojakov, ktorí zahynuli v Ravenne pri bombardovaní spojeneckými lietadlami dňa 30.12.1943.

Slováci sa zúčastnili invázie do Poľska a bojov v Rusku na strane Nemcov. Po Stalingradskej porážke sa Druhá slovenská divízia presunula do Talianska. Vojaci boli demoralizovaní, viacerí boli dezertéri. Oddiely boli väčšinou odzbrojené a pracovali iba na konštrukčných prácach v tyle alebo slúžili na protilietadlových streleckých základniach.

1.11.1943 divízia dorazila do Ravenny a Faenzy. Slováci boli priateľskí a mierumilovní a od začiatku sa spriatelili s miestnym obyvateľstvom. Boli veľmi nábožní a spolu sa zúčastňovali nedeľných vojenských omší v kostole sv. Dominika.

Druhá slovenská divízia sa ani raz nezúčastnila bojov, keďže ju Nemci nepovažovali za dôveryhodnú. V auguste 1944 sa väčšina slovenského vojska postavila na odpor proti Nemcom. V Taliansku taktiež mnohí dezertovali a prešli na spojeneckú stranu.

V r. 1963 boli pozostatky 30 slovenských vojakov exhumované a uložené vo Faenze na viale Novizi II pri poli Cisterna.

Išlo o týchto vojakov (mená udávam podľa talianskych nápisoch na hroboch):

Baga Andrej, Bagio Stefani, Bembrick Emilio, Botko Jan, Cajan Michal, Hades Carol, Holko Pavel, Hudol Ian,  Kis Vojtech, Koscak Pavel, Kotul Iozef, Kuckar Ignac, Ianota Ian, Iohanides Ivan, Mata Andrej, Marko Ian, Noga Vasil, Odroga Pavel, Ostko Ian, Trancar Ian, Ulicnj Matej, Valusiack Andrej, Vnuk Camil. Ďalších 7 vojakov má nápis Soldato cecoslovacco ignoto – neznámy česloslovenský vojak.

RIP, naši milí krajania. Možno, že Vaše rodiny na Slovensku vedia o Vás viac.

Inzercia

Jozef Mikloško (RNDr., DrSc., Doc., * 31.3.1939, Nitra) je ženatý, má 4 deti, 12 vnukov a 9 pravnukov. Absolvoval Vysokú školu pedagogickú (matematiku a chémiu) a MFF UK (numerickú matematiku), 27 rokov vedecky pracoval ako matematik na Ústave technickej kybernetiky SAV, prednášal na MFF UK. Bol podpredsedom vlády ČSFR, poslancom SNR, FZ a NR SR, prezidentský radca v KPR, prorektorom TU v Trnave a veľvyslancom ,v Taliansku, San Marine a na Malte. Bol vydavateľ kníh, komunálnym poslancom, predsedom nadácií. Je v Predstavenstve Spolku slovenských spisovateľov, napísal desať kníh literatúry faktu. Vedie spisovateľský Pi-klub. Vystupuje v médiách a na sociálnych sieťach, je aktívny publicista a bloger, v r. 2007-2019 predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.