Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
03. marec 2023

Mýty o reforme školstva

Spolu s "umelou inteligenciou" ChatGPT sme sa zamysleli, aké sú najčastejšie mýty a mylné očakávania od reformy školstva.
Mýty o reforme školstva

Hneď ako prvý bod ChatGPT vyprodukoval toto:

Reforma školstva je jednoduchá a rýchla.

Faktom je, že dobré reformy sa dejú v odpore a nie v podpore. Reforma školstva nemôže byť jednoduchá a rýchla, lebo tu nestačí zmeniť zákony, nariadenia, vyhlášky, ale musí sa spustiť proces inej kultúry komunikácie medzi jednotlivými aktérmi vzdelávania - žiakmi a študentmi, učiteľmi, rodičmi, zriaďovateľmi... Preto prvým krokom musí byť získanie kritickej masy osobností z prostredia pedagogickej i odbornej verejnosti, ktorý požívajú všeobecnú úctu kvôli tomu, čo už vykonali. Je ale aj potrebné počítať s tým, že sa nebude dať ulahodiť každému. V každej profesií sa nájdu takí, ktorí si myslia, že tak ako to robia je to perfektné a mali by to tak robiť aj ostatní. Takých ťažko presvedčíte a preto sa je dobré ozbrojiť trpezlivosťou.

Ďalší bod znel:

Reforma školstva môže vyriešiť všetky problémy vzdelávania.

Správne to dopĺňa konštatovaním, že môže pomôcť vyriešiť niektoré problémy vzdelávania, ale nie je to riešenie pre všetky problémy. Niektoré problémy vyžadujú riešenia mimo školstva, ako napríklad zlepšenie životných podmienok študentov a ich rodín. Vzdelávanie ako také má podstatne širší rozmer, preto je potrebné prichádzať s podpornými riešeniami, ktoré doplnia časti mozaiky celkového rozvoja každého jedinca, aby dokázal maximálne využívať svoj potenciál. Jedným z nich je aj zavedenie súbežného vzdelávacieho systému, ktorý pripravujeme v EDUvolúcií.

Tretí mýtus je podľa ChatGPT:

Reforma školstva je drahá a plytvaním peňazí daňových poplatníkov. 

Myslím, že je poctivé od začiatku komunikovať, že každá dobrá reforma si vyžaduje veľa financií, ktoré sú však dobrou investíciou do budúcnosti. Áno, daňových poplatníkov by malo zaujímať, načo sa používajú ich peniaze, lebo to nie sú ani peniaze štátu alebo samospráv, tie ich iba spravujú. Musia ale dobre rozlišovať aké informácie sa im posúvajú, každá iba pripravovaná reforma by mala mať premyslené komunikačné stratégie, kde sa jasne vysvetlia jej ciele a čo za tie peniaze daňový poplatník dostane.

Inzercia

Kvalitné vzdelanie má významný pozitívny vplyv na spoločnosť, vrátane zlepšenia zdravia, bezpečnosti prostredia, ekonomického rastu a sociálnej stability. Tieto piliere by mali mať všetci reformátori vždy na pamäti, ak chcú vytvárať podmienky pre budúcnosť.

Ďalším mýtus znie:

Reforma školstva spočíva iba v zavedení nových technológií a metód.

To by bolo veľmi málo. Reforma školstva zahŕňa aj zlepšenie kvality výučby, posilnenie vzťahu medzi učiteľmi a žiakmi, zlepšenie vzdelávacej politiky a mnoho ďalších prvkov komplexnej skladačky. Nové technológie prichádzajú neustále (otázne je ako rýchlo) a ani zavádzaniu nových metód sa úplne nedá zabrániť. Lebo už Johann Friedrich Herbart onoho času vyhlásil, že nuda je smrteľným hriechom každého učiteľa..

A ešte jeden mýtus:

Reforma školstva sa musí riadiť podľa trendov a noviniek.

Tu sme s "umelou inteligenciou" v úplnej zhode, že trendy a novinky v oblasti vzdelávania môžu byť užitočné, ale nesmú byť hlavným dôvodom pre reformu školstva. Je potrebné vychádzať s cieľov a potrieb každej konkrétnej krajiny. Ja osobne si dokonca myslím, že je nevyhnutné zohľadňovať i regionálne špecifiká a nechať na regióny budovať si vlastné vzdelávacie politiky. Lebo skutočná decentralizácia nastáva až vtedy, akonáhle si uvedomíme, že myslieť globálne a konať lokálne nie je len pekne znejúca fráza. A skutočná sloboda vždy prichádza až po prevzatí plnej zodpovednosti za život svoj a mojej rodiny bez očakávania, že niekto zhora mi nariadi ako mám žiť.


Ilustračný obrázok: Dragos Gontariu on Unsplash

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.